Quantcast
Viewing all articles
Browse latest Browse all 50906

Ako odhalíte klamára

Všetci sme sa stretli s ľuďmi, ktorí sú nečestní a vyhýbajú sa preto očnému kontaktu. Hovorí sa, že "oči sú zrkadlom duše". Mnoho ľudí si uvedomuje, že keď klamú, oči ich zrádzajú. Niektorí sa preto snažia zakryť pravdu tým, že si nasadia slnečné okuliare a hľadia do zeme.
Nakoniec dôjde k tomu, že človeka konfrontujete a potrebujete zistiť, či hovorí pravdu. Pritom môže ísť o priateľa, člena rodiny, alebo o zamestnanca. Polícia zostavila metódu na zistenie pravdovravnosti človeka podľa pozorovania pohybu jeho očí. Nejde o exaktnú vedu a samozrejme, že skúsený zločinec alebo šikovný klamár ju vedia oklamať, ale všeobecne je akceptovaná ako dobrý indikátor čestnosti.
Toto sú niektoré všeobecné vzorce správania, ktoré si môžete všimnúť pri rozhovore s druhou osobou. Sú to rôzne smery pohľadu a vysvetlenia toho, čo sa práve odohráva v hlave tejto osoby. Ukazuje, že pohľad na ľavú stranu z hľadiska pozorovateľa zvyčajne odhaľuje kreatívny proces - vtedy si osoba "vymýšľa" fakty alebo jednoducho klame. Pohľad doprava z hľadiska pozorovateľa odhaľuje, že oproti stojaca osoba si práve spomína na nejaké fakty.
Tu je to detailnejšie:
Dohora a doľava: Indikuje vizuálne tvorenie predstáv. Ak niekoho požiadate, aby "si predstavil zmrzlinový pohár s čerešničkou na vrchu", jeho oči budú smerovať dohora a doľava. V mysli si bude "vizuálne vytvárať" zmrzlinový pohár s čerešničkou.
Dohora a doprava: Indikuje vizuálne zapamätané predstavy. Ak niekoho požiadate, aby "si spomenul, akej farby bolo tričko, ktoré mal včera na sebe", jeho oči budú smerovať dohora a doprava. V mysli si bude "spomínať" na farbu trička.
Doľava: Indikuje zvukové vytváranie predstavy. Ak niekoho požiadate, aby "si skúsil prestaviť zvuk ženúceho sa vlaku", toto bude smer jeho očí. V hlave si bude predstavovať a vytvárať zvuk vlaku.
Doprava: Indikuje zvukovú pamäť. Ak niekoho požiadate, aby "si spomenul, ako znie národná hymna", jeho oči budú smerovať doprava.
Dole a doľava: Indikuje vytváranie pocitového, kinestetického, zmyslového dojmu. Ak niekoho požiadate, aby "si spomenul, ako chutí čokoláda", jeho oči sa pohnú týmto smerom a bude to tak, pokiaľ si človek bude vybavovať v mysli chuť čokolády.
Dole a doprava: Indikuje vnútorný dialóg. Toto je smer očí u človeka, ktorý sa "rozpráva sám so sebou".

Povedzme, že máte priateľa, ktorý vám dlží nejaké peniaze. Práve ste sa dozvedeli, že dostal nejaké peniaze a chceli by ste mu teda navrhnúť, aby vám vrátil dlh. Ste pritom veľmi zdvorilý a opýtate sa ho: "Už si dostal peniaze?". On na to odpovie: "Jój, ešte nie. Šéf mi sľúbil, že možno na budúci týždeň." Pozrie sa pritom doprava (z nášho pohľadu doľava). To znamená, že si vytvára alebo "vymýšľa" čo šéf povedal. Klame.
Polícia často žiada podozrivého, aby niekoho detailne opísal. Ak sa podozrivý pozrie doprava (z nášho pohľadu doľava), všeobecne si vytvára, alebo vymýšľa vizuálny opis. Ak pozrie doľava (z nášho pohľadu doprava), všeobecne si spomína na detaily podľa jeho vizuálnej pamäte. Takže všeobecne, pohľad doľava pri pohľade do očí nášho náprotivku indikuje, že si niečo vytvára, alebo klame, zatiaľ čo pohľad doprava naznačuje, že si na niečo spomína, na nejakú skutočnú udalosť , alebo že hovorí pravdu.
Na tomto príbehu je však toho viac….
Ďalšia vec, ktorú si všímajú hlavne súdni vyšetrovatelia sú reakcie a výrazy tváre, ktoré osoba podvedome robí. Ak niekto povie: "Som smutný, že sa to stalo!" no pritom oneskorene vyjadrí smútok fyzicky, pravdepodobne nehovorí pravdu. Ďalším príkladom je, keď niekto dostane darček, ktorý sa mu nepáči. Jeho reakcia je: "Jééj, je to krásne, úžasné!" a až po niekoľkých sekundách je na ňom vidno, že vyzerá šťastne a usmeje sa. Skutočné emócie sú spontánne a okamžité.
Profesionáli využívajú aj iné metódy. Osoba, ktorá zaklamala o nejakej udalosti, vyslovene uvíta zmenu témy, pričom sa očividne uvoľní. Nevinný podozrivý alebo osoba, ktorá neklamala bude zvyčajne chcieť pokračovať v dialógu a zmena témy ju rozruší, takže sa bude chcieť vrátiť späť k tomu, o čom hovorila predtým.
Reč tela je tiež dobrá vec na pozorovanie. Klamári zvyčajne nepoužívajú ruky. Často držia ruky zopnuté pred sebou, alebo sa hrajú s vecami, ktoré ležia pred nimi: s knihami, šálkami a posúvajú ich medzi seba a osobu, ktorá sa ich vypytuje. Niekedy sa môžu opakovane dotýkať nosa alebo úst.
Niektorí vyšetrovateľa tvrdia, že dlhé a detailné odpovede na inak jednoduché otázky môžu tiež naznačovať klamstvo. Je to tým, že čím väčší dôraz človek kladie na odpoveď, tým viac sa snaží presvedčiť pýtajúceho sa, že je čestný. Ak je potom konfrontovaný alebo z niečoho obvinený, klamár poprie z čoho ho obviňujú chladne a bez emócií namiesto toho, aby ostal rozrušený a prekvapene sa opýtal: "Čooo? Myslíte si, že som to urobil?"
Pri podrobnej videoanalýze si niektorí vyšetrovatelia všimnú rapídne šklbnutie svalmi tváre, ktoré naznačujú klamstvo. Hráči Pokra, ktorí chcú získať čo najviac žetónov, sa často naučia rozoznávať výrazy tváre - "tiky" ostatných hráčov a tak rozoznajú či majú v ruke dobré karty, alebo blufujú.
Aby ste sa naučili rozoznávať lži, nájdite si niekoho neutrálneho a pýtajte sa ho jednoduché otázky. Sledujte jeho výrazy tváre a pohyby očí a skúšajte túto metódu kladením otázok a pozorovaním ako sa pohybuje tvár doľava, doprava, hore a dole.
Pozor: táto metóda môže byť pri ľavákoch naopak. A tiež nemusí platiť na všetkých tých ľudí, ktorí si svoje odpovede nacvičili, alebo na takých, ktorí zobrali drogu alebo pili alkohol.
Krv naliata do líc odhalí klamárov.
Mnohí ľudia sa zapýria, keď klamú. Je to sotva postrehnuteľný fenomén, ale táto jemne naliata krv do líc sa dá rozpoznať. Kamera, ktorá odhaľuje klamárov monitorovaním teploty ich tváre vie spracovať ešte presnejšie výsledky pri teroristoch a ilegálnych prisťahovalcov na letiskách a hraničných priechodoch. Norman Eberhardt a James Levine z kliniky of Mayo a Ioannis Pavlidis z Laboratórií Honeywell v Minnesote vyvinuli kameru na termálne snímanie s vysokým rozlíšením. Táto dokáže identifikovať okamžité naliatie krvi do oblastí okolo očí, čo je fenomén, ktorý sa spája s klamaním. Na obrázku hore je normálne prúdenie krvi a pod ním je na porovnanie zvýšené prúdenie krvi pri osobe, ktorá klame. Teplota okolo očí sa môže niekoľkokrát zvýšiť. Kamera na termálne snímanie však musí byť oveľa citlivejšia, aby dokázala rozpoznať túto zmenu presne aj z diaľky. Pri testoch kamerový systém dokázal rozlíšiť klamárov s porovnateľnou presnosťou akú má konvenčné polygrafické zariadenie, ktoré je oveľa komplikovanejšie a časovo náročnejšie na použitie. Táto metóda sa len začína používať v súdnom prostredí a znamená do budúcnosti značný prísľub.

Viewing all articles
Browse latest Browse all 50906