Spojené státy plánují rozdělit Afghánistán, vybudovat tam stát pro Taliban a rozdělit zbytek regionu, citovala média Gulama Jalala, prezidenta Afghánské diaspory v Rusku. Prohlásil také, že Washington plánuje destabilizaci Kyrgyzstánu.
Podle Sergeje Masulova, šéfa Centra pro perspektivní výzkum, Spojené státy chtějí udržet svou přítomnost v Afghánistánu i po stažení svých vojsk. "Jedinou možnou hrozbou, o které musíme mluvit, je rozdělení Afghánistánu."řekl. Masaulov předpokládá, že se na afghánském území mohou objevit tři země - na severu islámský stát Horasan, Pushtun na jihu a uprostřed Hazara Khanate. Podle něj Spojené státy po ztrátě letecké základny v Kyrgyzstánu napřed budou vyhrožovat destabilizací a pak ji provedou. Rozdělení Afghánistánu bude podle něj katastrofou.
Někteří výzkumníci ze Střední Asie a Ruska se domnívají, že se Američané snaží vytvořit nový stát v oblasti Horského Badachšánu a spojit jej s afghánskou částí. Ve zprávě vydané na tiskové konferenci v Dušanbe zástupce ředitele Centra pro strategické studie Sayfullo Safarov 12.července odhalil, že některé země plánují spojit afghánký Badachšán a tádžikský Horský Badachšán a vytvořit z nich stát pod jménem "Velký Badachšán.""Zástupci Protiteroristického centra CIS na tiskové konferenci v Kazachstánu nedávno uvedli, že existují plány pro vytvoření dvou států ve Střední Asii - v Badachšánu a Údolí Ferghana." poznamenal.
Nejvíce ovlivněnou zemí po stažení amerických vojsk z Afghánistánu bude Tádžikistán. 1.srpna ruská agentura RIA Novosti oznámila, že ruský prezident Vladimír Putin po schůzi se svým tádžikským protějškem armádě nařídil, aby zhodnotila všechna rizika stažení koaličních vojsk a pomohla "svým tádžikským kolegům." Pronájem ruských základen v Tádžikistánu se pravděpodobně prodlouží do roku 2042 a státy CSTO zvažují, zda do Tádžikistánu nepošlou vlastní vojska hlídat hranice s Afghánistánem. Rusové v květnu zmínili, že by případně mohli vojáky poslat sami.