Legitímne úžerníctvo: Spoločnosti, ktoré poskytujú úvery, si robia, čo chcú
Život priniesol už niekoľko príbehov, v ktorých hlavnú úlohu hrali peniaze a pôžička.
Časom sa z nej stal začarovaný kruh a ktorej sa nie a nie zbaviť.
Aj na vás sa z letáka či novín usmieva reklama ponúkajúca super výhodnú pôžičku bez ohľadu na reálny obsah vašej peňaženky? Máte týždeň pred výplatou a potrebovali by ste súrne sto eur? Je na tom vaše okolie finančne tak mizerne ako vy a jednoducho si nemáte od koho požičať? Banku zamietnete, pretože vám logicky napadne, že takú sumu si tam pôjdete pýtať márne. A tak potom nastúpi nebankovka. V niektorých prípadoch stačí poslať esemesku a peniaze máte skoro okamžite na účte. Oceňujú to najmä v rómskych osadách, kde má úžera zelenšiu farbu než zelená. Sociálne dávky sú "sústom" pre exekútorov a my ostatní si ani neuvedomujeme, že tie nehorázne pôžičky rôznym spoločnostiam tak vlastne splácame my všetci bez rozdielu, z našich daní. Požičiate si 50 eur, vrátite po desiatich dňoch o päť viac, ale... no kto by to počítal. Ste radi, že ste znova prežili.
Peniaze, peniaze
Život priniesol už niekoľko príbehov, v ktorých hlavnú úlohu hrali peniaze a pôžička, z ktorej sa časom stal začarovaný kruh a ktorej sa nie a nie zbaviť. Spotrebný úver, úver revolvingový, hypotekárny, hypopôžička - no kto by sa v tom vyznal?! Isté je, že na Slovensku majú spoločnosti, ktoré úvery poskytujú, bezbrehé eldorádo. V zásade platí, čím jednoduchšie si požičiate, tým drahšie zaplatíte, ale ľudia sú nepoučiteľní. Na druhej strane, často im iná možnosť nezostáva, a tak neskôr, keď už pôžičku nestíhajú splácať, prichádzajú na rad exekútori a doslova boj o záchranu často posledného, čo človeku zostalo, strechy nad hlavou. Skúsenosti ľudí, ktorí touto strastiplnou cestou prešli, dôverne poznáme z príbehov, o ktorých sme písali. Často sa stretávajú v jednom bode: klientom nebankoviek nemá kto pomôcť, štátne inštitúcie si ich sťažnosti či podnety prehadzujú ako horúci zemiak, občas udelia spornej spoločnosti finančnú pokutu. Spotrebiteľské úvery od nebankoviek (aj lízingy, splátkové predaje a podobne) pritom kontrolujú inšpektori Slovenskej obchodnej inšpekcie. "Ak sa zistia porušenia zákona o úveroch, SOI to rieši uložením pokynov na odstránenie zistených nedostatkov, prípadne finančným postihom," uviedla pre Život Petra Blehová zo SOI. "Problémom sú spotrebitelia, ktorí pri podpísaní zmluvy nečítali, čo podpisujú, nezvážili, či budú schopní úver splácať, vzali si viacero úverov, čím sa im na istinu a úroky nabalili vysoké sumy z omeškania, zmluvné pokuty."Čítate dobre, na vine sú spotrebitelia, nie horibilné pokuty z omeškania či neuveriteľné úroky. No práve to sú položky, ktoré často dokážu zruinovať priemerne zarábajúceho človeka. SOI síce udeľuje pokuty nebankovkám pri každom porušení zákona, no nič viac neurobí. Ak dokonca splácate úver nebankovke viac ako tri roky a zdá sa vám, že nie a nie ho vyplatiť, nemáte šancu na to, aby vašu spotrebiteľskú zmluvu skontrolovala a prešetrila. A čo potom, keď nebankovka dostane pokutu? A ak ju dostane znova a znova? Na Slovensku sa neudeje vôbec nič. Napríklad SOI za posledných päť rokov udelila 19 sankcií spoločnosti Consumer Finance holding (Quatro, Tatrakredit, Q Car. Q broker, Slovenská požičovňa, Slovenské kreditné karty), pričom tejto spoločnosti len v roku 2012 udelila pokuty vo výške 40 500 eur. Išlo o také nedostatky, ako ukladanie povinností bez právneho dôvodu, upieranie práva spotrebiteľa, uvádzanie nepravdivých, nedoložených, neúplných údajov či nekalé obchodné praktiky. Viac SOI neurobila, napriek tomu, že tento štátny orgán je oprávnený podať aj návrh na výmaz z registra veriteľov NBS (netvrdíme, že v uvedenom príklade). "K dnešnému dňu sme návrh na výmaz z registra nepodali," odpovedala Petra Blehová zo SOI na otázku, či už túto možnosť SOI za posledných desať rokov v nejakom prípade využila.
Úžernícke praktiky
CFH už pritom patrí významnej slovenskej banke VÚB, takže sa môžeme len domnievať, že tento vlastnícky vzťah nebankovku tlačí k tomu, aby jej úverové zmluvy neboli v rozpore so smernicou Rady EHS z piateho apríla 1993 (!) o nekalých podmienkach v spotrebiteľských zmluvách. Tie tú totiž dodnes na Slovensku bežné a nikto ich nerieši, až na pár výnimočných rozsudkov súdov, na ktoré sa spotrebitelia obrátili. Aj naše skúsenosti nás presvedčili, že niektorí sudcovia spotrebiteľským zmluvám nerozumejú a často zastávajú stanovisko "keď si podpísal, tak plať". O tomto vedia svoje združenia na ochranu spotrebiteľa, ktoré preberajú funkciu kontroly nad nebankovkami, suplujú právnikov, ktorí nechcú takéto spory zastupovať, pretože budúci klienti často nemajú na zastupovanie peniaze. Tieto združenia pritom fungujú čisto na dobrovoľníckej báze a zastrešujú ich ľudia, ktorí systém pôžičiek dobre poznajú, či už ako klienti, alebo ich bývalí sprostredkovatelia. Eliška Sčasná pracuje pre občianske združenie na ochranu spotrebiteľov v Nitre. "Máme asi 60 členov, pomáhame im posudzovať zmluvy a zastupujeme ich na súde. Snažíme sa dokázať, že podmienky pri poskytovaní pôžičiek sú neprimerané, a chceme, aby klientom boli peniaze, ktoré zaplatili v rozpore so štandardnými úrokmi, vrátené. Hoci existujú rôzne rozhodnutia, ktoré sa jasne postavili na stranu spotrebiteľa, naše skúsenosti potvrdzujú, že mnohí sudcovia existujúce judikáty ignorujú a nekalým podmienkam nerozumejú."
Čo je úžera?
Úžera alebo úžerníctvo je podľa všeobecnej definície požičiavanie peňazí za veľmi vysoké úroky. Podľa nášho trestného zákona sa jej dopúšťa ten, kto napríklad zneužije niečiu tieseň, neskúsenosť, rozumovú slabosť či rozrušenie... Okrem "bežných"úžerníckych prípadov nepoznáme ani jeden, keď by orgány činné v trestnom konaní začali stíhať nejakú pôžičkovú spoločnosť a jej štatutárov za tento trestný čin. Stojí za zmienku, že ak ako súkromná osoba podáte na takúto spoločnosť trestné oznámenie, otočí sa to proti vám a pokojne sa môže stať, že vás budú stíhať za trestný čin úverového podvodu. Prezidentský kandidát Andrej Kiska, ktorý bol do júla minulého roka členom dozornej rady už spomínanej spoločnosti Consumer Finance Holding, odpovedal na našu otázku, čo chápe pod úžerou, takto: "Poskytovanie pôžičiek ľuďom, u ktorých si spoločnosť nezisťuje, či ju budú schopní splácať.""Spoločnosti im poskytnú pôžičky za úžernícky úrok - napríklad Ferratum má produkt, kde je ročná sadzba (RPNM, pozn. autorky) vyššia ako 20 000 percent! Ich zásada je jednoduchá, neprekáža, že klient neplatí, pošlú naňho exekútora, ten niečo vymôže a zvyšok zaňho zaplatia ostatní zákazníci vo forme vysokých úrokov." Pán Kiska pár nebankoviek i splátkových spoločností založil a riadil, zrejme problematiku dobre pozná. Zodpovednosť za to, že nebankovky požičiavajú peniaze aj ľuďom, ktorí nepoznajú špecifikácie úverov a rozdiely medzi nimi, prisudzuje štátu. "A legislatíve. Vždy budeme mať ľudí, ktorí financiám nerozumejú, a preto ich štát musí chrániť presnou a jasnou legislatívou, ktorá stanovuje maximálne úroky a náklady spojené s pôžičkami." Keď sa toto stane, tak možno nebankovky prestanú nazývať tvrdé revolvingové úvery, poskytované napr. prostredníctvom kreditných kariet, "pôžičkovými" a podobne... Mimochodom, aký je rozdiel medzi revolvingovým úverom a spotrebným úverom, sme zisťovali minianketou na Facebooku. Hádajte, ako to dopadlo. Nezistili sme nič z jednoduchého dôvodu: ani inak vzdelaní ľudia nevedeli, čo to revolvingový úver vlastne je :-)!
Príliš malé Slovensko
Je úplne bežné, že pre nebankovky pracujú tzv. rozhodcovské súdy, obyčajné firmy plné právnikov, ktoré vstupujú do riešenia konfliktov medzi klientom a spoločnosťou. Asi uhádnete, v čí prospech. Práve ich využívanie je jednou z vážnych neprimeraných podmienok, ktoré existujú v spotrebiteľských zmluvách. To, že nebankovky spolupracujú s exekútormi a rôznymi významnými právnickými firmami, sa ľahšie píše, ako dokazuje. Jednou z nich, a dostalo sa jej aj patričnej "reklamy", bola právnická firma Procházka & partners, ktorá v sporoch zastupovala Provident. Pikantné pritom je, že jej majiteľom je poslanec NR SR a možno i nádejný prezident, bývalý člen KDH a zakladateľ združenia Alfa Radoslav Procházka. "Keď v Česku združenie Človek v tísni robil tzv. etické úverovanie, prieskum, Provident to vyhral," uviedol nás do obrazu hneď na úvod. "Je pravda, že v minulosti som pre Provident právne služby poskytoval, asi dva a pol roka. Ale ja som pre nich robil aj iné veci. Moja babka prišla o všetky úspory, pretože ich vložila práve do nebankovky, mám preto na takéto veci "feeling". Práve Provident ma oslovil, aby som ich zmluvy zosúladil s legislatívou EÚ v oblasti ochrany spotrebiteľa. Výsledok mojej roboty, a nebudem neskromný, je to, že v zmluvách nemajú záložné právo, zabezpečovací prevod, čo je najväčšie riziko pre klienta, a počas môjho pôsobenia nepodali jednu jedinú žalobu na klienta a návrh na exekúciu. Myslím si, že som v tomto smere odviedol dobrú robotu. Aké majú úroky, to neviem, a ani ma to nezaujímalo." Zaujímalo nás, či klienti žalovali spoločnosť pre neprimerané zmluvné podmienky, a či je pravda, že takáto (a nielen táto) spoločnosť "nepotrebuje" právoplatný rozsudok, aby nemohol byť použitý ako precedens pri podobnom súdnom spore. "No, spomínam si na prípad, keď klient žaloval spoločnosť, aby bol úver bezúročný. Nepamätám si však žiadnu prehru, spoločnosť sa vždy dohodla." Radoslav Procházka chce najnovšie presadiť zákon, ktorý by zabezpečil zvýšenú mieru ochrany ľuďom, najmä dôchodcom, ktorí sú najviac postihnutí rôznymi pôžičkami. "Vyplýva to z toho, že žili počas socializmu a takéto produkty sa u nás nepredávali. Zostal som zhrozený z toho, keď som sa dočítal, koľko z nich má exekúciu na dôchodok." Pripomeňme, že teraz viac ako 40 000 dôchodcov dostáva zo svojho dôchodku len toľko, aby mali zákonné životné minimum. Zvyšok spasú exekúcie. A počet takto ožobráčených dôchodcov v poslednom čase dramaticky stúpa.
Zastavená exekúcia
Svoje prežíva v týchto dňoch aj Jozef Kostolník zo Zbehov. Pred rokmi chcel s partnerkou zrekonštruovať dom, a tak navštívil banku. "Tam mi úver nedali, ale poskytli mi ho prostredníctvom ich nebankovky. Samozrejme, musel som dom založiť a to bol začiatok konca. Kým som splácal, tak sme boli super klienti, dokonca nám úver navýšili. Sľubovali nám zníženie úrokov, no skončilo sa to inak. Zistili sme, že z nového úveru nám splatili starý, dokonca aj s pokutou za predčasné splatenie, a začal sa začarovaný kruh, v ktorom mi nikto dodnes nevysvetlil, čo vlastne splácam a koľko vlastne dlhujem. Keď som napokon prišiel o prácu a moje splátky začali meškať, už som nebol klient, ale nepriateľ, a kamarátska komunikácia sa skončila. Hrozila nám exekúcia a predaj domu, no to sa podarilo zastaviť. Obrátili sme sa síce na SOI a NBS, ale reálne mám pomohli iba Ministerstvo spravodlivosti SR, ktoré nám v zmluve identifikovalo neprijateľné podmienky, a občianske združenie v Nitre. Exekúcia je zastavená, ale stále sa bojíme, čo príde zajtra." Kto však zaručene spokojne spáva, sú nebankovky a exekútori, tí o svoje peniaze rozhodne neprídu. Pán Jozef a ľudia v podobnej situácii o pár rokov nastúpia do dôchodku a potom je isté, že na splátky mať budú. A čo nestihnú splatiť za života, splatia ich dediči.
Život priniesol už niekoľko príbehov, v ktorých hlavnú úlohu hrali peniaze a pôžička.
Časom sa z nej stal začarovaný kruh a ktorej sa nie a nie zbaviť.
Aj na vás sa z letáka či novín usmieva reklama ponúkajúca super výhodnú pôžičku bez ohľadu na reálny obsah vašej peňaženky? Máte týždeň pred výplatou a potrebovali by ste súrne sto eur? Je na tom vaše okolie finančne tak mizerne ako vy a jednoducho si nemáte od koho požičať? Banku zamietnete, pretože vám logicky napadne, že takú sumu si tam pôjdete pýtať márne. A tak potom nastúpi nebankovka. V niektorých prípadoch stačí poslať esemesku a peniaze máte skoro okamžite na účte. Oceňujú to najmä v rómskych osadách, kde má úžera zelenšiu farbu než zelená. Sociálne dávky sú "sústom" pre exekútorov a my ostatní si ani neuvedomujeme, že tie nehorázne pôžičky rôznym spoločnostiam tak vlastne splácame my všetci bez rozdielu, z našich daní. Požičiate si 50 eur, vrátite po desiatich dňoch o päť viac, ale... no kto by to počítal. Ste radi, že ste znova prežili.
Peniaze, peniaze
Život priniesol už niekoľko príbehov, v ktorých hlavnú úlohu hrali peniaze a pôžička, z ktorej sa časom stal začarovaný kruh a ktorej sa nie a nie zbaviť. Spotrebný úver, úver revolvingový, hypotekárny, hypopôžička - no kto by sa v tom vyznal?! Isté je, že na Slovensku majú spoločnosti, ktoré úvery poskytujú, bezbrehé eldorádo. V zásade platí, čím jednoduchšie si požičiate, tým drahšie zaplatíte, ale ľudia sú nepoučiteľní. Na druhej strane, často im iná možnosť nezostáva, a tak neskôr, keď už pôžičku nestíhajú splácať, prichádzajú na rad exekútori a doslova boj o záchranu často posledného, čo človeku zostalo, strechy nad hlavou. Skúsenosti ľudí, ktorí touto strastiplnou cestou prešli, dôverne poznáme z príbehov, o ktorých sme písali. Často sa stretávajú v jednom bode: klientom nebankoviek nemá kto pomôcť, štátne inštitúcie si ich sťažnosti či podnety prehadzujú ako horúci zemiak, občas udelia spornej spoločnosti finančnú pokutu. Spotrebiteľské úvery od nebankoviek (aj lízingy, splátkové predaje a podobne) pritom kontrolujú inšpektori Slovenskej obchodnej inšpekcie. "Ak sa zistia porušenia zákona o úveroch, SOI to rieši uložením pokynov na odstránenie zistených nedostatkov, prípadne finančným postihom," uviedla pre Život Petra Blehová zo SOI. "Problémom sú spotrebitelia, ktorí pri podpísaní zmluvy nečítali, čo podpisujú, nezvážili, či budú schopní úver splácať, vzali si viacero úverov, čím sa im na istinu a úroky nabalili vysoké sumy z omeškania, zmluvné pokuty."Čítate dobre, na vine sú spotrebitelia, nie horibilné pokuty z omeškania či neuveriteľné úroky. No práve to sú položky, ktoré často dokážu zruinovať priemerne zarábajúceho človeka. SOI síce udeľuje pokuty nebankovkám pri každom porušení zákona, no nič viac neurobí. Ak dokonca splácate úver nebankovke viac ako tri roky a zdá sa vám, že nie a nie ho vyplatiť, nemáte šancu na to, aby vašu spotrebiteľskú zmluvu skontrolovala a prešetrila. A čo potom, keď nebankovka dostane pokutu? A ak ju dostane znova a znova? Na Slovensku sa neudeje vôbec nič. Napríklad SOI za posledných päť rokov udelila 19 sankcií spoločnosti Consumer Finance holding (Quatro, Tatrakredit, Q Car. Q broker, Slovenská požičovňa, Slovenské kreditné karty), pričom tejto spoločnosti len v roku 2012 udelila pokuty vo výške 40 500 eur. Išlo o také nedostatky, ako ukladanie povinností bez právneho dôvodu, upieranie práva spotrebiteľa, uvádzanie nepravdivých, nedoložených, neúplných údajov či nekalé obchodné praktiky. Viac SOI neurobila, napriek tomu, že tento štátny orgán je oprávnený podať aj návrh na výmaz z registra veriteľov NBS (netvrdíme, že v uvedenom príklade). "K dnešnému dňu sme návrh na výmaz z registra nepodali," odpovedala Petra Blehová zo SOI na otázku, či už túto možnosť SOI za posledných desať rokov v nejakom prípade využila.
Úžernícke praktiky
CFH už pritom patrí významnej slovenskej banke VÚB, takže sa môžeme len domnievať, že tento vlastnícky vzťah nebankovku tlačí k tomu, aby jej úverové zmluvy neboli v rozpore so smernicou Rady EHS z piateho apríla 1993 (!) o nekalých podmienkach v spotrebiteľských zmluvách. Tie tú totiž dodnes na Slovensku bežné a nikto ich nerieši, až na pár výnimočných rozsudkov súdov, na ktoré sa spotrebitelia obrátili. Aj naše skúsenosti nás presvedčili, že niektorí sudcovia spotrebiteľským zmluvám nerozumejú a často zastávajú stanovisko "keď si podpísal, tak plať". O tomto vedia svoje združenia na ochranu spotrebiteľa, ktoré preberajú funkciu kontroly nad nebankovkami, suplujú právnikov, ktorí nechcú takéto spory zastupovať, pretože budúci klienti často nemajú na zastupovanie peniaze. Tieto združenia pritom fungujú čisto na dobrovoľníckej báze a zastrešujú ich ľudia, ktorí systém pôžičiek dobre poznajú, či už ako klienti, alebo ich bývalí sprostredkovatelia. Eliška Sčasná pracuje pre občianske združenie na ochranu spotrebiteľov v Nitre. "Máme asi 60 členov, pomáhame im posudzovať zmluvy a zastupujeme ich na súde. Snažíme sa dokázať, že podmienky pri poskytovaní pôžičiek sú neprimerané, a chceme, aby klientom boli peniaze, ktoré zaplatili v rozpore so štandardnými úrokmi, vrátené. Hoci existujú rôzne rozhodnutia, ktoré sa jasne postavili na stranu spotrebiteľa, naše skúsenosti potvrdzujú, že mnohí sudcovia existujúce judikáty ignorujú a nekalým podmienkam nerozumejú."
Čo je úžera?
Úžera alebo úžerníctvo je podľa všeobecnej definície požičiavanie peňazí za veľmi vysoké úroky. Podľa nášho trestného zákona sa jej dopúšťa ten, kto napríklad zneužije niečiu tieseň, neskúsenosť, rozumovú slabosť či rozrušenie... Okrem "bežných"úžerníckych prípadov nepoznáme ani jeden, keď by orgány činné v trestnom konaní začali stíhať nejakú pôžičkovú spoločnosť a jej štatutárov za tento trestný čin. Stojí za zmienku, že ak ako súkromná osoba podáte na takúto spoločnosť trestné oznámenie, otočí sa to proti vám a pokojne sa môže stať, že vás budú stíhať za trestný čin úverového podvodu. Prezidentský kandidát Andrej Kiska, ktorý bol do júla minulého roka členom dozornej rady už spomínanej spoločnosti Consumer Finance Holding, odpovedal na našu otázku, čo chápe pod úžerou, takto: "Poskytovanie pôžičiek ľuďom, u ktorých si spoločnosť nezisťuje, či ju budú schopní splácať.""Spoločnosti im poskytnú pôžičky za úžernícky úrok - napríklad Ferratum má produkt, kde je ročná sadzba (RPNM, pozn. autorky) vyššia ako 20 000 percent! Ich zásada je jednoduchá, neprekáža, že klient neplatí, pošlú naňho exekútora, ten niečo vymôže a zvyšok zaňho zaplatia ostatní zákazníci vo forme vysokých úrokov." Pán Kiska pár nebankoviek i splátkových spoločností založil a riadil, zrejme problematiku dobre pozná. Zodpovednosť za to, že nebankovky požičiavajú peniaze aj ľuďom, ktorí nepoznajú špecifikácie úverov a rozdiely medzi nimi, prisudzuje štátu. "A legislatíve. Vždy budeme mať ľudí, ktorí financiám nerozumejú, a preto ich štát musí chrániť presnou a jasnou legislatívou, ktorá stanovuje maximálne úroky a náklady spojené s pôžičkami." Keď sa toto stane, tak možno nebankovky prestanú nazývať tvrdé revolvingové úvery, poskytované napr. prostredníctvom kreditných kariet, "pôžičkovými" a podobne... Mimochodom, aký je rozdiel medzi revolvingovým úverom a spotrebným úverom, sme zisťovali minianketou na Facebooku. Hádajte, ako to dopadlo. Nezistili sme nič z jednoduchého dôvodu: ani inak vzdelaní ľudia nevedeli, čo to revolvingový úver vlastne je :-)!
Príliš malé Slovensko
Je úplne bežné, že pre nebankovky pracujú tzv. rozhodcovské súdy, obyčajné firmy plné právnikov, ktoré vstupujú do riešenia konfliktov medzi klientom a spoločnosťou. Asi uhádnete, v čí prospech. Práve ich využívanie je jednou z vážnych neprimeraných podmienok, ktoré existujú v spotrebiteľských zmluvách. To, že nebankovky spolupracujú s exekútormi a rôznymi významnými právnickými firmami, sa ľahšie píše, ako dokazuje. Jednou z nich, a dostalo sa jej aj patričnej "reklamy", bola právnická firma Procházka & partners, ktorá v sporoch zastupovala Provident. Pikantné pritom je, že jej majiteľom je poslanec NR SR a možno i nádejný prezident, bývalý člen KDH a zakladateľ združenia Alfa Radoslav Procházka. "Keď v Česku združenie Človek v tísni robil tzv. etické úverovanie, prieskum, Provident to vyhral," uviedol nás do obrazu hneď na úvod. "Je pravda, že v minulosti som pre Provident právne služby poskytoval, asi dva a pol roka. Ale ja som pre nich robil aj iné veci. Moja babka prišla o všetky úspory, pretože ich vložila práve do nebankovky, mám preto na takéto veci "feeling". Práve Provident ma oslovil, aby som ich zmluvy zosúladil s legislatívou EÚ v oblasti ochrany spotrebiteľa. Výsledok mojej roboty, a nebudem neskromný, je to, že v zmluvách nemajú záložné právo, zabezpečovací prevod, čo je najväčšie riziko pre klienta, a počas môjho pôsobenia nepodali jednu jedinú žalobu na klienta a návrh na exekúciu. Myslím si, že som v tomto smere odviedol dobrú robotu. Aké majú úroky, to neviem, a ani ma to nezaujímalo." Zaujímalo nás, či klienti žalovali spoločnosť pre neprimerané zmluvné podmienky, a či je pravda, že takáto (a nielen táto) spoločnosť "nepotrebuje" právoplatný rozsudok, aby nemohol byť použitý ako precedens pri podobnom súdnom spore. "No, spomínam si na prípad, keď klient žaloval spoločnosť, aby bol úver bezúročný. Nepamätám si však žiadnu prehru, spoločnosť sa vždy dohodla." Radoslav Procházka chce najnovšie presadiť zákon, ktorý by zabezpečil zvýšenú mieru ochrany ľuďom, najmä dôchodcom, ktorí sú najviac postihnutí rôznymi pôžičkami. "Vyplýva to z toho, že žili počas socializmu a takéto produkty sa u nás nepredávali. Zostal som zhrozený z toho, keď som sa dočítal, koľko z nich má exekúciu na dôchodok." Pripomeňme, že teraz viac ako 40 000 dôchodcov dostáva zo svojho dôchodku len toľko, aby mali zákonné životné minimum. Zvyšok spasú exekúcie. A počet takto ožobráčených dôchodcov v poslednom čase dramaticky stúpa.
Zastavená exekúcia
Svoje prežíva v týchto dňoch aj Jozef Kostolník zo Zbehov. Pred rokmi chcel s partnerkou zrekonštruovať dom, a tak navštívil banku. "Tam mi úver nedali, ale poskytli mi ho prostredníctvom ich nebankovky. Samozrejme, musel som dom založiť a to bol začiatok konca. Kým som splácal, tak sme boli super klienti, dokonca nám úver navýšili. Sľubovali nám zníženie úrokov, no skončilo sa to inak. Zistili sme, že z nového úveru nám splatili starý, dokonca aj s pokutou za predčasné splatenie, a začal sa začarovaný kruh, v ktorom mi nikto dodnes nevysvetlil, čo vlastne splácam a koľko vlastne dlhujem. Keď som napokon prišiel o prácu a moje splátky začali meškať, už som nebol klient, ale nepriateľ, a kamarátska komunikácia sa skončila. Hrozila nám exekúcia a predaj domu, no to sa podarilo zastaviť. Obrátili sme sa síce na SOI a NBS, ale reálne mám pomohli iba Ministerstvo spravodlivosti SR, ktoré nám v zmluve identifikovalo neprijateľné podmienky, a občianske združenie v Nitre. Exekúcia je zastavená, ale stále sa bojíme, čo príde zajtra." Kto však zaručene spokojne spáva, sú nebankovky a exekútori, tí o svoje peniaze rozhodne neprídu. Pán Jozef a ľudia v podobnej situácii o pár rokov nastúpia do dôchodku a potom je isté, že na splátky mať budú. A čo nestihnú splatiť za života, splatia ich dediči.
