Tak, a je to vonku. Počet záujemcov o Slovenské elektrárne s ich investičnou atómovou bombou Mochovcami sa včera oficiálne rozšíril o ďalšieho potenciálneho kupca. Je ním rafinérsko-petrochemická spoločnosť Slovnaft v spojení s maďarskou štátnou energetickou firmou MVM.
Riedka fronta na akciový balík talianskeho Enelu teraz pozostáva zo slabnúceho českého molocha ČEZ, ktorému lámu väz jeho avantýry na Balkáne, Křetínskeho EPH bez tradície a kontaktov, čínskeho CNNC nezorientovaného v regióne a Slovnaftu & MVM. Ďalší potenciálny kupec - Slovenská republika, ktorá by sa tak stala 100-percentným vlastníkom Slovenských elektrární, svoj záujem o kúpu nevyjadrila a je takmer isté, že ani nevyjadrí. Kvarteto kupcov tak zostane zachované.
Zámer Slovnaftu & MVM sa pripravoval dlho, uvážene, vysoko profesionálne a v dokonalom utajení. Jeho zverejnenie dostalo do hysterického oblúka hlavne dvojicu smetiarskych politrukov Schutza a Morvaya, ktorí hneď zbadali za Orbánom dlhý ruský tieň. Odrazu bolo kóšer spomenúť na verejnosti doteraz utajovanú ako nepodstatnú - a teraz hrozne škaredú vec, že Slovnaft je v podstate z tretiny vlastnený priamo maďarským štátom (významnú časť akcií spoločnosti MOL - vlastníka Slovnaftu má v držbe štát), ergo Orbánom. A všetci predsa vieme, že Orbán je špinavý zradca neoliberálnych ideálov, paktujúci s ruským medveďom.
Predaj podielu v Slovenských elektrárňach talianskemu štátnemu dobrému vlastníkovi Enel odporučil v roku 2004 vtedajší minister hospodárstva Pavol Rusko (pamätá si ešte niekto toho zmrda?). Taliani dostali 66-percentný podiel v slovenskej strategickej energetickej spoločnosti za 840 miliónov eur. Predsedom vlády bol vtedy Mikuláš Dzurinda. Dobrý štátny taliansky vlastník Slovenské elektrárne ako správny gazda na cudzom riadne vybýval a zisky namiesto investovania vysával za hranice. Slovenským elektrárňam tak po 10-ročnom bašovaní Talianov zostal na krku veľký balvan - dostavba Mochoviec. Slovnaft & MVM síce tvrdia, že chcú technický audit Mochoviec a potom sa rozhodnú, čo ďalej, v skutočnosti však odborníci na energetiku v MOL od svojich spolupracovníkov na Slovensku vedia, že dostavba Mochoviec si bude vyžadovať oveľa viac investícií, než sú aj súčasné najdivokejšie odhady. Napriek tomu Slovenské elektrárne chcú. Mochove dostavia ten istý spoľahlivý partner, ktorý je momentálne v atómovej elektrárni v Paksi a Slovnaft & MVM budú vedieť vyprodukovanú elektrickú energiu predať.
Náš malý podkarpatský elektrický vesmír sa začína podobať na frašku. Tá voľakedajšia privatizácia - lebo veď štát je zlý vlastník (v prípade Slovenských elektrární len slovenský, nie taliansky) sa tvárila smrteľne vážne a my sme mali byť presvedčení, že je hanba mať vôbec niečo štátne. Netrvalo dlho a ukázalo sa, že tí súkromní vlastníci - prevažne zahraniční, pretože dávali Dzurindovi a Miklošovi najtučnejšie úplatky - na Slovensku len parazitovali a majetok nijako nezveľadili. Teraz je to divoká zábava. Taliansky Enel je v prdeli a nutne potrebuje prachy. ČEZ by Slovenské elektrárne kúpil, ale český štát mu pre rizikové Mochovce neumožní takýto tučný nákup. EPH si tiež nemôže dovoliť príliš rozhadzovať. Môže prísť CNNC. To by však Schutza s Morvayom jeblo pri písaní jedovatých komentárov úplne. Slovenský štát tiež nekúpi, lebo veď donedávna tzv. pravica bľačala, že načo, načo. Tak teda kúpia Maďari. S podporou Rusov a slovenskej vlády. Ideálna kombinácia, aby elektrický vesmír v Podkarpatí nezhasol úplne.
Lokálna energetická hra je čoraz zaujímavejšia a posúva Slovensko do zóny, ktorá má ešte perspektívu. V tejto hre sme s Maďarmi priatelia a to je to najlepšie, čo sa nám mohlo stať.
Ups, ale my sa predsa nesmieme s Maďarmi kamarátiť. Teraz nie. Orbán oznámil, že drbe na celú Európsku úniu a chce stavať South Stream bez ohľadu na to, čo bučí Brusel - a teraz chce kúpiť 66 percent Slovenských elektrární a spolu s Ficom urobiť z Mochoviec brloh Rusov.
Čertvie, ako sa bude volať štartujúca farebná revolúcia v Maďarsku, ktorej hybnou silou bude, ako inak, sloboda, demokracia a lucké práva.
Túto tému využijem na nevtieravú propagáciu zaujímavej knižky.
Autor: