Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval k vytvoření evropské armády. Píše se o tom v článku německých novin Die Welt. Podle názoru Junckera s takovou armádou by EU mohla reagovat v případech ohrožení členských zemí Evropské unie.
Čtenáři těchto německých novin jsou však k idei vytvoření evropské armády skeptičtí.
"Armáda EU…no-no… Myslím, že Juncker má na mysli společný rozpočet na obranu, v němž má Německo podíl minimálně 27 %. Pak samozřejmě můžeme v budoucnu financovat i tak utopistické vojenské rozpočty jako řecký, stejně jako "tažení" do Afriky nebo na Ukrajinu. Má to ale jeden malý háček: v tom případě bychom měli co do činění s narušením ústavy, podle níž je Bundeswehr obranná armáda. Pánové z EU nemohou nic zachránit," - píše se v komentáři k článku.
"Tomuto návrhu je už několik desítek let, ale nikdy ho nakonec nikdo nepodpořil, protože to je naprostý nesmysl," - je přesvědčen další čtenář.
"Vojenský rozkaz fungoval do té doby, dokud jeho cílem byla obrana Německa. Ale já mám velmi silné pochyby, že dnešní mladí lidé budou riskovat životy kvůli Ukrajině nebo jakékoli východní zemi,"- píše další čtenář.
Rusko je přesvědčeno, že armáda EU by v případě vytvoření mohla sehrát provokační roli. Novinářům to řekl první náměstek předsedy frakce "Jednotné Rusko" ve Státní dumě RF, člen Výboru na obranu Franz Klincevič. Ruský politik ujistil, že myšlenka vytvoření evropské armády nikoho nenapadla dokonce ani v letech ostrého soupeření NATO s Varšavskou smlouvou.
"Je třeba předpokládat, že evropská armáda je myšlena jako doplněk k NATO. Přitom západní politici mají to svědomí obviňovat Rusko z jakékoli agresívnosti,"- zdůraznil Klincevič.