Lekári a pacienti počas celosvetového dňa boja proti rakovine protestovali pred nemocnicou v Pásme Gazy proti používaniu zbraní s rakovinotvornými látkami. V uplynulých rokoch bola oblasť bombardovaná izraelským letectvom muníciou s ochudobneným uránom a bielym fosforom.
Počas celosvetového dňa boja proti rakovine (4. februára) minulý utorok protestovali pacienti a lekári nemocnice Shifa v Gaze proti používaniu zbraní s rakovinotvornými látkami izraelským vojskom. Podľa svedectiev Izrael opakovane používa tieto zbrane proti Palestínčanom.
Ashraf al-Qudra, hovorca ministerstva zdravotníctva v Gaze, povedal, že v uplynulých 14 rokoch boli na Pásmo Gazy odpálené tisíce ton projektilov s rakovinotvornými zložkami. Mnohé z týchto projektilov sú medzinárodne odsudzované a dokonca obsahujú zakázané substancie, ktoré robia ľudí chorými a dlhodobo ťažko poškodzujú životné prostredie.
Napríklad podľa nórskeho lekára Madsa Gilberta Fredrika a mnohých ďalších odborníkov boli počas bombardovania v rokoch 2008 a 2009 v ranách pacientoch zistené stopy ochudobneného uránu. Použitý bol aj biely fosfor, ktorý spôsobil ťažké popáleniny a ktorý je podľa dodatkových protokolov z roku 1977 k Ženevskej dohode z roku 1949 zakázaný. USA a Izrael túto dohodu dodnes nepodpísali.
Letectvo oboch krajín opakovane používalo túto muníciu, Izrael v roku 2006 v Libanone, v roku 2009 v Pásme Gazy a USA v Iraku a vo Vietname (a tiež v Bosne v rámci útokov NATO, pozn. prekl.). 15. januára 2009 bombardovalo izraelské letectvo tábor OSN pre palestínskych utečencov a školu v utečeneckom tábore al-Schati fosforovými granátmi. "Izraelské ozbrojené sily používajú proti nám všetky druhy zbraní. Testovali na nás a našich deťoch svoje zbrane", vyhlasovali demonštranti uplynulý utorok.
V Pásme Gazy žije približne 1,7 milióna na 360 km² (je to najväčší koncentračný tábor na svete, pozn. prekl.). Do roku 1967 túto oblasť spravoval Egypt, od šesťdňovej vojny je okupovaná Izraelom. Hranice strážia izraelskí vojaci, Akýkoľvek dovoz a vývoz je prísne kontrolovaný. Už viac ako päť mesiacov blokuje Izrael dôležité obchodné cesty v Pásme Gazy, čo tamojšiemu hospodárstvu spôsobuje značné škody.
Mnohí židia z náboženských dôvodov dôrazne odsudzujú sionistickú politiku Izraela. Približne v júni uplynulého roka desaťtisíce židov v New Yorku protestovali proti izraelskému vojsku, čomu veľké spravodajské agentúry a magazíny nevenovali takmer žiadnu pozornosť. Pôsobivé fotografie možno nájsť tu alebo tu.
Komentár: Vedeli ste, že rok 2014 OSN vyhlásila za rok solidarity s palestínskym ľudom? Nie? Nuž, asi tušíte, prečo o tom médiá na Slovensku neinformujú. A keďže o tom neinformujú, natíska sa otázka a rovno aj odpoveď, komu patria tieto médiá. Každý rozumný človek si ihneď položí otázku a hneď aj odpoveď, aké informácie sa z týchto médií bude dozvedať. A aby to nebolo jednoduché, slovenskí kolesíkovia v rozpore s ústavným právom slobody názoru zadefinovali od roku 2014 trestný čin extrémizmu. Čo je to extrémizmus? No predsa iný názor ako názor vládnucej kasty!
Chcú nám iba dobre…