Quantcast
Viewing latest article 13
Browse Latest Browse All 50809

Cla táhnou české firmy do USA. Pokud EU povedou stejní lidé, nic se nezmění, říká Dufek

Podle Dufka americká ekonomika léčbu potřebuje. Tíží ji tři hlavní problémy, prvním je velký dluh, který rozhodně neklesá. "Dluh USA je srovnatelný dneska pomalu s Itálií a samozřejmě už si na ten dluh zvykly. Platí vyšší a vyšší úroky za tento dluh. A s tím bylo potřeba něco udělat," vysvětlil Dufek.

Druhým problémem je to, že Spojené státy jsou nuceny spoustu zboží dovážet. A s tím, jak odcházely firmy do zahraničí, se dováží víc a víc. A to vytváří další problém, tedy závislost.

"Čili najednou byla země závislá na půjčkách ze zahraničí a zároveň závislá na dovozu zboží. A je třeba s tím konečně začít něco dělat. A Donald Trump si řekl, že nejlepší cestou je pozvat firmy, aby investovaly v Americe," vysvětlil Dufek.

Trump chce firmy nalákat čtyřmi stimuly. Pokud bude firma vyrábět v USA, nebudou se na její produkty vztahovat cla. Dalším stimulem jsou levné energie. Jak Dufek srovnal, v USA stojí elektřina asi třetinu toho, co v Česku, u plynu je to jenom čtvrtina, nebo dokonce až pětina.

[chooze:article;value:606061]

​Třetí pobídkou je to, že si Trump slibuje od zavedení cel více peněz a o to by měl snížit firemní daně. Čtvrtou je odstoupení od takzvaných zelených závazků. "Čili on vlastně rozvolnil regulaci firem a umožnil jim o to víc podnikat i třeba v těžbě nerostů,"řekl Dufek.

Spojené státy jsou navíc pro investory atraktivní. Země má asi 340 milionů obyvatel a nejvyšší HDP na světě. USA jsou také stále v mnoha oblastech lídry inovací.

A jak Dufek upozornil, některé české firmy už uvedly, že zvažují přesun výroby do Spojených států. "Já nechci jmenovat, ale avizovali to dodavatelé v automobilovém průmyslu, avizovaly to některé IT firmy. Je to logické, budou blíž tomu trhu,"řekl.

Nejedná se o náhlé rozhodnutí. Jak Dufek naznačil, důvody se pomalu vršily. "A řekl bych, že ta cla byla až tím posledním, co je k tomu ponouklo.Že o tom uvažovali už právě proto, že měly vysoké náklady na dovoz zboží přes oceán. Měly vysoké náklady na energie. Měly i stále větší problém sehnat kvalifikované pracovníky. Tak se prostě rozhodnete, že ta cla jsou tím posledním hřebíčkem, který vás přesvědčí, že část svého provozu opravdu přemístíte do Spojených států," vyjasnil.

[chooze:article;value:606138]

​Podle Dufka by se měla Evropa více věnovat ekonomickým otázkám, které nejsou dotažené, a až pak zeleným otázka, které nyní preferuje. Pochybuje ale, že by se to stalo.

"Pokud Evropskou unii vedou ti stejní lidé, kteří ji přivedli do fáze stagnace, do fáze vysoké inflace, do fáze přeregulovanosti všeho možného a přípravy na další a další daně, tak si moc nedokážu představit, jestli tito samí lidé dokážou udělat alespoň, když ne krok zpátky, krok stranou," shrnul. Na celý rozhovor se podívejte pod titulkem článku.


Viewing latest article 13
Browse Latest Browse All 50809