Európsky parlament (EP) dnes schválil zákonné opatrenia, ktoré vedú k vytvoreniu spoločného európskeho azylového systému. Slovenský poslanec EP Jaroslav Paška tvrdí, že sa tak deje aj v dôsledku toho, že južné štáty EÚ nezvládajú masový prílev migrantov zo severnej Afriky.
Prijatý legislatívny balík má okrem iného zastaviť presuny žiadateľov do členských štátov únie, ktoré im nedokážu zabezpečiť dôstojné životné podmienky. Aj napriek tomu Paška tvrdí, že nie je správne, aby o azylovej politike rozhodoval iba Brusel.
"Ak bude o azylovej politike rozhodovať iba Brusel, tak slovenskí občania nebudú mať vplyv na to, komu poskytnú svoju materiálnu pomoc a za akých podmienok. Túto politiku financuje štát zo svojich peňazí a preto by Slovensko, a aj iné krajiny, mali mať právo rozhodnúť komu a za akých podmienok poskytnú materiálnu a finančnú pomoc," uviedol slovenský europoslanec pre TASR.
Podľa Paškovho názoru je snaha o jednotnú azylovú politiku motivovaná tým, že južné štáty únie ako Taliansko, Španielsko či Malta nie sú schopné zvládať masový prílev migrantov z Afriky. Majú preto záujem o ich presun dovnútra Európy, do krajín menej zaťaženým fenoménom prisťahovalectva.
Vytváranie akéhosi strešného orgánu v Bruseli, stanovujúceho jednotné podmienky pre poskytovanie azylu, podľa Pašku vzbudzuje obavy. Podľa jeho slov by sa mohlo stať, že migranti, ktorí sa vylodia v Taliansku, budú na základe kvót posielaní do vnútrozemia únie.
Europoslanec pripomenul, že ide dokument týkajúci sa spoločného azylového systému, predtým odkonzultovala Rada ministrov EÚ, teda aj SR. Tým podľa Pašku Slovensko prakticky súhlasilo s tým, že bude v dohľadnej dobe prijímať obyvateľov z Afriky, bude sa o nich starať v azylových táboroch, pokúšať sa ich integrovať do spoločnosti, učiť ich slovenský jazyk a pomáhať im hľadať si prácu. Paška to hodnotí ako záťaž, na ktorú je Slovensko menej pripravené než ekonomicky rozvinutejšie štáty únie.
Poslanec EP za SNS zároveň odmieta myšlienku finančnej pomoci Bruselu pre štáty, ktoré budú ochotné prijímať žiadateľov o azyl, lebo tieto peniaze by išli zo spoločného fondu, do ktorého musíme prispievať.
"Takže hovorím, že to, že nám Brusel niečo poskytne, je absolútne falošné. Brusel nám zo spoločného fondu nedá nič viac ako čo my doňho vložíme," uviedol Paška.