Quantcast
Channel: Zpravodajství
Viewing all articles
Browse latest Browse all 50760

Hlasování o GMO v europarlamentu

$
0
0
Před pár dny proběhlo v evropském parlamentu hlasování o zákonu, který měl případně umožnit členským zemím se samostatně a bez hrozby sankcí rozhodovat, zda na svých územích povolí pěstování a chov geneticky upravených organismů. Bohužel nějakým "nedopatřením" výsledný schválený text vyšel v neprospěch suverenity jednotlivých států a naopak v prospěch připravovaných transatlantických dohod, které tak nějak nahrávají právě těm společnostem (většinou se sídly v USA - jak jinak), které geneticky upravované organismy vytvářejí a nevybíravým způsobem vnucují celému světu - právě i skrze europarlament.

Možnosť členských štátov obmedziť alebo zakázať pestovanie GMO

Podporila som návrh uznesenia, aby členské štáty mali možnosť obmedziť alebo zakázať pestovanie GMO plodín aj z iných dôvodov, ako sú len environmentálne kritéria. Medzi iné dôvody patria požiadavky v oblasti územného plánovania, či sociálno-ekonomické dôvody. Taktiež podporujem aj zavedenie "povinných pravidiel", ktoré by mali zamedziť tomu, aby sa GMO plodiny pestované v určitých krajinách nerozšírili do susediacich krajín, ktoré GMO nepestujú. Kukurica MON810 je v súčasnosti jedinou geneticky modifikovanou plodinou, ktorá sa v Európskej únií pestuje. Slovensko je malá krajina, kukuricu pestuje na 225 tisíc hektárov a modifikovanú kukuricu iba na ploche 100 hektárov. Diskusia zástancov aj odporcov pestovania geneticky modifikovaných plodín bude prebiehať aj naďalej, ale je dôležité, aby výskum v tejto oblasti nezaostal, aby obyvatelia mali všetky informácie o možných dôsledkoch pestovania GMO plodín a ich následného zaradenia do potravinového reťazca.
+ Viac info: TU
"Plne podporujem, aby členské štáty mali možnosť obmedziť alebo zakázať pestovanie GMO aj z iných dôvodov ako sú len environmentálne kritéria. Podporujem aj zavedenie "povinných pravidiel", ktoré by mali zamedziť tomu, aby sa GMO plodiny pestované v určitých krajinách nerozšírili do susediacich krajín, ktoré GMO nepestujú," uviedla poslankyňa Monika Smolková (S&D, SK).
http://www.europskenoviny.sk/2015/01/15/europsky-parlament-umozni-clenskym-statom-zakazat-geneticky-modifikovane-plodiny-na-svojom-uzemi/

Shodou okolností včera vyšel na ruských stránkách http://politikus.ru/v-rossii/41814-gmo-v-rossii-zapretyat.html článek shrnující dění kolem GMO v Rusku. Jak možná mnozí zaregistrovali, vláda schválila návrh zákona na úplný zákaz GMO v oblasti rostlinné i živočišné výroby. Navrhuje se i zákaz dovozu všech výrobků, které by měly s GMO něco společného a to na základě monitoringu. Výjimka by měla platit pouze pro výzkumné účely.

Kromě toho návrh zákona zavádí kontrolní postupy pro uvolňování geneticky modifikovaných organismů do životního prostředí, jakož i postup pro sledování účinků na člověka a životní prostředí těchto organismů a produktů obsahujících GMO. Případní dovozci budou muset projít registrací.

Bezpečnost GMO by měl potvrdit pouze nezávislý a objektivní výzkum. Dnes jsou však v ověřování bezpečnosti GMO zainteresovány v drtivé většině společnosti, které se samy touto produkcí zabývají. 95 % GMO semen na světě patří výrobcům v USA.

Nezávislé studie přitom prokázaly nežádoucí účinky a zjevná zdravotní rizika u laboratorních savců. Projevily se změny v reprodukční funkci, onkologická onemocnění, změny velikosti těla, abnormalita chování.

Vlastní experiment v Rusku proběhl v letech 2008 - 2010 ve spolupráci s Severtsovým ústavem ekologie a evoluce. Jedna skupina křečků byla krmena GM-sójou, kontrolní skupina dostávala standardní krmivo. První skupina ve třetí generaci ztratila plodnost.

Společnost se stejně jako kdekoli jinde rozdělila na dva tábory. Pěstitelé vyzdvihují odolnost modifikovaných rostlin vůči mrazu a vysoké výnosy. Rovněž tak slibované finanční náklady na osivo jsou téměř o polovinu nižší než u běžných osiv.

Asistent premiéra Ruska Gennadij Onišenko minulý týden v diskusích s vědci z Ruské akademie věd připomenul, co bylo například důsledkem americké snahy bojovat proti úniku ropy v Mexickém zálivu: "Vědci vytvořili speciálního mikroba, který se krmí ropou, mikrob však záhy začal útočit i na delfíny. Proto nedělejme ukvapená rozhodnutí, tuto otázku je třeba důkladně prověřit,"- řekl bývalý šéf Rospotrebnadzor.



Viewing all articles
Browse latest Browse all 50760