Quantcast
Channel: Zpravodajství
Viewing all articles
Browse latest Browse all 50760

Jozef Cincik: Od Tater po Kavkaz

$
0
0
V Německu vychází znovu slovenská obrázková publikace z roku 1943, která dokumentuje tažení slovenské armády na východní frontě. *** Video: film "Od Tatier po Azovské more"

Před třemi a půl lety (v listopadu 2008) probíhala ve Slovenském národním muzeu (mj. ve spolupráci se Slovenským národním archivem) výstava vojenského fotografa Jozefa Cincíka (1908-1982) pod názvem "Slovenská armáda na východní frontě". Cincík byl od roku 1932 externím fotografem a později fotoreportérem pobočky ČTK v Bratislavě. Ve Slovenské tiskové kanceláři pak vytvořil první profesionální pracoviště zpravodajské fotografie a stal se prvním profesionálním fotografem a reportérem. Jmenovaná výstava v Bratislavě v roce 2008 odkrývala pro diváka doposud neznámý soubor fotografií dokumentujících válečné události v SSSR po vstupu slovenské armády na jeho území a její působení po boku německé armády. Jozef Cincík se v pozici fotoreportéra zúčastnil také tažení slovenské armády na Polsko v září roku 1939. Přímé fotografie z bojů zaznamenal Cincík později na východní frontě z oblastí Lvova, Lipovce, Kyjeva, z Marjupolu u Azovského moře a Dnětropetrovska. Soustředil se na zaznamenávání válkou zdevastovaných míst, fotografování válečných zajatců, toulajících se sovětských dětí, na ukrajinské ženy a obyvatelstvo a zaznamenával přesuny slovenské armády a každodenní život vojáků.
Slovenská armáda se krátce po zahájení operace "Barbarossa" přidala s bojovými a zabezpečovacími jednotkami k německé branné moci ve válce proti SSSR, kam bylo zpočátku vysláno na 60.000 příslušníků armády. V sestavě skupiny armád "Jih" prošla Ukrajinou a jižním Ruskem až po úpatí Kavkazu. Byla to jediná armáda nějakého slovanského státu bojující proti velmoci, která navzdory svému komunistickému režimu byla v představách veřejnosti stále považována za symbol ochrany malých slovanských národů. "Uvedený moment působil i ve vědomí slovenské společnosti, v níž byla válka proti Sovětskému svazu velmi nepopulární - nejen pro zidealizované všeslovanské tradice, ale hlavně kvůli narůstajícím ztrátám na lidských životech, které se dotýkaly tisícovek slovenských rodin", píše k tomu slovenský historik Ivan Kamenec.
Obálka nového vydání knihy "Od Tatier po Kaukaz" z vydavatelství Libergraphix.

V roce 1943 vychází v Turčianském sv. Martině obrázková publikace "Od Tatier po Kaukaz", která dokumentovala nasazení jednotek slovenské armády v první fázi tohoto tažení v letech 1941-1942. Kniha tehdy vyšla trojjazyčně - ve slovenštině, němčině a v italštině. Po sedmdesáti letech přichází saské vydavatelství Libergraphix nyní s obnoveným vydáním této obrázkové publikace, obsahující asi 300 černobílých fotografií a ponechané v původní slovensko-německo-italské jazykové verzi, ve které čtenář nalezne na 224 stranách nejen původní fotografie Jozefa Cincíka, ale i čtyřbarevnou seskládanou mapu s postupem tažení slovenské armády. Vydání knihy předcházel první slovenský celovečerní film, který vznikl roku 1942 v režii I. J. Kovačeviče pod názvem "Od Tatier po Azovské more". Kniha byla vydána v roce 1943 k čtvrtému výročí slovenské samostatnosti.

http://youtu.be/8ZkHwW9EPSY

Viewing all articles
Browse latest Browse all 50760