Turk sa špecializoval na medzinárodné bankovníctvo, financie a investície v roku 1969, kedy ukončil univerzitu Georga Washingtona s B.A. z medzinárodnej ekonomiky. Kariéru začal v The Chase Manhattan Bank (teraz JP Morgan Chase Bank) tá zahŕňala pracovné zaradenia ako Thajsko, Filipíny a Hongkong. Následne vykonával činnosť pre investično-obchodnú spoločnosť prominentných obchodníkov s drahými kovmi v Greenwich (Connecticut). Do arabských emirátov sa presťahoval v decembri 1983, kde bol manažérom komoditného segmentu investičnej autority Abu Dhabi do roku 1987, kedy rezignoval.
Turk je zakladateľom elektronického obeživa - GoldMoney, je tiež významným autorom. Newsletter - Freemarket Gold & Money Report, The Illusions of Prosperity (1985) SOCIAL SECURITY Lies, Myths and Reality (1992). Poslednou prácou bola kniha The Coming Collapse of the Dollar, ktorá vyšla v roku 2004.
Banky na Cypre zostali zatvorené po dvoch nesplnených prísľuboch na znovu otvorenie. Čaká sa na utorok, ktorý je nateraz otázny z dôvodu žalostnej finančnej situácie. V podstate európske autority hovoria o insolventnosti.
Inými slovami, záväzky bánk, ktoré poväčšine znamenajú - peniaze, ktoré banky dlhujú, sú oveľa väčšie, ako hodnota majetku bánk a to aj po zohľadnení bankového kapitálu všetkých rezerv. K platobnej neschopnosti samozrejme nedošlo z večera do rána. Dosiahnuť podobný stav trvá mesiace, fakticky roky. K zhoršeniu došlo keď padlo Grécko, pretože banky oboch krajín sú previazané. Núka sa otázka prečo bola platobná neschopnosť tohto druhu dovolená.
Odpoveď nie je pekná. Cyperskí politici a bankári sami konšpirovali s centrálnou bankou, s požehnaním EÚ politikov, bruselských eurokratov a byrokratov menového fondu. Cieľom bolo zamiesť realitu situácie pod koberec. Myslím, že predstieraním, že všetko je v poriadku dúfali, že problém sa vyrieši sám, alebo sa stane problémom pre niekoho iného v budúcnosti, keď dnešní politici už nebudú pri moci.
Presným popisom priblíženia cynikov tejto praxe je "predĺžiť a predstierať," názov kritizovaný tými, čo stoja za výhovorkami centrálnej banky. ECB a MMF predlžuje splatnosť pôžičiek, aby banky zostali nažive predstierajúc, že všetko je v poriadku, dúfajúc, že veci sa zlepšia. To sa ale nestáva. Zlé aktíva, ako nesplatiteľné úvery majú minimálnu, alebo žiadnu hodnotu, iba čo na bankovej súvahe vytvárajú čierne diery. Ak sú ale väčšie ako je bankový kapitál a rezervy, ako tomu je na Cypre, banky efektívne - skončili.
Kopať plechovku dolu ulicou nie je riešenie, pretože realita vždy zasiahne a v prípade Cypru zasiahla ako cunami…
Ak to podáme bez servítky, cyperské banky skončili, domino efekt ktorý vidíme je však iba v začiatkoch. Napríklad obchodovanie prešlo na hotovostné platby. Neprijímajú debitné, alebo kreditné karty, pretože nevedia kedy a či vôbec banky niečo preplatia. Čo všetci tí, ktorí sa nemôžu dostať k vlastným peniazom.
Okrem nich sú tu tisícky medzinárodných firiem odstavených od vlastných peňazí. Neschopných vykonať plánované platby, alebo uspokojiť účty a samozrejme nemôžu prijať platby s ktorými počítali. Znamená to masívny impakt na ekonomické aktivity nielen na Cypre, ale kdekoľvek, kde firmy pôsobia.
V tomto zmysle mi situácia na Cypre pripomína zlyhanie Herstatt banky v roku 1974, ktoré sa zmenilo na medzinárodnú krízu, aj keď išlo iba o stredne veľkú banku v bývalom západnom Nemecku. Herstatt banka zatvorila pred vyplatením 200 miliónov dolárov, ktoré dlhovala firmám z celého sveta, čo pred štyridsiatimi rokmi bolo veľa peňazí. Potom čo firmy nedostali peniaze, špirála série bankrotov, alebo takmer bankrotov, sa vymkla z pod kontroly na celé mesiace. Jednou z obetí bola newyorská banka Franklin National, čo bolo najväčším bankovým zlyhaním k danému dátumu v americkej histórii.
Po páde Herstattu trvalo asi dva mesiace a padol Franklin National, čo podčiarkuje pointu. Dopad cyperského kolapsu bude pravdepodobne trvať týždne až mesiace. Tak ako Herstatt dosiahol ďaleko za hranice Nemecka, tak bude aj v prípade Cypru. Prepojenosť bánk je podstatou dnešného bankového systému, predstavuje tiež bod jeho najvyššej zraniteľnosti.
Ak "ide" jedna banka, nevyhnutne nasleduje ďalšia, otázka nie je či - ale kedy, samozrejme záleží aj od postoja autorít, dokedy pretláčajú filozofiu "predĺžiť a predstierať,"čo už nie je prípad Cypru. ECB Cyprus odstavila v pondelok, tým, že prísun likvidity sa zastavil. Cyperské autority musia získať šesť až desať miliárd eúr do pondelka, ak chcú zaplátať čierne diery na strane aktív celkovej bilancie cyperských bánk.
Dá sa to zvládnuť? Čas ukáže. Na stole je viac návrhov, medzi nimi eventuálna dohoda s Ruskom, alebo návrh vykradnúť penzijné fondy (plány) ako v prípade Argentíny. Írsko a Španielsko vlastne urobilo to isté, dobré aktíva z plánov nahradili "dlhom," alebo ak chceme nepoužiteľnými aktívami. Ako už bolo povedané, zákonnosť sa vytráca úplne odvšadiaľ, súkromný majetok je ohrozený.
Dopad cyperského bankového kolapsu nemôže byť odhadnutý. Bude závisieť od vývoja udalostí. Najlepšie bude pozorovať vývoj z bezpečia, ktoré poskytuje fyzické zlato a striebro a peniaze mimo bankového systému. Hmotný majetok, ktorý bezpečne uložíte nie je závislý na bankách a politických sľuboch.
Zdroj:
James Turk pre KWN
Podľa legendárnych obchodníkov, z ktorých jedným je aj Jim Sinclair, obchodník so zlatom, cyperská tragédia je väčšia ako priznali správy a jej dopad je podhodnotený. Ak ľudia veria, že 13 miliárd je všetko o čo na Cypre ide, tak nerozumejú.
130 miliárd? To nepokryje ani výšku ruských vkladov. Len v prípade jedného dôležitého ruského obchodníka ide o vklady vyššie ako 100 miliárd. Ak by mala cyperská vláda schváliť krádež desiatich percent všetkých depozitov na Cypre, mohlo by ísť o päťsto miliárd, alebo viac, nakoľko bankovou entitou Ruska je Cyprus, nie Švajčiarsko, nie Kajmanské ostrovy.
Cyperská centrálna banka nevie aké boli ruské depozity, nakoľko na príkaz Rusov ide o dôvernú informáciu. Ide o tajný ruský bankový systém, ktorý bol vytvorený Rusmi pre Rusov a medzinárodný menový fond ho práve "načal."
Z tohto dôvodu, pokus zachovať platobnú schopnosť na úkor vkladateľov zlyhal. Šlo o veľkolepý experiment, ktorý by sme mohli nazvať definíciou udalosti, kde bremeno platobnej neschopnosti malo byť prenesené na plecia vkladateľov namiesto "množstvového zľahčovania," teda tlačenia peňazí.
Správy sa javia význačnými pre tých, ktorí vedia kto je J. Sinclair a jeho otec (Bert Seligman) ktorého firma mala kontrolu nad desiatimi percentami dennej newyorskej burzy v päťdesiatich rokoch.
Ľudia musia pochopiť, že toto nie je o stotridsiatich miliardách, ide o viac, no o koľko konkrétne sa nedozvieme. Je to masívna záležitosť. Hovoríme tu o ruskej banke. Centrálna ruská banka, je pre Rusov. To čo práve podnikol menový fond, bol pokus o krádež peňazí ruskej elity, alebo peňazí bývalých dôstojníkov KGB, čo nebude bez reakcií.
Kradnutie KGB peňazí, sa pokladá za debakel a neuvážený krok. Cyperskí predstavitelia nemajú žiadnu formu ochrany pred odplatou, ktorá tradične neprichádza okamžite, ale časom. Vládni predstavitelia sa v pondelok snažili vycúvať, v obavách o život. Ide o najväčšiu chybu MMF a ECB v histórii. Kedykoľvek robíte významnejší obchod s ruskou firmou, banková transakcia prebieha cez Cyprus.
Uviedol Sinclair v pondelok.
Správy hlavného prúdu, ktoré sú tradične pozadu, teraz doslovne opakujú Sinclairove uzávery.
Výsledkom tejto katastrofy bude preorientovanie ruských elít z obeživa na zlato. Ruská entita podporí ceny zlata, čo bude prínosom pre ruskú oligarchiu. Udalosť poslúži k zblíženiu finančných záujmov Ruska a Číny, čo v budúcnosti konečne oslobodí trhy so zlatom od západnej manipulácie a vplyvu.
Katastrofa menového fondu na Cypre je míľnikom v histórii, je najdôležitejšou izolovanou udalosťou v histórii trhu so zlatom.
V rozhovore pre KWN nepriaznivé predpovede vyjadril tiež John Embry (investičný šéf stratég pre Sprott Asset Management).
Prvá vec, ktorá ma napadla po správach z Cypru bol Einsteinov komentár, že dve veci sú večné. Vesmír a ľudská hlúposť. Nemohol som uveriť, že centrálni plánovači a MMF by sa o niečo takéto pokúsili, lebo to reprezentovalo špičku ľadovca.
Embry ďalej povedal - Ak by mohli ukradnúť peniaze na Cypre, mohli by to urobiť kdekoľvek a to by vytvorilo ďalšiu katastrofu. Myslím, že Sinclair na vec vrhol trochu svetla, keď hovoril o motivácii za celou vecou, keď fakticky skúšali z banky zobrať peniaze vkladateľov, aby zvládli "záchranný balíček."
Krok ako ukradnutie peňazí z bánk, bol snahou zastaviť QE (množstvové zľahčovanie). Myšlienka sa ale rýchlo zmenila na katastrofu, ktorá vystrašila ľudí na Cypre a po celom svete.
Po prieskumnom lete "pokusného balóna" na Cypre, politici a centrálni plánovači zaradili šialenú spiatočku, z dôvodu negatívnej reakcie obzvlášť Rusov. Európa je teraz previazaná, nikomu nechcú dovoliť ústup od eura, lebo by to mohlo spustiť reťazovú reakciu. Euro sa vždy zdalo odsúdeným projektom, no situácia na Cypre by mohla znamenať rozpustenie eura, ako ho poznáme.
Súhlasím so Sinclairom, že vec bola zle vymyslená a zle implementovaná a to bez ohľadu na to, akým spôsobom zasiahla Rusov, čo je desivé samé o sebe. Zaujímavé bude sledovať ďalší krok centrálnych plánovačov, pretože iniciatíva narazila na búrku protestov. Nemyslím, že vedeli čo robia, keď sa pokúšali kradnúť na Cypre.
Som pevne presvedčený, že vláda Cypru teraz všetko z mnohých dôvodov zamietne. Medzi inými aj z dôvodu obáv o vlastnú bezpečnosť a bezpečnosť svojich rodín.
Pokus skončil veľkolepým zlyhaním. Vytvorili situáciu, z ktorej je každý ústup ťažký. Budú musieť vymyslieť inú hru, ktorá bude pre účastníkov menej ofenzívna, obzvlášť pre Rusov a bývalých KGB ľudí. Nejde len o reakciu Rusov, a následne cyperskej vlády, ide o reakciu ľudí z celého sveta. To čo chcel menový fond urobiť bolo poburujúce, pretože krok by sa stal nákazlivým a všetko by skončilo podobnými akciami v bankách po celom svete, ktoré by nebolo možné zastaviť, ďalej uviedol Embry.
Skutočne desivou implikáciou všetkého je to, že ktokoľvek v hľadáčiku MMF a ECB by sa mohol stať obeťou drakonických iniciatív. Myslím si tiež, že vďaka globálnemu pobúreniu sa cyperskej vláde dostalo celosvetovej podpory v procese zamietnutia, ktoré by teraz malo byť ľahšie.
Európske obeživo sa rozpadne z jednoduchého dôvodu. Nedáva zmysel. Európske elity sa ho snažia zachrániť, nakoniec však padne.
Všetko má vplyv na trh so zlatom. Ľudia si rozmyslia čo robiť s peniazmi ak nechcú, aby boli ukradnuté.
Na otázku Erica Kinga:
Ak podľa predbežných správ cyperskí predstavitelia budú hlasovať za vlastnú bezpečnosť z dôvodu obavy o vlastné životy, máme tu Island číslo dva?
Odpovedá (medzi Slovákmi v zahraničí nie až tak populárny) Nigel Farage:
Myslím, že dopad je väčší ako v prípade Islandu. Toto je vážnejšie, lebo tu ide o krajinu, ktorá je nútená upustiť od eura. Odhalí to fakt, že centrálne banky ďalších krajín z oblasti, dlhujú Nemecku obrovské sumy.
Toto je prečo až doteraz Merkelová zúfalo bránila Grécku euro zrušiť. Vedela, že ak to Grécko urobí, celý 'domček z kárt' sa zrúti. Cyprus je malá krajina, parlament ale oznámil, že od eura upúšťa. To by mohlo spôsobiť ťažkosti nielen euru, ale aj mnohým ďalším bankám naprieč Európou. Dostali sme sa na kritickú križovatku.
Uviedol Farage.
Zdroje:
J. Sinclair
J. Embry
Eric King
Situáciu na Cypre negatívne vníma aj americká kresťanská rezistencia.
Ukradnú všetko, čo nie je priviazané
reťazou…
Situácia pripomína udalosti pred prvou
svetovou vojnou…
Skôr ako sa Titanic potopí, bankstri ukradnú
úplne všetko…
zdroj
130 miliárd? To nepokryje ani výšku ruských vkladov. Len v prípade jedného dôležitého ruského obchodníka ide o vklady vyššie ako 100 miliárd. Ak by mala cyperská vláda schváliť krádež desiatich percent všetkých depozitov na Cypre, mohlo by ísť o päťsto miliárd, alebo viac, nakoľko bankovou entitou Ruska je Cyprus, nie Švajčiarsko, nie Kajmanské ostrovy.
Cyperská centrálna banka nevie aké boli ruské depozity, nakoľko na príkaz Rusov ide o dôvernú informáciu. Ide o tajný ruský bankový systém, ktorý bol vytvorený Rusmi pre Rusov a medzinárodný menový fond ho práve "načal."
Z tohto dôvodu, pokus zachovať platobnú schopnosť na úkor vkladateľov zlyhal. Šlo o veľkolepý experiment, ktorý by sme mohli nazvať definíciou udalosti, kde bremeno platobnej neschopnosti malo byť prenesené na plecia vkladateľov namiesto "množstvového zľahčovania," teda tlačenia peňazí.
Správy sa javia význačnými pre tých, ktorí vedia kto je J. Sinclair a jeho otec (Bert Seligman) ktorého firma mala kontrolu nad desiatimi percentami dennej newyorskej burzy v päťdesiatich rokoch.
Ľudia musia pochopiť, že toto nie je o stotridsiatich miliardách, ide o viac, no o koľko konkrétne sa nedozvieme. Je to masívna záležitosť. Hovoríme tu o ruskej banke. Centrálna ruská banka, je pre Rusov. To čo práve podnikol menový fond, bol pokus o krádež peňazí ruskej elity, alebo peňazí bývalých dôstojníkov KGB, čo nebude bez reakcií.
Kradnutie KGB peňazí, sa pokladá za debakel a neuvážený krok. Cyperskí predstavitelia nemajú žiadnu formu ochrany pred odplatou, ktorá tradične neprichádza okamžite, ale časom. Vládni predstavitelia sa v pondelok snažili vycúvať, v obavách o život. Ide o najväčšiu chybu MMF a ECB v histórii. Kedykoľvek robíte významnejší obchod s ruskou firmou, banková transakcia prebieha cez Cyprus.
Uviedol Sinclair v pondelok.
Správy hlavného prúdu, ktoré sú tradične pozadu, teraz doslovne opakujú Sinclairove uzávery.
Výsledkom tejto katastrofy bude preorientovanie ruských elít z obeživa na zlato. Ruská entita podporí ceny zlata, čo bude prínosom pre ruskú oligarchiu. Udalosť poslúži k zblíženiu finančných záujmov Ruska a Číny, čo v budúcnosti konečne oslobodí trhy so zlatom od západnej manipulácie a vplyvu.
Katastrofa menového fondu na Cypre je míľnikom v histórii, je najdôležitejšou izolovanou udalosťou v histórii trhu so zlatom.
V rozhovore pre KWN nepriaznivé predpovede vyjadril tiež John Embry (investičný šéf stratég pre Sprott Asset Management).
Prvá vec, ktorá ma napadla po správach z Cypru bol Einsteinov komentár, že dve veci sú večné. Vesmír a ľudská hlúposť. Nemohol som uveriť, že centrálni plánovači a MMF by sa o niečo takéto pokúsili, lebo to reprezentovalo špičku ľadovca.
Embry ďalej povedal - Ak by mohli ukradnúť peniaze na Cypre, mohli by to urobiť kdekoľvek a to by vytvorilo ďalšiu katastrofu. Myslím, že Sinclair na vec vrhol trochu svetla, keď hovoril o motivácii za celou vecou, keď fakticky skúšali z banky zobrať peniaze vkladateľov, aby zvládli "záchranný balíček."
Krok ako ukradnutie peňazí z bánk, bol snahou zastaviť QE (množstvové zľahčovanie). Myšlienka sa ale rýchlo zmenila na katastrofu, ktorá vystrašila ľudí na Cypre a po celom svete.
Po prieskumnom lete "pokusného balóna" na Cypre, politici a centrálni plánovači zaradili šialenú spiatočku, z dôvodu negatívnej reakcie obzvlášť Rusov. Európa je teraz previazaná, nikomu nechcú dovoliť ústup od eura, lebo by to mohlo spustiť reťazovú reakciu. Euro sa vždy zdalo odsúdeným projektom, no situácia na Cypre by mohla znamenať rozpustenie eura, ako ho poznáme.
Súhlasím so Sinclairom, že vec bola zle vymyslená a zle implementovaná a to bez ohľadu na to, akým spôsobom zasiahla Rusov, čo je desivé samé o sebe. Zaujímavé bude sledovať ďalší krok centrálnych plánovačov, pretože iniciatíva narazila na búrku protestov. Nemyslím, že vedeli čo robia, keď sa pokúšali kradnúť na Cypre.
Som pevne presvedčený, že vláda Cypru teraz všetko z mnohých dôvodov zamietne. Medzi inými aj z dôvodu obáv o vlastnú bezpečnosť a bezpečnosť svojich rodín.
Pokus skončil veľkolepým zlyhaním. Vytvorili situáciu, z ktorej je každý ústup ťažký. Budú musieť vymyslieť inú hru, ktorá bude pre účastníkov menej ofenzívna, obzvlášť pre Rusov a bývalých KGB ľudí. Nejde len o reakciu Rusov, a následne cyperskej vlády, ide o reakciu ľudí z celého sveta. To čo chcel menový fond urobiť bolo poburujúce, pretože krok by sa stal nákazlivým a všetko by skončilo podobnými akciami v bankách po celom svete, ktoré by nebolo možné zastaviť, ďalej uviedol Embry.
Skutočne desivou implikáciou všetkého je to, že ktokoľvek v hľadáčiku MMF a ECB by sa mohol stať obeťou drakonických iniciatív. Myslím si tiež, že vďaka globálnemu pobúreniu sa cyperskej vláde dostalo celosvetovej podpory v procese zamietnutia, ktoré by teraz malo byť ľahšie.
Európske obeživo sa rozpadne z jednoduchého dôvodu. Nedáva zmysel. Európske elity sa ho snažia zachrániť, nakoniec však padne.
Všetko má vplyv na trh so zlatom. Ľudia si rozmyslia čo robiť s peniazmi ak nechcú, aby boli ukradnuté.
Na otázku Erica Kinga:
Ak podľa predbežných správ cyperskí predstavitelia budú hlasovať za vlastnú bezpečnosť z dôvodu obavy o vlastné životy, máme tu Island číslo dva?
Odpovedá (medzi Slovákmi v zahraničí nie až tak populárny) Nigel Farage:
Myslím, že dopad je väčší ako v prípade Islandu. Toto je vážnejšie, lebo tu ide o krajinu, ktorá je nútená upustiť od eura. Odhalí to fakt, že centrálne banky ďalších krajín z oblasti, dlhujú Nemecku obrovské sumy.
Toto je prečo až doteraz Merkelová zúfalo bránila Grécku euro zrušiť. Vedela, že ak to Grécko urobí, celý 'domček z kárt' sa zrúti. Cyprus je malá krajina, parlament ale oznámil, že od eura upúšťa. To by mohlo spôsobiť ťažkosti nielen euru, ale aj mnohým ďalším bankám naprieč Európou. Dostali sme sa na kritickú križovatku.
Uviedol Farage.
Zdroje:
J. Sinclair
J. Embry
Eric King
Situáciu na Cypre negatívne vníma aj americká kresťanská rezistencia.
Ukradnú všetko, čo nie je priviazané
reťazou…
Situácia pripomína udalosti pred prvou
svetovou vojnou…
Skôr ako sa Titanic potopí, bankstri ukradnú
úplne všetko…
zdroj