Najvýznamnejšie medzinárodné banky, medzi ktorými je Citigroup a Goldman Sachs, už premýšľajú nad variantami týkajúcimi sa možného odchodu Grécka z eurozóny. Túto informáciu priniesol denník The Wall Street Journal. Finančný analytik Patrick Young sa domnieva, že tento scenár je nezvratný, pretože Grécko, podľa jeho názoru, si nemôže dovoliť, ďalej sa pokúšať dodržiavať úsporné opatrenia, ktoré platia v EÚ
Veľké banky sa pripravujú na prípadný odchod Grécka z eurozóny. Ako uvádza denník The Wall Street Journal, finančný giganti ako sú Goldman Sachs a Citibank, už plánujú mimoriadne opatrenia.

Niektoré banky spracúvajú scenár zavedenia gréckej meny. Reči o odchode Grécka z eurozóny sa rozšírili hlavne po tom, čo sa Berlín vyjadril, že nebude brániť Aténam vystúpiť z EÚ. Analytik Patrick Young sa domnieva, že zatiaľ čo Európska komisia zvažuje možnosť poskytnutia ďalšej finančnej pomoci Grécku, Nemecko ich už má plné zuby.
"Grécko chce zmierniť úsporné opatrenia. Ale problém je v tom, že ak docieli svoje, ostatné krajiny Stredomoria budú požadovať to isté. Merkelovú už unavuje naďalej platiť. Nemeckí daňoví poplatníci, z ktorých každý dal na finančnú pomoc Grécku 700 eur, sú nešťastní. Ak Grécko dostane nejakú pomoc, tak ostatné krajiny budú tiež očakávať pomoc. Je to neuveriteľne chúlostivá situácia, pretože Európska únia priviedla Grékov na mizinu. Nemôžu si dovoliť, naďalej žiť v rovnakých podmienkach úsporných opatrení a koniec koncov im bude lepšie mimo eurozónu. V krátkodobom i dlhodobom horizonte nikto nevyjde z tejto situácie ako víťaz. To vyvoláva množstvo zásadných otázok," povedal pre RT expert na svetové finančné trhy Patric Young.
Čo sa týka toho, či skutočne prichádza do úvahy vystúpenie Grécka z eurozóny, tak expert je presvedčený, že je to bolestivý, ale nezvratný proces.
"Problém je v tom, že ak Grécko opustí eurozónu, prejaví sa to na trhu a bude to mať vplyv aj na ostatné krajiny Stredomoria finančná situácia ktorých vyzerá nestabilné. Všetky krajiny ako Portugalsko, Taliansko, Francúzsko alebo Španielsko sa nachádzajú v nebezpečenstve. V Grécku vznikla katastrofálna situácia, pretože úrady v prijali Európskou úniou predpísané recepty. Vláda musela vysvetliť svoje výdavky a v konečnom dôsledku ich znížiť" - povedal ekonóm. "Problém je v tom, že kvôli putám európskej meny sa štátny dlh grécka zvýšil na 175 percent HDP. Grécko bude musieť oznámiť, že zlyhalo a odísť z eurozóny, pričom si prežije veľkú bolesť. Ale čo je lepšie? Prežiť krátkodobú krízu, alebo nechať všetko tak ako to je a prežívať pokračujúcu bolesť bez vyhliadky na vyriešenie tejto situácie?".