Quantcast
Viewing all articles
Browse latest Browse all 52387

Kšefty s vodou

Bývalý šéf potravinárskeho koncernu Nestlé Peter Brabeck-Letmathe považuje právo človeka na vodu za extrémny názor. Považuje ju za potravinu ako každú inú, a preto by podľa neho mala mať svoju cenu na trhu. Čím viac kríza ožobračuje nižšie a stredné vrstvy obyvateľstva, tým viac sú viditeľné ambície veľkých korporácií kšeftovať aj so základnými a nevyhnutnými životnými potrebami.
Západ trpí krízou bez konca. Stíchli aj naivné optimistické reči o hospodárskych cykloch, kde po krízach nasledujú obdobia rastu. Ich protagonisti väčšinou patrili k tým, ktorí už pred krízou zosmiešňovali triezvejších alarmistov, a zároveň stále opakovali trhové mantry o tom, že nijaká veľká kríza nehrozí.
Ekonómovia už hovoria o kríze v tvare L, keď po prepade nastáva obdobie stagnácie bez výhľadu konca. Rastie už len nezamestnanosť, chudoba a úžera. Podľa niektorých ekonómov tvoria náklady na úvery až 40 percent cien všetkých tovarov a služieb.
Chudobu znižujúcu kúpyschopnosť obyvateľstva zrejme pocítili aj veľké korporácie a ich manažmenty, ktoré sa na svet pozerajú cezprizmu finančného zisku. Zrejme nepotrebovali veľa rozumu, aby prišli na to, že bez jedla a vody sa žiť nedá, a tak upriamili svoju pozornosť na základné životné potreby.
Potravinárstvo už ovládli takmer celé, teraz vidia peniaze vo vode. Mali by sme spozornieť, keďže liberalizácia v potravinárstve priniesla očividný rast cien a súčasne pokles kvality potravín. Potravinárska výroba je pritom stále deformovaná dotáciami, takže pozitíva trhovej konkurencie takmer nepociťujeme.
Peter Brabeck-Letmathe je nielen bývalým generálnym riaditeľom, ale najmä súčasným šéfom správnej rady koncernu Nestlé, ktorý je najväčším predajcom balenej vody na svete.
Balená voda je často oproti vode z vodovodu nielen menej kvalitná, ale navyše jej výroba, obaly a preprava sú zbytočne drahé a neekologické. Vari neexistuje horší príklad výrobku, pri ktorom si za nižšiu kvalitu lacného obsahu priplatíte vyššiu cenu za obal, dopravu, ohlupujúci marketing, zisk obchodníka a možno ešte za nejaké toxíny z plastového obalu.
Ťažko hľadať iný výrobok, s ktorého obalom by ste sa ako s nežiaducim odpadom v prírode stretávali častejšie. Nemožno sa čudovať, že proti právu na vodu ide práve taký obchodník. Korporácie stoja na manažéroch, ktorí za všetkým vidia peniaze.
Neľutujú minúť milióny na kampane, ktoré konzumné masy presviedčajú o kvalite nezmyslov, ako je balená voda. Zrejme práve rozbiehajú kampaň, ktorá má ľudí presvedčiť, aby si nechali vziať základné právo na vodu. Ak sa im to podarí, čo bude nasledovať? Kšefty so vzduchom?
.
Cynizmus v podaní Nestlé
Peter Brabeck-Letmathe, exšéf Nestlé, najväčšieho potravinárskeho koncernu na svete, je presvedčený, že ľudia majú právo len na 5 litrov vody na pitie a 25 litrov na hygienu denne. Za zvyšok majú platiť ako za iné potraviny v obchode.
Hnutie Americans Against The Tea Party nedávno zverejnilo video, v ktorom bývalý generálny riaditeľ a súčasný šéf správnej rady spoločnosti Nestlé, ktorá je zároveň najväčším predajcom balenej vody na svete, tvrdí, že voda nie je ľudským právom, a preto by ju mali svetové korporácie sprivatizovať a predávať.
"Myslím si, že denná dávka 5 litrov vody na pitie a 25 litrov vody na minimálnu hygienu je ľudským právom. A keďže ide o ľudské právo, je zodpovednosťou každej vlády zabezpečiť, aby mali ľudia prístup k takému množstvu vody. Toto množstvo predstavuje 1,5 percenta všetkej vody na základné použitie. Ja tvrdím, že 98,5 percenta vody sa používa nezodpovedne - na umývanie áut, napĺňanie bazénov a polievanie golfových ihrísk, čo nie je ľudským právom," obhajuje dôvody, prečo treba vodu sprivatizovať.
Jeho slová narážajú na nevôľu odporcov. Spoločnosť Nestlé v minulosti obvinili z čerpania vody z podzemných zdrojov v chudobných vidieckych oblastiach krajín tretieho sveta. Túto vodu mali následne baliť a predávať za premrštenú cenu.
Brabeck už v roku 2005 ako vtedajší generálny riaditeľ Nestlé šokoval v dokumentárnom filme We Feed the World (Kŕmime tento svet) svojím pohľadom na svet a ľudstvo. "Máme pocit, že všetko, čo je príroda, je dobré, pritom donedávna sme sa učili, že príroda je krutá. Človek je dnes schopný poskytnúť jej rovnováhu. Napriek tomu prichádzame s názorom, že všetko, čo pochádza z prírody, je dobré," spochybnil vo filme dôležitosť prírody Brabeck-Letmathe.
Brabeck vníma vodu ako najdôležitejšiu surovinu, ktorú dnes vo svete máme. Zároveň však dodáva, že jej dodávku by bolo vhodné sprivatizovať. "Sú na to dva odlišné pohľady. Jeden hovorí o verejnom práve na vodu. To znamená, že ako človek by ste mali mať právo dostať sa k vode. To je ten extrémny názor. A ten druhý pohľad tvrdí, že voda je potravina ako každá iná, ktorá by mala mať svoju cenu na trhu," domnieval sa v dokumente.

Viewing all articles
Browse latest Browse all 52387