Quantcast
Channel: Zpravodajství
Viewing all articles
Browse latest Browse all 50809

BIS: kríza sa nedá riešiť neustálym tlačením peňazí.

$
0
0
Bludný kruh finančných a dlhových kríz je možné preťať len "robustnou reguláciou" veľkých medzinárodných finančných inštitútov, tvrdí Banka pre medzinárodné zúčtovanie (BIS). Vlády musia primäť banky, aby prijali obchodné modely, ktoré sú menej rizikové a udržateľnejšie," uviedla vo svojej výročnej správe BIS nazývaná tiež niekedy centrálnou bankou centrálnych bánk.
Preto je nutné na celom svete presadiť sprísnené kapitálové požiadavky, ako ich definuje dohoda Bazilej III. "Banky získajú späť dôveru trhov len vtedy, ak budú ďalej posilňovať svoju kapitálovú bázu a likvidnú pozíciu."
Na dohode Bazilej III sa dohodli centrálne banky zastúpené v BIS. Bola to ich reakcia na turbulencie, ktoré vyvolal krach americkej investičnej banky Lehman Brothers na jeseň 2008. Banky musia mať od roka 2013 výrazne väčšie kapitálové vankúše pre zvládanie kríz. Ukazovateľ kapitálovej primeranosti bánk by mal vzrásť na 10,5 %. Krajiny Európskej únie chcú pripustiť, aby jednotlivé štáty požadovali ešte vyššie kapitálové požiadavky.
BIS tiež varovala, že terajšia kríza sa nedá riešiť neustálym tlačením peňazí. "Bolo by chybou myslieť si, že centrálne banky dokážu svojou finančnou silou vyriešiť každý problém v oblasti ekonomiky a financií."
Informovala o tom agentúra DPA.
TASR

T. BLAIR: Euro prežije, len ak eurozóna bude spoločne ručiť za dlhy

Londýn 24. júna (TASR) - Bývalý britský premiér Tony Blair tvrdí, že eurozóna prežije, iba ak Nemecko bude súhlasiť s ručením za dlhy členov menovej únie, ktorí sa ocitli vo finančných problémoch. Pre televíziu BBC dnes povedal, že záchrana eura "znamená zaobchádzanie s dlhmi jedného - ako s dlhmi všetkých".
Blair uviedol, že "jediná vec, ktorá teraz zachráni spoločnú menu, je nejaký druh veľkého plánu, v rámci ktorého bude Nemecko ochotné plne zviazať svoju ekonomiku so spoločnou menou". Ostatné krajiny eurozóny musia výmenou za to zrealizovať rozsiahle reformy.
Blair, ktorý odišiel z premiérskeho postu v roku 2007, trvá na tom, že Británia môže v budúcnosti prijať euro.
Informovala o tom agentúra AP.
TASR

Viewing all articles
Browse latest Browse all 50809