Quantcast
Channel: Zpravodajství
Viewing all articles
Browse latest Browse all 50809

Poplach v Buchenwaldu

$
0
0
11. dubna se připomíná Mezinárodní den osvobození vězňů nacistických koncentračních táborů. Byl zřízen Valným shromážděním OSN na památku o internacionálním povstání vězňů Buchenwaldu v r. 1945.
Byl to jeden z největších koncentračních táborů na území Německa. Od r. 1937 prošlo Buchenwaldem 239 tisíc vězňů. Zemřelo nebo bylo zavražděno 56 tisíc lidí 18 národností. V dubnu 1945 začalo v táboře povstání. Vězňové odzbrojili a zajali esesáky a vojáky ze stráže. Internacionální výbor povstalců kontroloval tábor po několik dní, až do příchodu amerických vojenských jednotek 11. dubna. Později byly svědecké výpovědi vězňů Buchenwaldu projednány mezi jinými mezinárodním Norimberským tribunálem. Nacistická ideologie předurčila hromadné vyhlazování lidí, podotýká ředitel Fondu "Historická paměť" Alexandr Ďukov:

- Nejznámější metodou ničení lidí byly tábory smrti, v nichž zahynuly miliony lidí všech národností. Památka na tyto strašlivé zločiny nesmí samozřejmě zmizet. My všichni si pamatujeme na to, co je to Osvětim, co je to Dachau. Mnozí lidé, zejména v Rusku, na Ukrajině a v Bělorusku si pamatují na hrozný název Trostěněc.

Podle údajů badatelů bylo z osmnácti milionů vězňů hitlerovských koncentračních táborů a věznic pět milionů občanů Sovětského svazu. Mnozí z nich nedožili osvobození. 11. dubna se koná na Poklonné hoře v Moskvě tradiční pietní mítink. Každý rok tam přichází také Inna Charlamová - bývalá vězeňkyně koncentračního tábora Ihreň, který byl na okraji Dněpropetrovska. Dostala se tam jako dítě spolu se svou maminkou. Inna Charlamová si vzpomíná:

- Nevím, jak se podařilo mamince zachránit můj a svůj vlastní život. Vždy plakala, nerada si na to vzpomínala. Jenom slzy. Teď tam stojí pomníky na místě toho koncentráku, který vyhodili fašisté do povětří při ústupu v říjnu 1943. V Dněpropetrovsku je společenská organizace bývalých nezletilých vězňů nacismu. Všude, kde jsou naše organizace - na Ukrajině, v Bělorusku, Rusku, Uzbekistánu, Moldávii a Kazachstánu - probíhá 11. duben vždy slavnostně. Na to se nikdy nesmí zapomenut. A musíme vynaložit veškerá úsilí k tomu, aby na zeměkouli panoval mír a nebe bylo čisté.

11. dubna se sejdou u pomníků v Rusku, zemích SNS a baltských zemích bývalí malí vězňové hitlerovských koncentračních táborů. Připojí se k nim tisíce mladých lidí, aby vzdali hold těm, kdy vystáli v hrozných zkouškách, a aby si vzpomněli jména těch, kdo zemřeli v nacistických žalářích.

Viewing all articles
Browse latest Browse all 50809