Několik dní před prezidentskými volbami v USA navštívila ministryně zahraničí Hillary Clintonová Prištinu. Po schůzkách s prezidentkou Atifete Jahjagovou a premiérem Hašimem Tačim potvrdila, že USA vždy držely spolu s Kosovem a zůstanou jeho partnery i nadále.
V CIA a Pentagonu dávno touží o "přesídlení" z Německa a Itálie na Balkánský poloostrov. Dnes již nikdo neskrývá, že v březnu 1999 byla operace NATO Spojenecká síla pouhou rouškou. Vždyť bombardování Bělehradu, Novi Sadu, Podgorice a dalších velkých a malých měst Srbska a Černé Hory v roce 1999 skončilo pouze po té, co Slobodan Miloševič souhlasil pustit Američany a NATO do Kosova. Ještě před zahájením operace vybrali vojáci tisíc hektarů půdy nedaleko kosovského města Uroševac pro výstavbu největší v Evropě vojenské základny USA. Dnes se tu nachází 7 tisíc amerických vojáků a důstojníků. Existují plány na přeměnu Bondstilu a sousední základny Camp Monteith na evropské centrum amerických námořních pěšáků. Právě z Kosova je budou dopravovat do Afghánistánu, kde se mají střídat.
Mezitím vydala Massachusettská technologická univerzita ještě před zahájením bombardování Jugoslávie letectvem NATO speciální zprávu, v které již tenkrát bylo jasně poukázáno na to, že kosovské struktury kontrolují na 70% heroinového trhu v Německu a Švýcarsku. Balkán byl napojen na trasy z Jihovýchodní Asie. Hlavní kanál, známý jako Balkánská trasa, propouští 80% narkotik pro prodej v Evropě.
Vypěstované v Afghánistánu a Pákistánu opium zpracovávají v Turecku a pak přepravují přes Kosovo a Čechy do dalších evropských regionů. Kosovská mafie má pevné pozice ve francouzském přístavu Calais, přes který vede Balkánská trasa do Velké Británie. Spolupracuje s tureckou a bulharskou mafií, využívá české kurýry pro dopravu heroinu anglickým dealerům. Pašeráci založili aliance se svými kriminálními kolegy v Itálii včetně s Cosa Nostra.
Hned po vyhlášení nezávislosti Kosova začali v Bruselu mluvit o tom, že teď tam definitivně zvítězí nad obchodem s drogami. Ale žádný boj s mafií se nekonal a konat nebude. Tento pohádkově výnosný byznys vynáší ročně, podle mínění expertů, desítky miliard dolarů. S ohledem na stálý růst výroby drog v Afghánistánu, na který dnes připadá 90% všeho heroinu ve světě, má příjem z narkotrafiku v "nezávislém" Kosovu zůstat i nadále hlavní položkou rozpočtu. A tak to vypadá, že celý region, Albánie, Kosovo a Západní Makedonie, tvoří velký sklad s drogami, kde si mohou vydělávat všichni. A boj s drogami a narkotrafikem patří jen do zpráv mezinárodních organizací.