Vždy v zahraničí mám čas mít puštěnou televizi a trochu ji vnímat. Jako se dřív poslouchaly zahraniční rozhlasové stanice (Hlas Ameriky, nebo Svobodná Evropa), je dnes nezbytností sledovat aspoň občas ruské stanice. Takže drobný komentář k vysílání Russia today (samozřejmě v angličtině)
Tak předně.
Vysílání je velmi lidské. Zatímco u našich zpráv má člověk dojem, že redaktor či moderátor žije někde ve vzduchoprázdnu a permanentně stojí na straně nelidí, nebo dokonce politiků, u Rusů je tomu přesně naopak. Dosahují toho několika způsoby. Jednak primárně pracují jako externí zpravodajky ženy.. vypadá to líp, lidi jim dokonce řeknou víc, jsou na ně příjemnější, a to často obě strany konfliktu, atd. Druhak je rychlost i dikce řeči výrazně pomalejší, než třeba u CNN, nebo BBC. Když jsou obzvlášť drastické reportáže, jako třeba záběry mrtvých dětí z Gazy, anebo utečenecké tábory či mrtví z Ukrajiny, ke konci už následuje jenom mlčení, a na závěr velmi pomalé rozloučení. Velmi sugestivní. Dále prokládají vysílání avízy na budoucí vysílání, zejména dokumenty.. jedním z takových byl například ten o kvalitě rybích výrobků, ryby vs. filé, které v dnešní době konzumují na západě (jsou plné těžkých kovů a radioaktivity, v některých skandinávských obchodech s rybami již přímo varují podle dokumentu před některými typy ryby, aby je například nejedly těhotné a tak, mohou vzniknout deformace plodu). Pořad je inzerován celý týden, každý další den je o pár vteřin trailer delší a zajímavější. V sobotu už chcete rozkousat propisku, jen abyste ten dokument viděli.
Redakce nijak neupřednostňuje ruské představitele či Putina, dává jim ve zpravodajství ekvivalentní čas, jako ostatním představitelům světové politiky, spíš však menší. Zpravodajství je spíše však orientováno směrem k lidem, k příběhům, k dopadům na prosté lidi, než k velkým politickým megalomanským prohlášením.
Jinak perfektní grafika je samozřejmostí, jde trošku v úhlu bokem, takže to nevypadá tak debilně jako ve zpravodajství ČT, kde to je naprostá šílenost. Je tam hodně mapek, infografik, statistik atd. Jde tam mnoho zásadních informací, které vám docvaknou teprve ve chvíli, kdy to slyšíte. Například západní propaganda stále operuje tím, že Hamas využívá jako živé štíty civilisty. Je to sice emocionální zpráva, odsouzeníhodná, ale nevíme o ní nic ví. Je to nezjistitelné. Naproti tomu Rossia Today ukazuje tabulku, kolik Izraelců zemřelo za poslední tuším 3-4 roky po útocích Hamásu (0). A kolik po útocích Izraelců (téměř 2 tisíce lidí, řada z nich ženy a děti). Čili se dostáváme v podstatě k přímo opačné pozici, než kterou šíří západní a česká propaganda. Hodně jsou tam také inzerovány osobní kontakty na moderátory a zpravodaje (twitter, apod.), aby je mohli lidé sledovat a aby jim mohli psát. Velký prostor dostávají v reportážích děti, v tomto případě bohužel většinou mrtvé, zraněné, nebo vyděšené... Často opakují, kolik lidí uprchlo z domova (v Gaze 500 tisíc lidí), na Ukrajině již se to blíží 1 miliónů, což je info, která v západních masmédiích v podstatě nezaznívá. Často používá i rozdělení obrazovky na dva, nebo čtyři díly (při různých reportážích o hnutích a celosvětových demonstracích, nebo konfrontaci různých odborníků na různé události z různých částí světa). To je v základu to základní, co mne k tomu napadá. Připomínám, že české zpravodajství už sledovat nemohu, jsem vytočen po pár minutách neprofesionalitou i obrovskou propagandou, kterou nám Kavky valí do hlav. Přestože je samozřejmě ruské zpravodajství také tendenční, člověk má skutečně pocit, že je lidskému vnímání výrazně blíž, než bezcitná Česká televize. Dávám týmu RT jedničku podtrženou.
http://www.osud.cz/nekolik-povsimnuti-nad-vysilanim-tv-stanice-russia-today
Zřejmě si budeme muset zvyknout, že není již tolik důležité CO se říká, ale JAK se to říká a prezentuje. A to CNN, jak vidno, umí dokonale. 4.000 pracovníků dělá své maximum, aby splnilo společenské zadání. Účel světí prostředky. Prostředky známe. A účel? I ten se nám již některým začíná odkrývat....
Není tak od věci představit si televizi - stejně jako všechny ostatní sdělovací prostředky - jako jakýsi teleskop, který létá nebem a neustále se rozhlíží. Pak se ze svého kdesi vysoko umístěného stanoviště střemhlav vrhne na jedno místečko na naší planetě, například na nevelkou skupinku lidí, která po sobě střílí. Tuto jedinou příhodu vybere z mnoha miliard jiných dorbných událostí, nasměruje ji prostorem k televizním anténám a za pomoci elektronové trysky ji vyšle do mozku průměrně třiceti milionům lidí, kteří sedí s nehnutým pohledem doma v potemnělých místnostech. V jejich hlavách se událost rekonstruuje do obrazu, zaznamenuá se a uloží. Všech těch třicet milionů si zpamatuje tentýž obraz z jednoho vzdáleného místa, kde nejsou fyzicky přítomni. To se pro daný okamžik stává jejich zkušeností. (J. Mander - Čtyři důvody pro zrušení televize)
Cable News Network - CNN. Televize, kterou si každý den naladí desítky milionů lidí. V dobách přelomových světových událostí, zejména válečných konfliktů, vzrůstá její sledovanost několikanásobně. Mezi jejími diváky jsou hojně zastoupeni tzv. "decisionmakers", tedy ti, kteří dělají rozhodnutí, která později ovlivňují životy většiny světové populace. O CNN jsme se na Osudu již několikrát zmiňovali, např. zde, či zde. Zkoušíme si zvyknout i na to, že Česko se na mapě této zpravodajské mediální velmoci jmenuje Švýcarsko a Vladimír Špidla je sice správně označen titulkem premiér, nikoli však již titulkem Česka, ale Polska. Na dovolené jsem měl trochu času si tuto zpravodajskou televizi trochu "prostudovat". Doma CNN nemáme, ale i tak tv prakticky nesleduji.
Povšimnutí první: klipovitost
Byl jsem překvapen, jak rychle se střídají obrazy (platí zejména pro reklamy, předěly a upoutávky, tvz. self-promotion). Jedná se o několikanásobně větší rychlost, než jsme zvyklí z našich obrazovek. Vše za vydatného počítačového zpracování s prolínající grafikou, takže již prakticky nelze poznat, co je záznam skutečného obrazu a co "umělé".
Povšimnutí druhé: byznys
Při rozmanitých upoutávkách či znělkách ekonomických magazínů na obrazovce kmitají záběry na různá ekonomická odvětví, ale nikde žádná výroba! Počítače, burza, banka, internet, zase počítače. Člověk by až nabyl dojmu, že se chleba peče v počítači a domy staví e-mailem. Velmi často je zařazováno zpravodajství z burz, včetně např. obligátního ranního zvonění při zahájení obchodování na Wall Streetu.
Povšimnutí třetí: šokující manipulace
Mnoho duchovních, ale i tzv. mimozemských zdrojů radí přestat sledovat TV, která patří k nejvděčnějším nástrojům manipulátorů veřejným míněním. I na CNN se neustále opakují hesla (Be first to know), že je nutné CNN neustále sledovat, abyste vše věděli z první ruky. Jinak totiž nic nevíte, což je váš konec. Ovšem upoutávka na boj proti terorismu či možný útok proti Irátku skutečně zaskočila i mě. Jednoznačné vybarvení "hodných" (Bush, plačící Američané po útoku 911) a "zlých" (islámisté s ohněm, Husajn střílející ze samopalu), vše doprovázeno až šamanským hudebním motivem a opatřeno textem SLEDUJTE, CO SE BUDE DÍT, bylo skutečné silným šálkem kávy. Takhle přece nemůže vypadat novinářská objektivita zpravodajské televize, celoplanetární pak již vůbec NE! Představte si takovou objektivitu NOVY, umocněte na čtvrtou a máte CNN. Zajímavý je i BREAKING NEWS případ, kdy americká vojska našla a exkluzivně CNN (to je spojeníčko!) někde na zemi v Afghanistánu (hmm!) pohozené videokazety s nafilmovanými pokusy teroristů s různým, zejména chemickým materiálem na zvířatech. Hlavní zpráva dne to byla asi po 3 dny. Pak hned navazovala další, že čelní funkcionáři Al-Kajdy prchli do Iráku. Kam také jinam, že? Tak uvěřitelné, že tomu mohou uvěřit snad akorát Američané. Plus několik dalších desítek milionů lidí po celém světě. Přesto, kdo pracujete v PR, či cosi víte o marketingu, musíte uznat, že taková akce vykazuje známky vysoké profesionality podání informace, tzv. AIDA metody, kdy AID již úspěšně proběhlo a finální ACTION přijde do 30. listopadu. To je ještě nějaký čas, tipoval bych, že se postupně dočkáme od CNN ještě dalších exkluzivních objevů a nálezů.
Povšimnutí čtvrté: moderátoři
Nevím proč, ale moderátoři sami o sobě na mě působili velmi depresivně. Naprostá převaha snědých typů, černé vlasy, výrazné oči. To pro toto povšimnutí raději stačí, jinak budu obviněn z rasové nesnášenlivosti. Ovšem zatímco z očí moderátorů např. řecké televize šel klid a vlídnost, z Američanů (i když většina z nich podle jmen neamerického původu) tomu bylo naopak naopak.
Povšimnutí páté: nadržování USA
Záběry z tiskových konferencí a prohlášení prezidenta Bushe (v pozadí kytičky, moře, případně jeho víkendové sídlo v Texasu) opravdu výrazně kontrastují s pozadím záběrů zahr. státníků (Ševarnadze - černé pozadí, Husajn s davy frenetických přívrženců jako ilustr. záběr). Některá rozhodnutí či výroky ze strany "nepřítele" jsou často doprovázena komentářem amerických oficiálních míst. Nikoli naopak.
Povšimnutí šesté a poslední: ideologická válka
Korunu všemu nasadil poslední den našeho pobytu. To se ve chvílích žhavého zpravodajství začala na kanále CNN v zrnění (na satelitní lince?) objevovat jakási arabská televize, kde skutečně mával jakýsi radikál samopalem. Rázem jsem si vzpomněl, jak v pohádkové Arabele narušoval vysílání těch správných pohádek čaroděj druhé kategorie Rumburak svojí verzí pohádkové reality. Proběhly mi hlavou i rušičky Svobodné Evropy na československých hranicích v období totality. Zda CNN ruší Arabové, nebo tak činí sami Američané, to si posoudit v tuto chvíli netroufám.
Tak jako tak, zřejmě si budeme muset zvyknout, že není již tolik důležité CO se říká, ale JAK se to říká a prezentuje. A to CNN, jak vidno, umí dokonale. 4.000 pracovníků dělá své maximum, aby splnilo společenské zadání. Účel světí prostředky. Prostředky známe. A účel? I ten se nám již některým začíná odkrývat.... Válka na východě zřejmě teprve začne. Ideologická válka však vypukla již dávno.
http://www.osud.cz/nekolik-povsimnuti-nad-vysilanim-cnn