V poslednej dobe obchádza Česko, Slovensko a Maďarsko strašidlo majdanov. V Prahe boli orgie rudých gardistov, duch boľševickej kultúrnej revolúcie sa vrátil. Boli ale aj nejaké protidemonštrácie pred US ambasádou, ktoré organizuje Národní demokracie. Je to efektívna cesta?

Tak sa pozrime, čo o tom píše web. Zaujímavý článok bol na levanet .
Začínal práve tým, že reagoval na protidemonštrácie:
Účastnit se nebo pořádat protidemonstrace je velmi neúčinné a časově náročné. Neúčinné proto, protože jakákoliv demonstrace sama o sobě nic neřeší, demonstrace se pořádají jen pro vytvoření mediálního obrazu pro předem schválené scénáře. Dlužno poznamenat, že často pro vytvoření mediálního obrazu pro zahraniční publikum, takže snažit se pokus o "majdan" neutralizovat protidemonstracemi je naprosto bezperspektivní -co není v médiích, jako by nebylo. Pokud se na jednom náměstí sejde desetitisícová demonstrace na podporu Zemana, a na vedlejším se sejde 10 odpůrců (spolu s 20ti policisty a 50ti novináři), mediálně existovat bude jen akce odpůrců. Příklady tohoto jsme viděli už mnohokrát
Už som tu tiež spomínal, že moc nie je na ulici a demonštrácie slúžia len ako zásterka, kryjúca skutočné násilie v parlamente či paláci.
Je presná pravda, že média zdôrazňujú len tú "svoju" demonštráciu a všetky naozaj nezávislé udupú do nepodstatna.
Ale rovnako je pravda, že aj keď každý režim má oblasť, kde mu demo vôbec nevadí, tak má aj oblasť, kde sa ide posrať, aby demonštrácie zamedzil, kde ich chce utajiť. Áno, keď príde niekde 1000 naozaj nepríjemných demonštrantov, urobia z nich len stovku-dve. Ale tú nedokážu zatajiť. Ak príde 10 tisíc demonštrantov, urobia z nich len tisícku. Čiže naozaj nemá zmysel zvolávať a organizovať veľké protidemonštrácie, ich veľkosť stlmia, je to neefektvne. Ale malé demonštrácie, ktoré nemožno zdeformovať, len ak ceľkom odignorovať, tie majú často svoj dopad. Nie je to riešenie, ale nie je to ani nezmyselné. Ak sú náklady minimálne, môže byť efekt uspokojivý, ba môže prekvapiť.
Okrem toho, každá demonštrácia je aj určitá škola. Ak má dobrý zmysel, je sama o sebe prínosom.
Citujem ďalej:
Jediná efektivní cesta neutralizace pokusu o "majdan" spočívá v rozbíjení informačních modulů.
V praxi existuje jediná cesta, jak toho dosáhnout - působit na informačním poli, tj. chodit na fóra a sociální skupiny stoupenců opačných názorů a působit tam v principu třemi způsoby:
- pokládat nepohodlné otázky;
- dávat věci do souvislostí, vysvětlovat širší kontext;
- vysvětlovat probíhající procesy a procesy řízení;
Súhlasím s rozbíjaním informačných paternov.
Ale webové fóra a sociálne skupiny sú do istej miery to isté, čo ulica - sú len obmedzene viditeľné. Možno to má zmysel, možno nie.
Čo sa týka bodov: ten prvý, klásť otázky, mi pripadá ako najlepší. Ľudia sú ako automaty, ako papagáji bezmyšlienkovite opakujú naučené. Zastaviť a prinútit ich rozmýšlať - to sa niekedy podarí otázkami.
Ten druhý bod, o "súvislostiach a kontexte", mi pripadá ako fráza. A to isté aj ten tretí. Samozrejme, že teoreticky pomôže vysvetlenie - ovšem len ak druhá strana prijíma. Ale vo svetonázorových veciach to je málokedy.
Tu by som dal inú radu: prezentujte postoje. Vašich oponentov nezajúmajú "racionálne" zdôvodnenia - zaujíma ich, "či sa s tým dá žiť". Ľudia sa neriadia poučkami, riadia sa príkladmi, buď reálnymi, alebo mýtickými, ale príkladmi. To je psychologická klasika. Mysel nemá abstraktné vzťahy, má vzory. Ľudia neakceptujú školské filozofie - musia mať nositela, ktorý im ich aj neskôr v ich mysli prezentuje, zosobňuje.
Nemá zmysel ľudí presviedčať - buď sú zrelí a sú radi, že ste im dodali info, alebo nie sú a nič nepomôže.
Má zmysel ľudí zvyklať (viď vyššie, klásť otázky). Ťažko niekoho presvedčíte o novom spôsobe stavania domčeka, ale keď ťuknete do jeho a ten sa naozaj zrúti - dosiahnete prvú časť, bude musieť uznať, že jeho domček bol na prd.
Autor Hox na levanet pokračuje:
Vyvolávat spory je kontraproduktivní, reagovat na osobní útoky je kontraproduktivní, přesvědčovat je také kontraproduktivní. Obecně nechat se zatáhnout na osobní rovinu je čistě kontraproduktivní. Cílem není přesvědčit, ale zpochybnit obraz událostí, který vytvářejí iniciátoři pokusu o "majdan", zasít pochybnosti.
Zasiatie pochybnosti je to, čo som spomenul vyššie - áno, to je najlepšia vec.
Spory sú naozaj v podstate kontraproduktívne, v každom prípade neefektívne, zbytočné. Oni často používajú výsmech, vysmejte sa naspäť, ale žiadne spory.
Ale tu treba dodať:
Nikdy sa neobhajovať, nedoprosovať sa. K veci treba pristúpiť tak, že my sme tí, ktorý majú morálne naviac, alebo sme minimálne plne morálne akceptovaní. To my robíme dobro iným, že im niečo prezradíme, nie naopak, že oni robia nejakú službu nám, že nás počúvajú.
Toto je bod, v ktorom sa alternatívni ľudia dopúšťajú často chýb. Pod predstavou, že sú v menšine, sa správajú submisívne. Neustále dokazujú okoliu, že sú vlastne dobráci a myslia to v dobrom. To je hlúposť - vaše okolie musí samozrejme a vopred akceptovať váš dobrý úmysel - ináč vás uráža a nezaslúži si, aby ste s ním jednali ako rovný s rovným.
Ku koncu to Hox zhrňuje:
Pokud byl dán povel na organizaci "českého majdanu", toto je jediná cesta - iniciátoři mají drtivou převahu v prostředcích, mají na své straně mainstream média , "naši" veřejnoprávní televizi, mají "v kapse" velkou část tzv. "elity". Ale nemají "v kapse" internet, nemohou nikomu zabránit působit individuálně na informačním poli. Způsob efektivní neutralizace scénáře je následující: změnit informační prostředí tak, aby v něm byl nadále nemožný.
Tu je zas preceňovaný internet. V reále je to tak, že trojica ulica, internet a masmédia sú len podporné, podstatné je, čo sa bude diať na úrovni mocných. Za predpokladu, že za mocných môžeme považovať samých politikov, čo nie je isté, ale povedzme, treba, aby oni držali svoje pozície, aby cítili podporu a bojovali za pozitívnu vec. Ináč je to dopredu stratené. Treba mať na svojej strane mocného hráča. Treba privrieť oči, pozabudnúť, že má krivé nohy, žerie seno a erdží - treba si vybrať koňa. Demokracia je mýtus, nerozhodujú davy a letargická ulica, v najlepšom prípade je to len čosi ako konské dostihy.
Pravda, je tu ešte pesimistický názor alebo priebeh, teda že naozaj sa nedá zabrániť manipulácii spoza Atlantiku a teda že naozaj Majdan prebehne.
Aj tu treba myslieť pozitívne a využiť spôsobený chaos na svoj politický zisk. Najlepší majstrovský príklad je otočenie Krymu naspäť na ruskú cestu. Dobre, sionisti vyvolali na Ukrajine chaos, ale prišli o Krym.
Chaos je proste veľmi slubné prostredie. Myslím, že na Slovensku na to ľudia historicky nie sú zvyklí, ani na to nemajú povahy, ale počas chaosu sa môže stať čokoľvek. Chaos je ako smrteľná radiácia - nik si nemôže byť istý, koho ožiari.
Viac k tomu momentálne nemám čo dodať.
Autor: