Quantcast
Channel: Zpravodajství
Viewing all articles
Browse latest Browse all 52005

Lipšic demonštrantov zvolával

$
0
0
Komunálne voľby ukázali, že Nova je politický nepodarok, ktorý sa môže zachrániť len za cenu pouličných nepokojov alebo vďaka vzniku zlepenca neviditeľných, respektíve kombináciou týchto dvoch možností.
Výsledky komunálnych volieb ponúkajú niekoľko interpretácií. Celkovo vyhrali nezávislí kandidáti, aj keď tí netvoria žiadnu spojitú entitu. Zo straníckeho hľadiska môžeme povedať, že napriek určitému poklesu ziskov, tak ako pred štyrmi rokmi, aj teraz vyhral Smer. A tretím najzjavnejším výsledkom je skutočnosť, že stará i nová pravica dostali neskutočne na frak. Stránku lipsic.net najviac zaujíma, ako sa vodilo v komunálnych voľbách strane Nova a čo z týchto výsledkov pre jej ďalšiu politickú stratégiu vyplýva.
Zdrvujúce čísla
Ak pravica ako celok vyhorela, tak strana Daniela Lipšica doslova implodovala, teda zrútila sa do seba. Dokazujú to čísla, ktoré si môže každý overiť na stránke Štatistického úradu SR. Tento rok bolo v komunálnych voľbách zvolených 20 753 poslancov a 2 909 starostov a primátorov. Z tohto počtu bolo za Novu zvolených 15 starostov (0,51 %) a 252 poslancov (1,21 %). Nova získala ešte niekoľko poslancov, starostov a primátorov v rámci širokých pravicových koalícií, ale tí sú z hľadiska schopnosti strany samostatne oslovovať voličov do irelevantní.
Prípad Grendel
gabor-grendel
Nebyť osemčlennej pravicovej koalície, nestane sa mestským poslancom v Bratislave podpredseda Novy Gábor Grendel, ktorý zároveň kandidoval aj na starostu mestskej časti Staré Mesto, kde ho porazil nezávislý Radoslav Števčík. Nova síce interpretuje druhé miesto Gábora Grendela tak, že porazil doterajšiu starostku Táňu Rosovú, ale to je len nevydarený pokus zastrieť fakt, že Števčík porazil oboch. Rosovú preto, lebo bola zlou starostkou a slabou kandidátkou umierajúcej strany (SDKÚ). Grendela preto, lebo bol slabým kandidátom, neduživého politického dojčaťa (Nova). K víťazstvu Števčíka nepochybne prispel aj fakt, že Staromešťania si nepriali za starostu človeka, ktorý je v rámci trestného konania podozrivý z neplatenia daní z príjmu a navyše býva v inej mestskej časti - Ružinove.
uznesenie-Gabor-Grendel
Prípad Pčolinský
Gábor Grendel však nebol jediný, kto z Novy kandidoval v inej mestskej časti, v akej žije. Generálny manažér Novy a šéf Lipšicovej tajnej polície Vladimír Pčolinský sa neúspešne uchádzal o poslanecké kreslo v bratislavskej mestskej časti Vrakuňa. Ibaže Pčolinský žije na Starých Gruntoch 3586/26H, čo je adresa v mestskej časti Karlova Ves. Potvrdzuje to nielen kataster nehnuteľností, ale aj obchodný register. Na tomto nevydarenom pokuse o politický podvod je zaujímavé aj to, že v prospech zvolenia Vladimíra Pčolinského sa osobne angažoval predseda Novy Daniel Lipšic, ktorý sa s ním nechal vyfotiť na bilbord. Prečo sa Pčolinský neuchádzal o zvolenie v mestskej časti, kde býva? A prečo si myslel, že má na zvolenie lepšie šance vo Vrakuni než v Karlovej Vsi?
vcela 1
Prípad šéfa Lipšicovej tajnej polície Vladimíra Pčolinského je však len epizóda, pretože ústrednou postavou kampane pred komunálnymi voľbami bol podpredseda Gábor Grendel. Kandidoval v najprestížnejšej mestskej časti Bratislavy a Nova vynaložila nesmierne veľa peňazí a úsilia na to, aby vyhral. Ani obrovské politické a finančné náklady však Grendelovi nepomohli posadiť sa na staromestskú radnicu, z čoho pre Novu vyplýva, že tristné preferencie v prieskumoch verejnej mienky nie sú dočasnou záležitosťou, ale trvalým trendom.
Pouličný boj
Daniel Lipšic je síce bezcharakterný propagandista, ale nie je hlupák. Dobre si uvedomuje, v akej situácii sa nachádza, a preto hľadá nové cesty k mysliam a srdciam potenciálnych voličov. A tým sa dostávame k dôsledkom komunálnych volieb, ktoré ovplyvnia ďalšiu politickú stratégiu Novy a jej predsedu. Niečo už naznačili také aktivity, ako sú spájanie sa s Igorom Matovičom a zvolávanie protestov s Alojzom Hlinom, ďalším estrádnym činiteľom na slovenskej politickej scéne. Je evidentné, že keď Lipšic nedokáže získať priazeň voličov klasickým politickým marketingom a pôsobivým výkonom poslaneckého mandátu, bude sa usilovať presunúť boj o moc na ulicu. Zatiaľ sa mu veľmi nedarí, pretože dve tri tisícky roztrpčených občanov ešte revolúciu neurobia. A preto sa bude predseda Nova čoraz viac radikalizovať a zo všetkého najviac si bude priať ostrú konfrontáciu so štátnou mocou na uliciach. Vodné delá, slzotvorný plyn, policajti so štítmi, obušky a podobne. Robert Fico by bol amatér, keby mu na tento trik naletel.
Lipšic teraz demonštrantov zvoláva, ale toto s nimi nechal urobiť keď bol ministrom vnútra…
13271841327796protest_gorila_9_marec_2012_zasah_policia_reuters_9
Najhorší z najhorších snov
Paralelne s pokusmi o vyvolávanie pouličných nepokojov bude Daniel Lipšic horúčkovito hľadať zostavu, v rámci ktorej by sa mu mohlo v roku 2016 aspoň zadnými dverami podariť prekĺznuť do parlamentu. Jednou možnosťou je úkryt v cirkusovom šapito Igora Matoviča. Ďalšou je ucapkanie nekonečne širokej koalície nekonečne maličkých strán, akými sú Nova, KDS, OKS, DÚ, SZ a ďalšie bezvýznamné živoriace spolky večných čakateľov na akúkoľvek verejnú funkciu.
Kombinácia pouličného štváča s riaditeľom zlepenca neviditeľných je politický osud, o akom sa Danielovi Lipšicovi nesnívalo ani v tom najhoršom z najhorších snov.

Viewing all articles
Browse latest Browse all 52005