https://www.youtube.com/watch?v=zynWarIRKQU
Otázka: Bývalý majitel Jukosu Michail Chodorkovský v rozhovoru pro Bloomberg uvedl, že změna moci v Rusku může proběhnout cestou "palácového převratu", nikoli prostřednictvím voleb nebo pouličních protestů. Co si o tom myslíte?
Nikolaj Starikov: Zaprvé podle slov Chodorkovského usuzuji, že náš systém, který by měl pachatele těžkých trestných činů napravit, ne zcela tuto úlohu splňuje. Patrně 10 let, které si tento zločinec odseděl, není dostatečný čas, aby si uvědomil své chyby a stal se důstojným členem společnosti. To zaprve.
Zadruhé: Nedávno jsem publikoval článek, jehož smyslem bylo objasnit, že nový majdan, který Američani chystají v Rusku, bude připraven pod vlasteneckými vlajkami. Překvapivé je, že jen pár dní po té, co článek vyšel, vystoupil Michail Chodorkovský s rozhovorem, kde se zmínil o možnosti "palácového převratu" v Rusku. To je narážka, určité nasměrování událostí. Ale dále, v druhé polovině článku hovoří o svém souhlasu s Putinem.
Jde o to, že dnes má Vladimír Vladimírovič Putin takovou autoritu, že hádat se s ním je zcela nemožné. A tak ti, kdo připravují vlastenecký majdan, používají velmi mazanou rétoriku: "Putin má pravdu, je to molděc, ale je tu chyba". Manipulace je v tom, že mluvíce o chybách, zapomínají říci to hlavní: to nejsou chyby. Příčinou nynějších problémů v ekonomice, té nestability, kterou zasela centrální banka, těch skoků kurzu ruble, jsou ve skutečnosti úspěchy Putinovy politiky. Roky putinského vládnutí, které vedly k návratu naší suverenity, ke zvýšení naší síly, k růstu naší ekonomiky. Nyní Západ uviděl, že Rusko je schopné v plném měřítku hájit své zájmy. A situace na Ukrajině, připojení Krymu se staly určujícími momenty. Poté na nás zavedli sankce a Západ nabírá kurz na odstranění Vladimíra Putina od moci cestou vlasteneckého majdanu. Proto všichni spiklenci, všichni, kdo se budou připravovat na státní převrat v Rusku, budou hovořit takhle: "Putin - molděc, ale staly se chyby, a proto je potřeba, aby ty chyby napravil někdo jiný". Protože vystoupit přímo proti Putinovi není možné. Tuto tendenci už vidíme na příkladu Chodorkovského.
Je nepředstavitelné, že by Chodorkovský a Putin smýšleli stejně. Spíš to jsou protiklady. Jeden chtěl stát prodat do rukou Američanů a za peníze získané z prodeje Jukosu koupit celou Státní dumu. Druhý mu to nedovolil udělat, druhý rozvíjí zemi, druhý brání státní suverenitu.
Proto chci slovy známého spisovatele říci: "Lidé, bděte!"
Otázka: Co si myslíte o iniciativě přechodu Ruska na energorubl? Jaké jsou výhody a nevýhody tohoto rozhodnutí?
Nikolaj Starikov: V situaci, kdy centrální banka zcela ustoupila od plnění svých služebních povinností (připomínám, že je to ochrana stability finančního systému Ruska, kurzu ruble), velmi aktivně probíhá diskuze o tom, co je třeba dělat. Jeden z úhlů pohledu je vydání nové valuty - "energoruble".
Ještě jsem neviděl žádné propracované výpočty, nějakou vypracovanou koncepci, která jde nad rámec hesla "Pojďme emitovat energorubl!" Nicméně už jsem viděl nějaké návrhy bankovek na internetu, ale jsou to zatím jen návrhy. A jaká energie tyto peníze zajišťuje, není úplně jasné. Takže pro mě je tato myšlenka zatím trochu syrová, ale v principu zajímavá. Stojí za to se jí zabývat.
Zdá se mi však, že k řešení současných finančních problémů se nabízejí i jiná řešení, a sice podřízení Centrální banky státu. Aby tento jediný emitent naší státní měny konečně začal konat v zájmu státu a ne v zájmu MMF, ne v zájmu dolaru, ze v rájmu USA a ne v zájmu bankovních spekulantů. Myslím si, že toto řešení, které je mimochodem bodem programu strany "Великое отечество", nyní nazrálo a zdá se mnohem propracovanější a připravenější než vypuštění energorublu.