Quantcast
Channel: Zpravodajství
Viewing all articles
Browse latest Browse all 50710

Propaganda pro 21. století

$
0
0
Velký Bratr znovu vystrkuje růžky! Dle posledních dokumentů od ostře sledovaného informátora Edwarda Snowdena, vyvinuly britské špionážní služby řadu "vychytralých" nástrojů ke špehování uživatelů internetu, a pakliže je to nezbytné, tak k propagování zavádějícího obsahu!

Jak ukazují dokumenty, byly tyto nástroje vytvořeny tajnou zpravodajskou agenturou (JTRIG), která je součástí britské zpravodajské a bezpečnostní agentury (GCHQ). Již dle předchozích informací, je tato agentura zodpovědná za vytváření poplašných zpráv (falešné příspěvky na blozích, operace pod falešnou vlajkou...) a celé řady dalších sociálně inženýrských praktik s cílem zdiskreditovat online aktivisty. Nedávno odhalené informace tak jen objasňují techniky těchto manipulací. Státní propaganda se tímto dostává do 21. století...

Propaganda pro 21. století

Kola staromódní propagandy již značně rezaví, a tak je potřeba je zase trochu promazat. Stalo se již zaběhnutou tradicí, že kdokoliv disponuje informacemi, které se diametrálně odlišují od mainstreamového prefabrikátu, je rituálně popraven nálepkou - konspirační teoretik - označen za blázna, co nosí alobalovou čepici a věří v Aštara Šerána, velitele vesmírné flotily z 5 dimenze. Cokoliv pak řekne, je následně smeteno do koše. Nic nového pod sluncem.
Nicméně z dokumentů, které pocházejí od Edwarda Snowdena, vyplývá, že nástroje a aplikace vyvinuté britskou zpravodajskou službou umožňují výrazně manipulovat s obsahem webových stránek. Co to tedy znamená v praxi? Dle příspěvku Glenna Greenwalda dochází kupříkladu k vytváření falešných zpráv, které je možné dále zviditelnit ve vyhledávačích uměle zvýšenou návštěvností, a tak přispět k dezinformační válce proti online aktivistům. Neboli udělat z "konspiračních teoretiků" ještě vyšinutější blázny, než jak jsou vnímáni současnou společností, a tím i degradovat hodnotu alternativních publikačních zdrojů. To je ovšem jen začátek dlouhého a strašidelného seznamu...

Nástroje novodobé propagandy

Zde jsou všechny serepetičky vypsány hezky jedna po druhé. Co všechno tyto nástroje umožňují?
  • Je možné ovlivňovat výsledky on-line průzkumů veřejného mínění (něco pro ČT).
  • Hromadné doručování e-mailových zpráv s cílem podpory informačních kampaní (aneb dezinformační válka); též hromadné doručování SMS zpráv ze stejného důvodu.
  • Možnosti k narušení webových stránek s videi, které hostují "extremistický" (to rozhodnou oni) obsah.
  • Aktivní monitorování Skype rozhovorů a poskytování záznamů v reálném čase volání spolu s veškerým textovým obsahem odeslaným přes chat.
  • Vyhledávání soukromých fotografií "cílů" (to zase rozhodnou oni) na Facebooku.
  • Nástroj, který umožní trvale zakázat účet na označeném počítači.
  • Schopnost uměle zvýšit návštěvnost webových stránek.
  • Rozšíření určité zprávy (dezinformace), obvykle videa, na populárních multimediálních serverech (např. Youtube).
  • Cílené útoky typu "Denial of Service" na webové servery a typu "Distributed denial of service" na sítích "P2P".
  • Sada nástrojů pro sledování cíle a jeho aktivit na aukčním webu Ebay.
  • Schopnost vydávat se za identitu osoby libovolné e-mailové adresy a posílat i zprávy.
Některé z nástrojů jsou stále ve vývoji, ale drtivá většina z nich je plně funkční, otestovaná a spolehlivá, uvádí server Intercept. Jak je tedy vidět, tak špionážní agentury spolupracují i s předními softwarovými dodavateli jako je Microsoft. Jedno je jisté: Již nelze důvěřovat ničemu. A rozhodně nelze důvěřovat čemukoliv, co je užíváno masově a šifrováno pouze na straně serveru.

DropBox jako bezpečná záloha pro vaše data?

Používáte DropBox jako zálohu vašich fotek či dokumentů? Edward Snowden varuje i před "cloudovými" službami typu DropBox, které jsou šifrované pouze na straně serveru, nikoliv ještě u klienta před jejich odesláním. Poskytovatel služby tedy může přistupovat k vašim datům, kdykoliv si umane.

Důvěru v soukromí uživatelů DropBoxu navíc rapidně snižuje fakt, že letos v dubnu do správní rady této společnosti usedla Condoleezza Rice, ministryně vlády bývalého prezidenta Bushe. Tedy toho prezidenta, který neváhal podepsat Patriot ACT, krátce po událostech 11 září. Lze si jen těžko představit někoho, kdo by byl více proti ochraně soukromí na internetu, než právě tato žena.

Doporučuje se tedy volit služby, které šifrují data oboustranně - tedy rovněž před jejich odesláním, a zvyšují tak jejich ochranu. Příjemnou alternativou k DropBoxu je potom Spideroak, který zmíněnou ochranu splňuje. Jestliže by někdo chtěl získat přístup k vašim datům (přes šifrovací klíč), tak může postupovat jedině soudní cestou. Současně je však rozumné zvážit, která data zálohovat nebo obecně sdílet, protože dnešní špionážní systémy umožňují jejich vyhledání. Nezapomeňte na parafrázi známé policejní hlášky: Cokoliv sdílíte, může být později použito proti vám.

Nové bezpečnostní technologie na obzoru?

Snowden před pár dny promluvil z Moskvy k účastníkům hackerské konference "HOPE" a prohlásil, že jeho nynějším cílem je propagace nových technologií, jež lidem zprostředkují bezpečnou a anonymní komunikaci v prostředí internetu. Konference proběhla v New Yorku a soustředila se převážně na techniky ochrany uživatelů před špehováním vlád. Hovořilo se zde i o systému SecureDrop, který umožňuje anonymně zasílat data novinářům.
"Vy, kteří se nyní nacházíte v této místnosti, máte schopnosti a prostředky ke zlepšení budoucnosti tím, že budete na základní lidské právo na soukromí myslet při tvorbě programů a protokolů, které používáme každý den,"řekl Snowden stovkám hackerů shromážděným v auditoriu v New Yorku. Také zdůraznil, že by měly být k dispozici takové technologie, aby případní informátoři mohli zůstat v anonymitě a nebyli - obdobně jako Edward Snowden - stíháni vlastní vládou.

Snowdenova cesta tam, ale ne zpátky

Mezitím pobývá Edward Snowden stále v Rusku a nedávno si zažádal o prodloužení azylu. Nezdá se, že by existoval důvod, proč by mu ruská vláda nevyhověla - přece jen, on je živým důkazem závažného selhání bezpečnostních složek Spojených států. Oni mohou prostřednictvím jeho ukázat: "Podívejte se, takto dopadla ta svobodná Amerika. Žádný americký sen už neexistuje!"
A na návrat do Spojených států to také nevypadá. Stále jsou zde ve střetu dva rozličné pohledy na jeho osobu. Kromě toho - Snowden je sám dostatečně bystrý na to, aby pochopil, že už není cesty zpět. Veškerá důvěra byla ztracena. John Kerry, ministr zahraničí Spojených Států, nedávno prohlásil, že jestli je Edward Snowden skutečný patriot, tak ať se navrátí zpět domů. Ale říká-li něco takového zrovna John Kerry, jehož projevy musí psát ten samý člověk, co píše proslovy o světovém míru pro "Miss world", tak je zcela racionální nechat si prodloužit azyl v Rusku.
Nicméně s tím vším Edward Snowden přirozeně počítal. A stal se internetovou celebritou, neboť mnoho mladých lidí si uvědomuje význam internetu jako unikátního svobodného média. Být ochoten podstoupit takové riziko jako podstoupil Snowden sebou nese i patřičné odhodlání. Občas je to cesta jedním směrem. Jak praví jedno psané moudro: "Je to nebezpečný podnik, vykročit ven ze dveří... Stoupneš do Cesty, a když nestojíš pevně, nevíš, kam tě může strhnout."

Sledujte na Facebooku
Psáno pro PROTIPROUD.

Viewing all articles
Browse latest Browse all 50710