Quantcast
Channel: Zpravodajství
Viewing all articles
Browse latest Browse all 52337

Hystéria okolo Kyjeva

$
0
0
Udalosti na Ukrajine nápadne pripomínajú sýrsky scenár. V Damasku platili Rockefellerove fondy demonštrantov podľa toho, koľko policajtov zranili a koľko podpálili policajných áut.
Na záberoch z Kyjeva, ktoré nemôže odvysielať nijaká slovenská televízia, s ohromením sledujeme, ako naverbovaný dav hádže do policajtov kamene, mláti ich po hlavách palicami v snahe vyprovokovať poriadkové sily k tvrdému zásahu.
To už nie sú demonštranti, ale platení provokatéri s prilbami, vybavení sprejmi, reťazami a železnými tyčami. Čaká sa už len na fingovanú, prípadne skutočnú smrť demonštranta, na "nevinnú obeť Janukovyčovej zvole", aby sa mohlo na Ukrajine spustiť revolučné peklo.
Západ pod taktovkou USA sa usiluje zvaliť vinu na Rusko, ktoré si vraj nátlakom vynútilo vstup Ukrajiny do svojho politicko-ekonomického priestoru. Horúce hlavy nekompetentných eurobyrokratov typu Füleho, Sikorského a Bildta trochu schladilo stretnutie Putina s Janukovyčom v Moskve, po ktorom obaja aktéri vyhlásili, že nebola reč o pripojení Ukrajiny k colnej únii, ale o nevyhnutnej pomoci Ruska, bez ktorej by Ukrajina na pokraji bankrotu skrachovala.
Ukrajinský politológ Mihail Pogrebinsky na tému ruskej pomoci povedal: "Poskytuje nám to šancu zastaviť približujúci sa bankrot, pretože v budúcom roku nás čakajú také platby, že valutové rezervy Ukrajiny by boli nulové. Boli by sme nútení odovzdať úplne všetko."
Zo strany Putina nešlo o nijaký nátlak. Jednoducho, Janukovyč hľadal záchranu pre svoju krajinu a keď ju nenašiel v Európskej únii a v asociačnej dohode, našiel ju v Rusku. Logika je v tomto prípade neúprosná a urazenosť EÚ a vyhrážky Američanov nie sú namieste.
Rovnako smiešne sú reči ukrajinskej opozície o vlastizrade, keď Janukovyč v Moskve vyrokoval o jednu tretinu lacnejší plyn a Rusko investuje do ukrajinských cenných papierov z rezerv ruského Fondu národného blahobytu 15 mi-liárd dolárov. Favorit opozície, boxer ťažkej váhy Vitalij Kličko stratil hlavný bod svojej protivládnej agendy.


Podľa názoru expertov Európa na rozdiel od Ruska nedokázala ponúknuť Kyjevu, ako ani ďalším krajinám Východného partnerstva konštruktívny program. Nepodpísanie asociačnej dohody ide na vrub neschopnosti európskych politikov a nie tlaku Vladimira Putina na Ukrajinu.
Podľa Financial Times je výsledok stretnutia dvoch lídrov v Moskve zlou správou pre úniu. "Tromfy má Putin," komentovali situáciu noviny New York Times.
Odsúdená Tymošenková so svojím tučným kontom v zahraničí už nie je pre eurokomisárov prioritnou témou. Hra s touto kartou prepadla, a tak sa Západ na Majdane uchyľuje k vytváraniu obrazu Ruska ako nepriateľa.
Opäť je to zlá cesta. Jedinou cestou je dialóg troch kľúčových hráčov - Európskej únie, Ruska a Ukrajiny. Na dialógu s Putinom i Janukovyčom sa musia zúčastňovať európski politici formátu Merkelovej, ktorí si vidia ďalej od nosa a predovšetkým vidia ekonomické aj politické výhody spolupráce Európskej únie s Ruskom.

Viewing all articles
Browse latest Browse all 52337