EÚ dala v Durbane jasne najavo, že do druhého obdobia sa zapojíme len vtedy, ak sa dospeje k záverom, ktoré by po prvýkrát viedli k právne záväznej dohode všetkých štátov.
A na durbanskej konferencii sa k takémuto plánu dospelo. Dohodlo sa, že takýto právny rámec sa má prijať do roku 2015 a do platnosti vstúpi v roku 2020. A tiež sa na konferencii uviedlo, že nové opatrenia na ochranu klímy musia byť ambicióznejšie než tie súčasné.
V EÚ nebudeme na dosiahnutie novej dohody čakať zo založenými rukami. Budeme sa usilovať robiť viac: viac využívať energiu z obnoviteľných zdrojov a zvyšovať energetickú účinnosť, uplatňovať rozumnejšiu daňovú politiku a znižovať emisie. A v Európe to podporí rast a tvorbu pracovných miest. Avšak už predtým, ako nová dohoda vstúpi v roku 2020 do platnosti, sa zvyšok sveta musí k nám pridať a hľadať cesty ako postupovať energickejšie.
Dovtedy bude Kjótsky protokol fungovať ako most k novému celosvetovému režimu redukcie emisií.
Nepreháňame, ak povieme, že v Durbane došlo k prelomu. Nič sa teda nekončí, ide skôr o začiatok novej fázy v medzinárodnej politike v oblasti klímy. Oprávňuje nás k väčším ambíciám, a to tak teraz, ako aj v budúcnosti, keď bude platiť právne záväzný režim.