Do hrobového ticha okolo havarovanej japonskej atómovej elektrárne Fukušima, kde sa nezastaviteľne realizuje najhorší scenár s celoplanetárnym dopadom, zahlaholila radostná zvesť. Testy jadrového paliva od americkej korporácie Westinghouse na 3. bloku Juhoukrajinskej atómovej elektrárne boli 4. marca 2015 označené za úspešné. Dobré americké palivové tyče vytlačia zlé palivové tyče ruské a Ukrajina bude zase o kus slobodnejšia. Potlesk, trikrát Slívi Ikrijiňi & God bless America - a teraz návrat do reality. Pretože na ideologické vytešievanie zo zmeny chystanej postupne na všetkých ukrajinských atómových elektrárňach sme nebezpečne blízko.
Nás nemusí trápiť, že jadrové palivo od Westinghouse bude pre Ukrajincov o pätinu drahšie ako ruské. Teda v prípade, že ich účty za elektrinu nebude sanovať Európska únia. Nemusíme sa zapodievať ani tým, že Westinghouse - na rozdiel od Ruskej federácie - vyhorené palivo z Ukrajiny nemieni likvidovať. Ukrajina ho bude musieť vyviesť pravdepodobne do Veľkej Británie - a tučne zaplatiť. Nás zaujíma bezpečnosť. Nielen preto, že riskantný manéver neodsúhlasila Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu - na ňu Westinghouse serie, veď USA vyhrali Majdan a víťaz berie všetko - ale najmä preto, že všetky pokusy nahradiť v atómových elektrárňach s ruskými reaktormi VVER-1000 ruské palivové tyče americkými dopadli zle a ešte horšie.
Ukrajinská atómová korisť
Ukrajina má štyri jadrové elektrárne. Chmeľnickú (2 bloky s reaktormi VVER-100, ďalšie dva s rovnakým typom reaktora by mali byť uvedené do chodu v rokoch 2015 a 2016), Rovenskú (4 bloky s reaktormi VVER-440), Juhoukrajinskú (3 bloky s reaktormi VVER-1000) a Záporožskú (6 blokov s reaktormi VVER-1000). Po nich americká korporácia Westinghouse pokukávala už v časoch, keď USA cez rapavého Juščenka organizovali (nevydarený) oranžový prevrat. Zahryznúť sa do tejto koristi však dokázal Westinghouse až teraz, po nástupe Jaceňjuka a úplnom rozvrate Ukrajiny.
Westinghouse chce viac. Najlepšie všetko
Aby sme mali globálny prehľad, pripomeňme si, že tri štvrtiny svetového trhu s "mierovým atómom" kontrolujú tri giganty. Americký Westinghouse ovláda vyše 30 %, francúzska Areva okolo 27 % a ruská TVEL približne 17 %. Našincom netreba podčiarkovať, že americké farebné revolúcie sa vedú aj preto, aby si Westinghouse trhol ďalší kus jadrového koláča - najlepšie na úkor TVEL. A je tiež zbytočné nejako špeciálne rozoberať, prečo ide americkú administratívu doslova rozhodiť od zlosti z rozhodnutia maďarského premiéra Orbána nechať maďarskú atómovú elektráreň Paks rekonštruovať ruskej spoločnosti. Orbán to, samozrejme, nerobí z lásky k Rusku, ale najmä zo zodpovednosti k obyvateľom - a celému životnému prostrediu - štátu, v ktorom je premiérom.
Ruské intelektuálne vlastníctvo? Také neexistuje
Dodávky jadrového paliva sú lukratívny biznis, pretože životnosť jadrových blokov je niekoľko desaťročí. Výrobcovia reaktorov, pochopiteľne, robia všetko pre to, aby bol tento biznis na "ich" atómovej elektrárni v ich rukách. Bol to práve americký Westinghouse, ktorý začal po rozpade bipolárneho sveta špekulovať, ako v nových oblastiach ovládnutých americkou ideológiou poriadne zarobiť - na jadrovom palive. Jadrové elektrárne s ruskými reaktormi si však vyžadovali úplne iný typ palivových tyčí, než vyrábal Westinghouse. Tak ich americká korporácia upravila tak, že okopírovala ruské. Westinghouse je predsa dostatočne slobodná a demokratická korporácia, aby ukradla ruské intelektuálne vlastníctvo a ukázala nedemokratom prostredník.
V roku 1998 sa uskutočnil vo fínskej atómovej elektrárni veľký porovnávací test amerických a ruských palivových tyčí v reaktore VVER-440. Trval štyri roky. Výsledok - americké palivové tyče sa ukázali nielen ako nevhodné, ale aj ako nebezpečné.
Uveďme si pre zaujímavosť, že dva roky pred začiatkom testu vo Fínsku vymenila ruské palivové tyče za americké havloidná Česká republika na atómovej elektrárni Temelín. Nevadilo, že výrobca reaktorov označil takýto krok za potenciálne veľmi nebezpečný. Desať rokov bol Temelín prevádzkovaný s palivovými tyčami Westinghouse, kým s ohľadom na jadrovú bezpečnosť jadrový dozor nerozhodol, že tieto tyče musia najneskôr do roku 2010 preč - a ruské späť. Prispeli k tomu aj (alebo hlavne?) obavy Rakúšanov. Máme vskutku šťastie, že sa neštandardné situácie, ku ktorým vtedy v Temelíne dochádzalo, nezvrhli.
Ukrajina na druhý pokus
Experimenty s jadrovým palivom na ukrajinských atómových elektrárňach za čias Juščenka nevyšli, ale Westinghouse už bol do Ukrajiny zahryznutý. Najnebezpečnejší experiment sa odohral pred dvoma rokmi práve na Juhoukrajinskej atómovej elektrárni, kde hrozbu vážnej havárie zvládli len-len. Vtedy padlo rozhodnutie ukončiť nebezpečné experimenty a vrátiť sa k ruskému jadrovému palivu. To bol veľký klinec do Janukovičovej politickej rakvy.
A potom začmudili na Majdane pneumatiky, ozvali sa výstrely tajuplných, doteraz neodhalených snajperov, vlády sa chopila junta, ktorá upálila ľudí v Odese, zostrelila civilné lietadlo a rozvrátila v občianskej vojne východ krajiny.
Westinghousu sa však začalo zázračne dariť. Veď keď bolo možné znásilniť celú Ukrajinu, prečo by nebolo možné znásilniť nejaké blbé ruské reaktory americkými tyčami...
A ak sa niečo stane, fuck the EU. O Ukrajine ani nehovoriac.
Autor:
2015-03-07