Quantcast
Channel: Zpravodajství
Viewing all articles
Browse latest Browse all 50956

Rána do geopolitického týlu: Čína posílá USA signál

$
0
0
6.ledna v Pekingu čínský prezident Si Ťin-pching a prezident republiky Costa Rica Luis Guillermo Solis vyhlásili vytvoření strategického partnerství založené na rovnosti, vzájemné důvěře, spolupráci výhodné pro obě strany.
Čína triumfálně vešla do "zadního dvorku" Spojených států - do země, která diplomatické vztahy s Čínou zavedla teprve v roce 2007. A před tím, na díky diktátu Washingtonu, uznávala pouze Tchaj-wan. Je to nepochybné geopolitické vítězství Pekingu a jasný signál do Washingtonu, že i bývalí kumpáni, či spíše polosateliti, začínají hledat nové, vhodnější partnery.
Je jasné, že Čína bude aktivně zasahovat i do finančního sektoru Kostariky budováním bankovního systému, schopného zajistit realizaci projektů čínských podniků v zemi. Zde mohou Spojené státy získat velmi těžkou ránu od bývalého bezpodmínečného spojence. Jak už bylo oznámeno od IA Regnum, banky celé řady zemí v Latinské Americe tradičně byly zavlečeny do nezákonného obchodování s penězi. Značná část těchto "špinavých peněz", má své skutečné majitele v USA a často pochází z obchodu s drogami. Není to zcela průzračné, ale v případě změny v pravidlech finanční kontroly v zemi, tyto finanční prostředky se stanou velmi zranitelné pro jejich majitele. Mezi těmito zeměmi vedou Panama a Kostarika. Pro ekonomii Kostariky je bankovní sektor stejně významný, jako ropa pro Venezuelu.
A další důležitý bod. V ruské komunitě expertů se rozšířil dojem, že USA financuje, především ze státního rozpočtu, převraty v zahraničí, včetně bývalého Sovětského svazu - "oranžové revoluce" a různé aktivity "páté kolony".
Ve skutečnosti tyto "projekty" jsou ideálním způsobem legalizací "špinavých peněz" prostřednictvím nevládních organizací a jiných struktur, na příklad spouštěcích událostí na Ukrajině. Ztráta kostarické "prádelny" může způsobit citlivou ránu do plánů zahraniční politiky Spojených států. Není vyloučené, že čínské vedení hledí do budoucnosti a přišlo na Kostariku i s tímto úmyslem.
Řadu desetiletí USA provádí totální kontrolu činností bank Kostariky a vysvětluje to "bojem proti obchodu s drogami." Ale v poslední době, úřady Kostariky uskutečnily první kroky, směřující k posílení nezávislosti bankovního systému v zemi. Přítomnost takového hráče, jako ja Čína, může vést k tomu, že tyto kroky povedou ke skutečnému řešení. Je známo, že Čína oceňuje a žádá transparentní systém finanční spolupráce.
Ať už se další události vyvíjí jakkoliv, ve Střední Americe začala nová geopolitická hru. A Rusko by mělo hledat své místo v tomto procesu.
http://tnit.fr/cs/c149.htm

Viewing all articles
Browse latest Browse all 50956