Stejný příběh pořád a pořád dokola.
Několik vysoce postavených britských novinářů spolupracovalo během studené války s britskou MI6, ukázalo vyšetřování.
Podle dokumentu BBC Radio 4 "The 'secret agents' of the UK press" odhalily před 45 lety sovětské noviny "uniklé" dokumenty odhalující spojení agentury s vrchními britskými novinami.
V prosinci 1968 publikovaly ruské noviny Izvestia několik článků obviňujících vysoké novináře v Británii ze špionáže, uvedly jejich jména a údajné krycí jména.
Podle novin pro MI6 tajně pracovali novináři a editoři z deníků Observer, Sunday Times, Daily Telegraph, Daily Mali a z BBC.
V tu dobu byly všechna tvrzení novináři a novinami odmítány. Šéf BBC pro zahraniční záležitostí články pospal jako "fantastické příklady propagandy tajné policie."
Vyšetřování BBC Jeremyho Dunse, které bylo odvysíláno tento týden, naznačilo, že dokumenty byly pravé a odhalilo, jak špioni získávali informace pomocí novinářů.
Dokument zjistil, že formát a jazyk jsou pravé, zjištění zda je článek opravdový jsou složitá, zvláště když MI6 nevydala žádné složky a všichni lidé na seznamu už nežijí.
Dokument také v archivech BBC odhalil začerněnou poznámku s datem 24.dubna 1969, která vyjadřovala soucit přátelům "chyceným ve skandálu," referovala na ty, kteří pracovali pro MI6.
Dokumentární pořad dále vyslechl několik lidí, kteří mohou znát pravdu. Špionážní historici a bývalí zpravodaji řekli, že o přes všechna odmítání jsou poznámky pravdivé.
"Jsou to pravé dokumenty MI6."řekl Stephen Dorril, autor historie MI6, a zároveň dodal, že bývalý činitel MI6 Anthony Cavendish mu řekl, že agentura během studené války využívala novináře.
Oficiální historik BBC Jean Seaton řekl, že tvrzení o používání zpráv a melodií na pomoc MI6 během poválečné doby byly "určitě pravděpodobným stylem BBC."