Velké otázky kolem bostonských bombových útočníků Tamerlana a Džochara Carajevových mají jednu odpověď: Ta se objevila během těch 102 napjatých hodin mezi dvojím bombovým útokem na Bostonský maratón v pondělí 15. dubna - po němž zůstali tři mrtví, 180 zraněných a v MIT zabitý policista - a chycením Džochara v pátek 19. dubna ve Watertown.
Závěr, k němuž dospěly proti-teroristické a zpravodajské zdroje debkafile's je ten, že tito bratři byli dvojími agenty, najatými US a Saúdským zpravodajstvím, aby pronikli do sítí whhábitských džihádistů, které se za pomoci Saúdských finančních institucí rozšířily po celé odbojné ruské Kavkazské oblasti.
Tito dva bývalí Čečenci však místo toho zradili svou misi a tajně se dali dohromady se sítěmi radikálních islamistů.
Na této křivolaké cestě si tito bratři vysloužili pochybné ocenění jako první terorističtí operativci, kteří importovali teror al Kaiídy do Spojených států přes okliku ze Středního východu táhnoucí se Kavkazem.
Tato široká oblast zahrnuje autonomní či polo-autonomní muslimské republiky Dagestán, Ingušsko, Karabašsko-Bakarskou, Čečenu, Severní Osetii a Karačejevo-čerkešskou, tedy oblasti, o nichž Západňáci nikdy neslyšeli.
Moskva však tyto republiky vojensky a zpravodajsky drží pevně na krátkém vodítku a neustále potlačuje násilný odpor wahhábistických buněk, kterým se dostává podpory od určitých saúdských zdrojů a financování od vlády v Ryjádu pro budování wahhábistických mešit a škol k šíření tohoto státního náboženství Saúdské Arábie.
Saúdové se děsili, aby jejich zapletení do Kavkazu nevyšlo trapně na světlo, když se jistého saúdského studenta vyptávali na zapojení do bombových útoků, když ležel v Bostonské nemocnici s ošklivě popálenýma rukama.
Byli tím dostatečně znepokojení, aby ve středu 17. dubna uprostřed krize s bombovým útokem na Bostonský maratón poslali saúdského ministra zahraničí prince Saudi al-Faisala do Washingtonu na soukromý pohovor s presidentem Barackem Obamou a jeho národně bezpečnostním poradcem Tomem Donilem o tom, jak se s bombovým útokem vypořádat ze saúdského úhlu pohledu.
V tento den také saúdská domácí média zahájila mimořádnou třídenní kampaň. Národní a náboženské osobnosti vystupovali a trvali na tom, že autentičtí saúdští wahhábité nejsou přívrženci žádné formy terorismu nebo sebevražedného džihádismu a národní saúdské náboženství nemá s násilnostmi v Bostonu nic společného. "Ať je národnost a náboženství těchto pachatelů jakékoliv, jsou to teroristé a devianti, kteří nereprezentují nikoho kromě sebe."
Princ Saud byl na misi, aby očistil těch 30 000 saúdských studentů v Americe podezřelých ze zapojení do terorismu za svou zemi či oblast, což je poskvrnění, které se s nimi táhne už dvanáct let od 11.9. Dělalo mu starosti, že odhalení vazeb bratrů Carnajevových se skupinami wahhábitů z Kavkazu by toto stigma mohlo oživit.
Zverbování Carnajevovců US zpravodajstvím jako agentů pronikajících do teroristických sítí v jižním Rusku vysvětluje některé jinak matoucí charakteristicky těchto událostí:
1. Elitní americká fakulta na Cambridge přijala mladšího z bratrů Džochara a udělila mu 2 500 dolarové stipendium, aniž by jej podrobila vynímečně přísným standardním podmínkám přijetí. To by mohlo být vysvětleno tím, že jeho starší bratr Tamerlan požadoval toto privilegium pro svého menšího brášku jako část platby za zverbování.
2. Když v roce 2011 jistá "cizí vláda" (ruské zpravodajství) FBI žádala, aby Tamerlana prověřila kvůli podezřelým vazbám na kavkazské wahhábistické buňky v době, kdy tyto začaly se zřizováním přidruženosti k al Kaiídě, tak tato agentura, jak bylo oficiálně odhaleno, nezjistila proti němu nic inkriminujícího a po krátkém interview jej nechala být.
Nebyl mu zřízen dohled. Ani nedošlo k žádnému pokusu zakrýt fakt, že loni provedl dlouhou návštěvu Ruska a po svém návratu začal prosazovat radikální islám na sociálních médiích. Ovšem ještě po bombových útocích na Bostonských maratón, kdy zákon vynucující agentury mohutně posílené federálním a státním personálem zoufale lovily pachatele, tak nebyl Tamerlan Carnajev nikdy zmíněn jako možný podezřelý.
3. V pátek čtyři dny po těch dvou explozích na cílové čáře maratónu vydala FBI video podezřelého č. 1 v černém klobouku a podezřelého č. 2 v bílém klobouku, jak svižně odchází s místa činu a apelovala na veřejnost, aby pomohla úřadům tuto dvojici identifikovat.
My teď už víme, že to byla fraška. Úřady už přesně věděly, kdo jsou. Náhle v pátek během policejní razie na jejich únikové auto z koleje MIT je už plně identifikovali. Ten bratr, kterého při honičce zabili, se jmenoval Tamerlan a bylo mu 26, a ten, co utekl, aby jej dohnali v sobotu v noci ukrytého na člunu byl 19-letý Džochar.
Naše zpravodajské zdroje nám říkají, že se možná o bostonském teroristickém činu, který tento týden otřásl Amerikou a nevíce Washingtonem, nikdy více nedovíme. Možná se nedostaneme k úplnému příběhu o tom, kdy a jak byli tito čečenští bratři zverbováni US zpravodajstvím jako průnikoví agenti - o nic více než jsme se dověděli o pozadí příběhů dalších amerických dvojích agentů, kteří převlékli kabát a zakousli se do svých verbířů.
Tady je jen krátký seznam některých předchůdců těchto čečenských bratrů s dvojí tváří:
V 80. letech Egypťan zvaný Ali Abdul Saoud Mohamed nabídl své služby jako agent pro CIA rezidenturu v Káhiře. Najali ho, i když v té době byl oficiálním tlumočníkem Aymana al-Zawahiriho, tehdejšího staršího důstojníka Usámy bin Ládina a v současnosti jeho nástupce.
Uspěl s tím, když ze sebe dělal dezertéra. Potom se ale ukázalo, že al Kaiídu zásobuje US vojenskými tajemstvími. Později byl v roce 1998 obviněn z bombových útoků Al Kaiídy na US ambasády v Nairobi a v Dar es-Salaamu.
30. prosince 2009 jordánský lékař Humam Chalil al-Balawi, který získal důvěru US zpravodajství v Afghánistánu jako agent schopný pronikat do nejvyšších kruhů al Kaiídy, odpálil na dohodnuté schůzce v Kostu bombu a zabil vrcholné agenty CIA v této zemi.
Pak tu byl francouzský muslim Mohamed Merah. Ten byl zverbován francouzským zpravodajstvím, aby pronikal do islamistických teroristických buněk v nejméně osmi zemích včetně Kavkazu. Nakonec koncem loňského roku odhalil to svou pravou stranu při smrtících útocích na židovskou školu v Toulouse a na skupinu francouzských vojenských komandos.
Začala už debata o vyšetřování chyceného bostonského bombového útočníka Džochara Carnajeva, až bude schopen výslechu po operacích kvůli dvěma střelným zraněním a ztrátě krve. Ty utrpěl při policejní honičce, při níž byl zabit jeho bratr Tamerlan.
Normálnímu podezřelému by přečetli jeho práva (Miranda) a dovolili by mu právníka. V tomto případě by se ale mohly vyvolat možnosti "výjimky kvůli bezpečnosti veřejnosti", při čemž by se mohlo dovolit, aby byl vyslýchán i bez těchto práv za předpokladu, že vyšetřování bude omezeno kvůli obavám z bezprostředního ohrožení veřejnosti. President Obama je rovněž oprávněn jej prohlásit za "nepřátelského bojovníka" a tudíž ho předat vojenskému tribunálu a neomezenému zadržování.
Podle protiteroristických zdrojů debkafile's by v agendě vyšetřovatelů měly mít prioritu čtyři otázky:
a) Od kterého data bratři Carnajevovi převlékli kabát a rozhodli se pracovat pro kavkazské wahhábitské sítě?
b) Verbovali rekruty pro tyto sítě ve Spojených státech - zvláště mezi kavkazskou a saúdskou komunitou?
c) Jaký byl přesný účel bombového útoku na Bostonský maratón a jeho dozvuky na MIT ve Watertown?
d) Jsou v amerických městech rozběhnuté nějaké další teroristické útoky?
Poznámka: DEBKAfile's je izraelský žurnalistický zdroj s úzkými vazbami na jejich zpravodajské služby, který často překvapuje neskutečně přesnými informacemi o pozadí různých událostí a přesnými předpověďmi rozvoje událostí. Např. u Libyjské války věděli daleko dopředu časové rozvrhy operací. Často uvádí nebo potvrzují skutečnosti, které média hlavního proudu označují za konspirační. Někdy jsou sice rezervovaní i k oficiální izraelské politice, ale vždy jsou zřetelně pro-izraelští.
Velice zajímavý zde zmiňovaný případ dvojího agenta Ali Abdul Saoud Mohameda je důkladněji rozebírán zde např. v tomto článku: