Quantcast
Channel: Zpravodajství
Viewing all articles
Browse latest Browse all 50760

Jássir Arafat - otrava polóniom

$
0
0
Zástupcovia Palestínskej samosprávy chcú exhumovať telo bývalého lídra a nositeľa Nobelovej ceny mieru Jássira Arafata.
Reagujú tak na najnovšie závery vyšetrovateľov, ktorí na osobných Arafatových veciach našli stopy rádioaktívneho polónia. S exhumáciou ešte musia súhlasiť Arafatovi rodinní príslušníci, nepredpokladá sa ale, že by mali voči tomu námietky. Hlavný palestínsky vyjednávač s Izraelom Saíb Irikát už v tejto súvislosti vyzval na zriadenie tímu medzinárodných expertov.
O šokujúcom náleze informoval Inštitút rádiofyziky vo švajčiarskom meste Lausanne, ktorý prípad vyšetroval niekoľko mesiacov. Klinické symptómy opísané v Arafatových lekárskych správach neodzrkadľovali prítomnosť polónia, a nie je preto možné jednoznačne povedať, či bol palestínsky líder otrávený, alebo nie. Arabská televízna stanica al-Džazíra uviedla, že inštitút skúmal veci, ktoré mu dala Arafatova vdova. Išlo o šaty, zubnú kefku a šatku. Otrava polóniom bola stanovena ako príčina smrti aj v prípade vraždy bývalého ruského špióna Alexandra Litvinenka v Londýne v roku 2006.
Arafat zomrel v roku 2004 v nemocnici vo Francúzsku na náhle ochorenie. Presnú príčinu smrti dodnes nestanovili, čo viedlo k špekuláciám, že mohol byť otrávený.

Niekdajšieho palestínskeho vodcu Jásira Arafata možno otrávili. Na jeho osobných veciach odhalili švajčiarski experti stopy rádioaktívneho polónia. Informovala o tom televízia Al-Džazíra.

Experti údajne objavili polónium 210 na Arafatovej zubnej kefke, známej čiernobielej šatke a ďalších osobných veciach. Šéf švajčiarskeho inštitútu rádiofyziky Francois Bochud v dokumente televízie Al-Džazíra ukazuje na čiapku a hovorí: "Toto je čiapka, ktorú nosil, keď opustil Ramalláh. Vzali sme niekoľko vzoriek. Záver je ten, že sme objavili významne množstvo polónia."

Bochud tvrdí, že na potvrdenie verzie o otrávení je nutná exhumácia tela a ďalšie testy: "Ak chce vdova po Arafatovi vedieť, čo sa stalo, treba zariadiť exhumáciu. Získame vzorky, ktoré by mali obsahovať vysoké množstvo polónia, ak bol otrávený."

Vdova po Arafatovi Suha už požiadala o exhumáciu. Podľa nej sa "moslimský a arabský svet sa musí dozvedieť pravdu".

Jásir Arafat zomrel v novembri 2004 v nemocnici vo Francúzsku, zhruba tri týždne po tom, čo sa náhle zhoršilo jeho zdravie. Lekárske správy zostali tajné, pitvu na žiadosť jeho manželky nerobili. Arafata pochovali v Ramalláhu na Západnom brehu Jordánu. Odvtedy sa príčine smrti len špekulovalo. Hovorilo sa o rakovine, AIDS, ale aj o úkladnej vražde otrávením. Medzitým v Londýne v roku 2006, zomrel na otravu polóniom bývalý ruský špión Alexander Litvinenko.

Mohli za smrt Arafata Izraelci?
Vdova si loni během výročí Arafatovy smrti stěžovala, že si její muž odnesl tajemství své smrti do hrobu. Podle oficiální lékařské zprávy byl příčinou smrti rozpad červených krvinek. Proč k rozpadu došlo, ale vysvětleno nebylo. Zpráva se o přítomnosti jedu nezmiňuje.
"Potvrzujeme naše přesvědčení, že odpovědnost za otravu bývalého prezidenta Jásira Arafata nese Izrael. Ale přiznáváme, že nejsme schopni přijít na definitivní odpověď," řekl Násir Kidva, Arafatův synovec a člen vedení jeho organizace Fatah.
Arafat zemřel 11. listopadu 2004 ve věku 75 let ve vojenské nemocnici Percy po dvoutýdenní hospitalizaci. Podle AFP nebyla provedena jeho pitva.

Viewing all articles
Browse latest Browse all 50760