Dúhový pride je výborný lakmusový papierik. Ponoríte ho do spoločnosti a v priebehu pár momentov máte šancu zistiť, ako to s toleranciou voči gay komunite v danej societe vyzerá.
Ten madridský, ktorý minulý víkend vyvrcholil, ukázal Španielov a hlavne Madrid tak, ako ich prezentujú štatistiky: najtolerantnejšia spoločnosť voči LGBT (lesbickej, gay, bisexuálnej a transrodovej) komunite v Európe. 1,2 milióna účastníkov a na pódiách nielen LGBT organizácie ale aj mládežnícke spolky alebo odbory. A mimochodom: žiadne protesty.
Španielsko je pritom historicky katolíckou krajinou (navyše s takmer polstoročím pravicovej diktatúry generála Franca), kde bol až do roku 1979 homosexuálny styk nelegálny. Za 26 rokov sa však LGBT komunita dopracovala k jednej z najtolerantnejších legislatív na svete. Od roku 2005 sú v Španielsku uzákonené homosexuálne manželstvá a homosexuálne páry majú taktiež právo na adopciu detí. Z tejto slobody sexuálnej orientácie a spoločenskej tolerancie následne vyplýva aj tzv. gay ekonomika.
Samotný Madrid je považovaný za takmer modelové mesto v otvorenosti a službách, ktoré ponúka svojim gay obyvateľom a návštevníkom. V meste je okolo 500 spoločností, ktoré sú zamerané práve na túto komunitu: bary, reštaurácie, kluby, kníhkupectvá, hotely, butiky, fitnes centrá, cestovné agentúry, atď. Samospráva mesta si je tejto výhody vedomá a gay komunitu na svojej stránke sebavedome propaguje:"Madrid je bez pochýb jednou z top gay destinácií na svete... je otvoreným mestom a víta všetkých, ktorí chcú žiť svoj život podľa seba."
A nejde len o Madrid. Mesto Sevilla si spočítalo, že v roku 2012 u nich "gay turisti" minuli 70 miliónov eur a sú jednou z mála skupín, ktorých návštevnosť je v meste na vzostupe. Preto sa rozhodli ďalej u tejto komunity propagovať a prezentovať sa na dôležitých fórach ako je IGLTA (Medzinárodná cestovná asociácia gayov a lezieb). To, že ide o silnú komunitu, hovoria aj štatistiky: Homosexuáli cestujú štvornásobne viac než priemerný obyvateľ: španielski "gay turisti" minuli v roku 2011 na svojich dovolenkách 4,8 miliardy eur.
Nejde však len o gay turizmus. Celkové ekonomické výhody zrovnoprávnenia si spočítavajú aj v USA. Takmer osemstotisíc homosexuálnych párov žijúcich v spoločných domácnostiach má potenciál vygenerovať 9,5 miliardovú injekciu len pre tzv. svadobný a rozvodový biznis. Len v New Yorku počas prvého roku po legalizácii homosexuálnych manželstiev zarobili mesto a podniky 259 miliónov dolárov na svadobných poplatkoch a iných výdavkoch. Štát má taktiež ušetriť na svojom sociálnom aparáte, keďže ľudia žijúci v manželstve sú podľa štatistík finančne stabilnejší a je menšia pravdepodobnosť, že budú žiadať o sociálnu podporu. A so svojimi dôvodmi sa na stranu homosexuálov postavilo aj 60 veľkých amerických spoločností (vrátane Apple, Nike, Morgan Stanley). Ilegálnosť homosexuálnych manželstiev im sťažuje zamestnanie niektorých top uchádzačov.
Akokoľvek môže spojenie slov gay a ekonomika vyznievať na Slovensku podivne, je obrazom toho, ako prakticky a prirodzene sa o homosexuáloch uvažuje tam, kde sa na nich pozerá bez predsudkov a averzií. Ako o prosperujúcej a rozvíjajúcej sa komunite, ktorej začleňovanie do života spoločnosti prináša mnoho výhod.
Mimochodom, mohla by pozdvihnúť cestovný ruch napríklad aj na Slovensku. Na začiatok stačí len otvorenosť a tolerancia - a tie nás nič nestoja.
A čo zdravotné, riziká? Kto gayom bude platiť liečbu HIV, hepatitídy ...
Gay McKellar opísal kúpele pre gayov ako "špinavé, s pachom amylnitrátov a ľudských výkalov. Amylnitráty sa používajú na dlhšie trvajúcu erekciu, análny sex sa deje po celú dobu, je jedno či s kondómom alebo bez neho. Niektorí muži trávia v kúpeľoch celú noc a majú sex aj so šiestimi rôznymi partnermi. Je to zvieracie."
Homosexualita a promiskuita: