Biotechnologický koncern Monsanto neví, jak se jeho pšenice -- odolná vůči jeho herbicidu Roundup Ready -- dostala na pole v Oregonu. Tvrdí, že vývoj této rostliny ukončil v roce 2004 a její znovuobjevení neumí nijak vysvětlit.
Mezi lety 1998 a 2004 Monsanto testoval své geneticky upravené druhy plodin v 17 státech USA. GM pšenice se pokusně pěstovala i v Oregonu, nicméně koncern dnes tvrdí, že veškerý materiál byl posléze zničen a že nikdy nezasadil ani semínko na poli, kde byla nyní geneticky modifikovaná pšenice objevena.
Související: V USA objevena ilegální pšenice značky Monsanto
"Vnitřní rozvahy firmy vedou k názoru, že tento nález nelze být přijatelně vysvětlen ani zrnem zanechaným v půdě, ani opylováním," konstatuje se v prohlášení biotechnologického gigantu. I kdyby prý zrnko pšenice - konkrétně typu MON 71800 odolného vůči glysofátu -- zůstalo v půdě, nemělo by přežít více než jeden dva roky. A šíření přirozeným opylováním z jednoho státu do druhého je prý vyloučeno rovněž, protože 99 procent pylu pšenice se přenáší maximálně na vzdálenost deseti metrů.
Ministerstvo zemědělství USA od 29. května vyšetřuje situaci hned v několika státech zároveň, aby zjistilo, jak se GM pšenice na farmu v Oregonu dostala. Geneticky modifikovaná pšenice nikdy nezískala státní souhlas k použití a ochránci životního prostředí často poukazovali na možná zdravotní rizika tohoto produktu. Už samotný nález takové pšenice v Oregonu měl zásadní dopad na americký zahraniční obchod - Japonsko okamžitě pozastavilo dovoz americké pšenice, Jižní Korea nařídila testování veškerého dovozu pšenice z USA a EU svým členským státům doporučuje testování alespoň namátkové. Krátce na to na chicagské burze klesla cena za bushel (35,2 litru) pšenice o více než osm centů na 6,945 dolaru.
Podle Monsanta skandál z oregonské farmy neslouží ničemu dobrému, zvláště pak zákazníkům, kteří americkou pšenici nakupují a mají obavy, že by část dodávek mohla být geneticky modifikovaná. Ministerstvo zemědělství USA pro agenturu Reuter´s konstatovalo, že "nic nenaznačuje tomu, že by se obchodovalo i s GM pšenicí". Pokud ale jeho vyšetřovatelé najdou další případy žijících rostlin, které měly být dávno zničeny, "bude to pro americké zemědělce tvrdá rána", soudí RT. "Geneticky modifikovaná pšenice nebyla schválena pro průmyslové pěstování a asijští a evropští zákazníci o ni mají pramalý zájem. Přispěl tomu i fakt, že se koncern Monsanto po testovacím pěstění sám rozhodl nedávat takovou pšenici na trh."
Agentura Bloomberg mezitím ale s odvoláním na databáze ministerstva zemědělství konstatuje, že Monsanto v roce 2011 obnovil testování dalších typů GM pšenice. Koncern má nyní jedno pole o rozloze 150 akrů na Havajských ostrovech a třísetakrový pozemek v Severní Dakotě, neuvádí však, proti jakým herbicidům má být tamní pšenice odolná. Tvrdí jen, že je to "úplně něco jiného", než pšenice objevená v Oregonu.