Quantcast
Channel: Zpravodajství
Viewing all articles
Browse latest Browse all 50809

VÝCHOVA ZVRÁTENÝCH POLITIKOV

$
0
0
2003

Na Slovensko útočí nebezpečný psychovírus, ktorý je schopný rozožrať psychicko-morálny postoj mladého, vyvíjajúceho sa človeka do tej miery, že pre budúci život stratí schopnosť rozlišovať medzi morálnym a nemorálnym, dobrým a zlým, zdravým a chorým. Naučí sa len jediné: Dokonalo a do krvi obhajovať akýkoľvek ná­zor, i keď je v rozpore s presvedčením či morálnym postojom človeka, ktorý ho obhajuje. Tento vírus na Slovensko priniesol G. Soros.
Bude Soros povzbudzovať slovenských školákov, aby obhajovali právo vraždiť?
VÝCHOVA ZVRÁTENÝCH POLITIKOV
"Program Debatných klubov K. Poppera Nadácia otvorenej spoločností - Open Society foundation (NOS-OSF) zaradila k svojim programom pred 5 rok­mi. Program bol v tom čase veno­vaný študentom stredných škôl s ambíciou naučiť ich prezentovať silu použitých argumentov a fak­tov, svoje názory, presvedčenia, vedomosti a hodnoty, pričom dôleži­tou súčasťou tohto snaženia bola snaha o získanie dobrej rétorickej zručnosti diskutujúcich, slušnosť, to­lerancia a akceptovanie názorov a argumentov svojho protivníka v debate." Toto je uvedené v prospektoch, ktoré rozdávali účastníkom tlačovej konferen­cie, spojenej s prezentáciou debaty stredoškolákov, kona­nej pri príležitosti pripravo­vaného 10. Svetového šam­pionátu debatných klubov stredných škôl v Izraeli. A kecľže veľkým fanúšikom K. Poppera je G. Soros, ktorý je i hlavným sponzorom uvede­nej nadácie, činnosť klubu, ako sa ďalej píše v prospekte, je materiálne i finančne dobre za­bezpečená. Regionálne súťaže or­ganizujú regionálne debatné cen­trá, ktoré sú navyše vybavené PC, kopírovacími strojmi a ďalšou ko­munikačnou technikou.
O čo vlastne ide, sa zúčast­neným zástupcom médií po­kúšali predviesť dva debatné krúžky v trojčlenných zosta­vách, keď rozprúdili medzi se­bou pravidlami prísne obme­dzenú debatu na tému: "Právo adolescenta na súkromie nadrade­né nad právo rodiča byť informo­vaný." A tak sa dve trojčlenné skupinky debatujúcich, jedna "negatívneho" typu a druhá "afirmatívneho" (pozitívneho) typu, pokúšajú v presne vyme­dzenom čase silou argumen­tov poraziť protivníka. A tak sme si mali možnosť vypočuť debatu, kde jedna skupinka obhajovala adolescentove práva (pričasto sa odvolávajúc na ľudské a občianske práva) na súkromie a druhá skupin­ka obhajovala rodičove právo na informovanosť o jeho adolescentovi.
DEBATA SKÔR PRIPOMÍNALA SÚDNY PROCES
z amerických filmov ako de­batu. A čuduj sa svete, výsled­kom tejto polhodinovej "debaty" nemalo byť uzmierenie či nájdenie správneho riešenia. Úlohou debatujúcich bolo presvedčiť rozhodcu, ktorý na základe sily argumentov roz­hoduje o víťazovi. Nič viac a nič menej.
Pozoruhodných je však pri­najmenšom niekoľko skutoč­ností: O tom, ktorý debatujúci bude obhajovať jednotlivé ná­zory, sa rozhoduje na základe žrebovania. Ako sa sami gym­nazisti priznali, nie vždy sú­hlasia s tým, akú pozíciu si vy­žrebujú, takže často sa stáva, že obhajujú tú stránku, proti ktorej majú sami morálne a etické výhrady. Tí, čo majú pri žrebovaní "šťastnejšiu" ruku, obhajujú názor, ktorý sami za­stávajú. Tí, čo už to šťastie ne­majú, sú v rámci "súťaženia" nútení verejne obhajovať názory, s ktorými bytostne ne­súhlasia. Tento vnútorný roz­por, vyvolaný v dušiach ešte vyvíjajúcich sa osobností, musí zanechať hlbokú rozporuplnú stopu v ich myslení. Nie je tá­to
UMELO PODSÚVANÁ SCHIZOFRÉNIA
nebezpečná pre duševný vývoj týchto mladých ľudí? Nie je preto úlohou týchto debatných krúžkov vychovať ľu­dí, ktorým bude neskôr pozí­cia pridelená v mene občian­stva a demokracie?
Témy si študenti väčšinou vyberajú sami a pod vedením "trénera" sa na ne pripravujú dopredu, no niektoré témy sú im dané, ako sa vyjadril jeden z besedujúcich, "zhora". Kde je to "hore", asi nevie. A to "hore" určuje aj rámec všetkých tém, z ktorých najzaujímavejšie vy­berám: "Eutanázia by mala byť povolená. Na dedine sa žije lepšie ako v meste. Marihuana by mala byť legalizovaná. Homosexuáli majú právo na adopciu dieťaťa" atď. Čo k tomu dodať?
Na otázku z prítomných, prečo sa pri argumentáciách nevyužívajú kresťanské princí­py, odpoveď znela, že kresťan­stvo vraj nie je objektívne! Skôr ide o to, že kresťanstvo stojí v ceste zvráteným predstavite­ľom takzvanej občianskej spo­ločnosti. Najvážnejšie na tom všetkom je, že takéto de­batné kluby
VYRASTAJÚ AKO HUBY PO DAŽDI
a dnes ich je na Slovensku 41. Takto vyškolení debatéri sa neskôr stávajú "trénermi" a za­kladajú ďalšie krúžky. Tréner­mi sú zatiaľ zvyčajne dospelí, profesori alebo iní pedagogickí pracovníci, ktorí "štartujú"čin­nosť debatných klubov a sú predtým školení na špeciál­nych tréningoch, ktoré štyri ra­zy ročne organizuje NOS-OSF. Aktivita sa pokúša prerásť i k vysokoškolákom, no keďže tí odmietli pravidlá podľa K. Poppera, bol pre nich vyvinutý "nový typ debatného programu, takzvane Parlamentné debaty".
Sorosove debatne krúžky sa rozrastajú ako mor. Kto ich za­staví?
LPK

Viewing all articles
Browse latest Browse all 50809