Quantcast
Channel: Zpravodajství
Viewing all articles
Browse latest Browse all 51301

Blbnutie: nepriamy dôkaz

$
0
0
+ záver sa dá aplikovať aj na "inakosť" v novodobej "rodine".

Časy se mění a letní tábory a táborníci s nimi. Dnešní děti jsou oproti generaci před dvaceti či třiceti lety mnohem pohodlnější, línější, neobratnější. Také smysl pro romantiku vzal značně za své, respektive představy o romantice se značně posunuly.
Generace dnešních rodičů malých dětí je odchovaná na prázdninové klasice. Při vzpomínce na dětské tábory se jim většinou vybaví stany s podsadou, spacáky, ešusy.
Dnes tyto atributy patří výhradně do prázdninových akcí skautských či turistických oddílů, popřípadě ke stále oblíbenějším "military" táborům.
Děti jsou zvyklé na zcela jiné standardy - v ubytování, stravování, vybavení, ale i v trávení volného času či v náplni prázdninových programů.

Kulturní šok z táboření

Na přelomu 80. a 90. let patřil pobyt ve stanu či chatce na české louce spolu s několika týdny u babičky na venkově a dovolenou v zašedlém letovisku některé ze spřátelených zemí k prázdninové klasice.
Regály samoobsluh či obchodních domů nevypadaly zrovna přeplněně, hromadné stravování v jídelnách či rekreačních zařízeních nenabízelo příliš gurmánských zážitků, vrcholem elektronických her byly jednoduché hry na "počítači" IQ, popřípadě digitální hra "vlk sbírá vajíčka", v televizi dva tři programy. A pochopitelně, neexistovaly mobilní telefony či internet. Největší zábavu tudíž představovalo "lítání" venku s kamarády a sportovní vyžití.
Tím pádem odjezd na tábor mimo civilizaci neznamenal zdaleka takový "kulturní šok" jako pro dnešní děti a mládež. A míra nutného uskrovnění byla nesrovnatelně menší než u generace odchované na "all inclusive", sterilních občerstveních, hypermarketech a počítačových hrách.
Vedoucí táborů, kromě těch skautských či turistických, většinou respektují současné trendy a místo "spartánských" podmínek a přírodní romantiky nabízejí "pohodlí v mezích zákona".
"Jsme komerčním pořadatelem letních táborů s profesionálními placenými zaměstnanci. Musíme tedy naší nabídkou vyhovět představám současných rodičů a to znamená: ubytování v chatičkách či v penzionu, stravování v jídelně z talířů, a nikoli u ohně z ešusů, teplá voda ve sprchách, vzrušující program s adrenalinovými atrakcemi, večerní diskotéky, lékař ve středisku a tak dále," potvrzuje tento trend Václav Lustig, šéf marketingového oddělení CK Topinka.

Má se tábor přizpůsobit dětem? Nebo děti táboru?

Některé dnešní tábory se snaží nabourat navyklé standardy dětí, nabídnout jim alternativu, většina se jich ale z komerčních důvodů raději přizpůsobí jejich potřebám.
"Jakožto soukromá organizace, která nedostává od státu ani korunu dotací, samozřejmě nemůžeme naše klienty k něčemu nutit - příště by s námi již nikam nejeli. Snažíme se ale děti nadchnout zajímavě stylizovanou celotáborovou hrou a vtáhnout je do napínavých soutěží, při nichž se budou hýbat dobrovolně a s chutí. Povinné ranní rozcvičky na našich táborech objevíte jen u Military Campu určeného pro malé příznivce armádního výcviku," říká k tomu Lustig.
Organizátor tábora Velké Skaliny Petr Kos jde na kompromis. Skaliny disponují zděným hlavním objektem se sociálním zařízením, sprchami, kuchyní, jídelnou či barem. Nicméně dodává: "Snažíme se jet ve starých kolejích a přimět děti k co největšímu pohybu. Počítače, mobily, internet nemají na táboře co dělat, toho si děti užijí dost přes rok."
"Luxusnější" pobyty jsou dané i přísnějšími hygienickými normami, potok na mytí nádobí i dětí již zkrátka před hygieničkami neobstojí, ani když zamhouří obě oči.

Rodinné vzory formují schopnosti dítěte

Dnešní děti jsou již zkrátka jiné než ty před dvaceti třiceti lety, zformované jinými podmínkami, jiným prostředím. "Děti jsou línější, obéznější, nejsou tolik zvyklé na pohyb, vyjmenovává Petr Kos.

Viewing all articles
Browse latest Browse all 51301