Quantcast
Viewing all articles
Browse latest Browse all 51915

Haagsky tribunál a štatistika

Čísla Haagského tribunálu strašia svojou predpojatosťou. Medzi odsúdenými je väčšina Srbov (66%). Z 58 odsúdených hláv krajín, premiérov, hlavných veliteľov, hláv parlamentov, vysokých straníckych a politických činiteľov a dôstojníkov je 50 Srbov a z 19 zomrelých v celách Tribunálu je 16 Srbov. A veď predsa medzi odsúdenými sú okrem Srbov aj Chorváti, Albánci a dokonca Macedónci.
Medzi najznámejších politikov, ktorí zomreli v cele Tribunálu, je prezident Srbska Slobodan Miloševič. Koncom minulého roka vyšla v ruštine kniha Neporazený, ktorá vytvára obraz silného, mužného človeka, ktorý vstúpil do otvoreného boja so sudcami a žalobcami Tribunálu a ktorý ho vyhral za cenu vlastného života. V knihe sa okrem dvoch interwiev samotného Miloševiča nachádzajú spomienky naň známych ruských politikov a vedcov: Jevgenija Primakova, Gennadija Ziuganova, Leonida Ivašova a iných. Kniha má ešte jednu, poetickú časť, ktorá obsahuje množstvo veršov, venovaných Miloševičovi.
Slobodan Miloševič je bezpodmienečne historická osobnosť, veľká postava a to znamená, že nejednoznačná a protirečivá. Za jeho čias bolo ťažko všetkým, všetci reptali, nadávali naň, ale ... stále ho volili. Jeho odstavenie si priali mnohí politici so svetovými menami a všetci chceli viesť rokovania bezprostredne s ním. Ako prezident Srbska bol Miloševič skutočným lídrom celej Juhoslávie. Podľa názoru ruského politika Sergeja Baburina "so smrťou Slobodana Miloševiča odišla do histórie epocha Juhoslávie. Práve Slobodan Miloševič sa stal stelesnením posledného pokusu o záchranu Juhoslávie."
Slobodan Miloševič bol zavraždený v haagskej väznici, samozrejme nie náhodou. Pre Západ, ktorý kontroloval činnosť Medzinárodného Tribunálu pre bývalú Juhosláviu (MTBJ), bolo mimoriadne dôležité odsúdiť Miloševiča a právne odôvodniť svoju agresiu proti Juhoslávii. Predsa však podcenili silu prezidenta Miloševiča. Jeho obhajoba bola veľmi silná a pre Tribunál zničujúca, takže zostávalo len jedno východisko - ukončiť proces bez vynesenia akéhokoľvek rozsudku. Podľa mienky známeho Ruského výskumníka činnosti Tribunálu Alexandra Meziajeva, "Západ vykonal súd nad samým sebou, pretože Slobodan Miloševič dokázal nielen svoju nevinu, ale hlavne dokázal vinu tých, ktorí skutočne ničili Juhosláviu a Srbsko."
Miloševič nenechal tribunálu žiadnu nádej na obviniteľný rozsudok. Preto pre Haagsky tribunál zostávalo len jedno východisko: odstrániť obvineného. Fakt chladnokrvnej vraždy prezidenta Miloševiča je neskutočný len pre tých, ktorí sa neoboznámili s výpoveďami svedkov obhajoby počas procesu. Chceme veriť, že svetové spoločenstvo pochopí skutočné ciele a úlohy Tribunálu a úplne prehodnotí výsledky jeho činnosti.

Viewing all articles
Browse latest Browse all 51915