Quantcast
Channel: Zpravodajství
Viewing all articles
Browse latest Browse all 50858

Medzinárodný súd: Izraelský útok na tureckú loď bol vojnovým zločinom

$
0
0
Rozsah spáchaných zločinov nespadá pod jurisdikciu súdu
Medzinárodný trestný súd v Haagu odložil prípad izraelského útoku na tureckú loď Mavi Marmara. Útok, ktorý sa odohral v roku 2010, si vyžiadal životy deviatich ľudí - zomreli ôsmi Turci a jeden Američan tureckého pôvodu. Turecká loď sa snažila preraziť blokádu pásma Gazy a dopraviť tam humanitárnu pomoc.

Na snímke z videa poskytnutej izraelským ministerstvom obrany 31. mája 2010 vrtuľník izraelského komanda krúži nad tureckou loďou Mavi Marmara s medzinárodnou posádkou patriacou k flotile plavidiel s humanitárnym materiálom pre obyvateľov pásma Gazy v medzinárodných vodách Stredozemného moraNa snímke z videa poskytnutej izraelským ministerstvom obrany 31. mája 2010 vrtuľník izraelského komanda krúži nad tureckou loďou Mavi Marmara s medzinárodnou posádkou patriacou k flotile plavidiel s humanitárnym materiálom pre obyvateľov pásma Gazy v medzinárodných vodách Stredozemného mora
.
Rozhodnutie súdu prišlo aj napriek tvrdeniu, že Turecko sa dopustilo vojnových zločinov. "Dostupné informácie poskytujú odôvodnený základ pre tvrdenie, že na základe jurisdikcie súdu boli spáchané vojnové zločiny," uvádza sa v materiáloch Medzinárodného trestného súdu.
Rozsah spáchaných zločinov však nespadá pod jurisdikciu súdu a zároveň Turecko ani Izrael nie sú členmi Medzinárodného trestného súdu.
Tri roky od útoku iniciovala žalobu humanitárna organizácia IHH, ktorá konvoj lode vypravila. Advokát obetí uviedol, že medzi obvinenými boli izraelskí predstavitelia, ktorí boli do akcie zapojení, vrátane premiéra, ministra obrany a náčelníka izraelského generálneho štábu.
Flotila lode sa plavila pod tureckou vlajkou, ale jedna z lodí bola registrovaná na ostrove Komora, ktorý je členom Medzinárodného trestného súdu. Preto sa chce organizácia voči zverejnenému rozhodnutiu odvolať.
Správa OSN z roku 2011 tvrdí, že razia bola oprávnená, avšak Izrael použil neprimeranú silu.

Bývalí spojenci
Vzťahy bývalých spojencov Turecka a Izraela narušila kritika Ankary izraelskej operácie na palestínske pásmo Gazy na prelome rokov 2008 a 2009. Napätie sa prehĺbilo po útoku v roku 2010. Následne tri roky po incidente, v marci 2013, sa izraelský premiér Benjamín Netanjahu ospravedlnil svojmu vtedajšiemu tureckému kolegovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi.
http://www.hlavnespravy.sk/medzinarodny-sud-izraelsky-utok-na-turecku-lod-bol-vojnovym-zlocinom/425287

Viewing all articles
Browse latest Browse all 50858