Quantcast
Viewing all articles
Browse latest Browse all 51006

Americké útoky bezpilotních letounů zhoršují extrémismus

Útoky amerických dronů na Blízkém východě a v Africe vedou k nárůstu extrémismu.

Ve středečním rozhovoru pro PressTV analytik Paul Wolf poukázal na dlouhotrvající vražedné útoky amerických bezpilotních letounů (dronů) v Afghánistánu, Jemenu a Somálsku proti údajným militantním skupinám a řekl: "Myslím si, že jsme v průběhu času zaznamenali rychlý nárůst tzv. islámských extrémistů."
Wolf poukázal na zabití tisíců civilistů v průběhu operací dronů a dodal: "Pokud máte v rodině člověka, který byl zabit a necítíte spravedlnost, pak se připojíte k jedné ze skupin a budete bojovat, i když víte, že zemřete."
"Tyto lidi vede k extrémismu víra, že se musí bránit,"řekl analytik a dodal: "Vidíme, jak se to šíří po celém světě, v Africe, dokonce i v Mali, a nemyslím si, že je to druh teologického šíření typu militantního islámu. Je to tím, že stále více lidí věří, že jsou cílem a chtějí se bránit,"řekl Wolf.
Za minulý rok americké útoky bezpilotních letounů výrazně eskalovaly v Afghánistánu, Pákistánu, Jemenu a Somálsku, podnítily tak protiamerické nálady v těchto zemích.
Washington tvrdí, že jeho bezpilotní letouny mají za cíl militanty, nicméně statistiky ukazují, že jsou pákistánští civilisté často obětmi útoků, které neschválilo OSN.
Americký prezident Barack Obama nedávno obhajoval používání kontroverzních dronů jako "sebeobranu." Vzdušné útoky zahájil bývalý americký prezident George W. Bush.
OSN a několik organizací pro lidská práva označily USA jako číslo jedna, co se týče "cíleného zabíjení", z velké části kvůli zabíjení v Pákistánu a Afghánistánu.
Podle washingtonského think-tanku New America Foundation se téměř ztrojnásobil počet smrtících útoků bezpilotních letounů v Jemenu v roce 2012.



Viewing all articles
Browse latest Browse all 51006