Poľnohospodársku pôdu vo veľkom vykupujú investori z Dánska, Holandska, najnovšie aj z Číny. Nikto nevie povedať, koľko presne už získali. Časť farmárov hovorí o dôsledku voľného trhu v Európskej únii a o konkurencii, s ktorou treba žiť. Iní varujú, že Slovensko pomaly prichádza o to najcennejšie, čo má.
Ako sa dopracovať k 16% ročnému zhodnoteniu investície bez nutnosti trafiť každú vlnu na trhoch? Stačí si zaobstarať zopár dobre položených fariem a zarábať na ich prenájme, či na výnose z pôdy. Radí mnoho osobností investičného sveta v čele s Jim Rogersom.
"Keď som ľuďom povedal, že zakladám investičný fond so špecializáciou na farmy a poľnohospodársku pôdu, pýtali sa: Čože to budeš robiť?," Približuje svoj životný príbeh Američan Perry Vieth, ktorý po 38 rokoch v investičnom bankovníctve rozbehol fond Ceres Partners LLC, ktorý dnes združuje 61 fariem v celkovej hodnote vyše 63 miliónov dolárov v Illinois, Indiane, Michigane a Tennessee. Priznáva, že pre ľudí z Wall Street nebolo jednoduché pochopiť podnikanie na míle vzdialené od obchodovania s cennými papiermi cez počítač.
Dnes by sa im pritom mohol smiať. Jeho fond totiž od svojho založenia v januári 2008 generoval ročný priemerný výnos (po odpočítaní všetkých poplatkov) na úrovni 16,4 percenta. Takéto zisky nebolo ľahké nájsť ani v poslednom roku, kedy trhy bezmedzne ovládali býky. Podľa štatistík agentúry Bloomberg bolo v roku 2010 možno o trochu výnosnejšie investovať len do komodít, kde index združujúci hlavných 19 z nich (Thomson Reuters / Jefferies CRB index) zhodnotil investíciu o 17 percent. Akcie vlani z celosvetového pohľadu (MSCI All Country World Index) vyniesli 13 percent (vrátane reinvestície dividend), zisky z dlhopisov dosiahli 4,7 % (Bank of America Merrill Lynch 's Global Broad Market Index) a stávka na americkú menu - dolárový index - priniesol len 1,5 percenta.
Ani vyhliadky do budúcnosti nemusia byť zlé. Jim Rogers a George Soros už dlhšiu dobu hovorí o tom, že porastie dopyt po poľnohospodárskej pôde a jej ponuka bude naopak klesať. Investori kupujú pôdu v Spojených štátoch rovnako ako v Rusku, Afrike i Južnej Amerike spolu s tým, ako rastú ceny poľnohospodárskych komodít. Od už spomínaného krízového roka 2008 si index ôsmich hlavných komodít tohto druhu (Standard & Poor's GSCI Agriculture Index) pripísal ročný priemerný zisk 5,3 percenta, zatiaľ čo akciový index S&P 500 v priemere klesol o percento. Štvrťrokov, kedy došlo k poklesu cien, bolo málo a volatilita bola oveľa menšia ako u akcií.
"Často som ľuďom vravel, že poľnohospodárska pôda je jednou z najlepších investícií na svete," opakuje sa Jim Rogers, ktorý v roku 1996 správne predpovedal komoditné rally. "Musíte ale nakupovať na správnom mieste, kde prší, a musíte si zohnať farmára, ktorý vie, čo robí. Keď sa vám to podarí, je to dvojnásobná bomba, pretože sa vám zvyšuje aj hodnota úrody," radí.
Ďalšia známa investičná persóna - Barton Biggs, vymenúva nasledujúce pozitíva: pôda je investíciou, ktorá generuje príjem, je teoreticky bezpečná a navyše predstavuje zabezpečenie proti inflácii. Upozorňuje ale aj na to, že ide o veľmi nelikvidnú a "komplikovanú" investíciu. Na druhú stranu je podľa neho jej návratnosť veľmi vyrovnaná, odhaduje ju na 6-7 % ročne.
Globálny index cien potravín v prvom kvartáli tohto roka dosiahli nové rekordné maximá a Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) varovala, že nárast cien pripomína svetovú potravinovú krízu z roku 2008. Prudké zdraženie potravín vtedy v niektorých krajinách vyvolalo nepokoje. Aj tento rok sa stali rozbuškou nepokojov v severnej Afrike - Egypte, Tunisku, Líbyi a ďalších krajinách. Za rast cien potravinárskych komodít môžu z časti suchá a požiare v Rusku, ktoré zlikvidovali podstatnú časť obilnej produkcie a donútili Rusko zaviesť zákaz na vývoz obilia.
Od tej doby sa síce situácia na trhu poľnohospodárskych stabilizovala. FAO potom na konci prvého polroka uviedla, že očakáva, že súčasné vysoké ceny zostanú ešte po celý budúci rok. Odborníci navyše varujú pred rýchlym rastom strednej triedy v Číne, Indii a ďalších rýchlo sa rozvíjajúcich ekonomikách, ktorý poženie dopyt aj ceny nahor. "Situácia vo svetovom poľnohospodárstve sa rýchlo zhoršuje, ponuka zaostáva za rastúcim dopytom, v dôsledku čoho sa svet v priebehu niekoľkých rokov môže potýkať s vážnym nedostatkom potravín," varoval pred mesiacom Jim Rogers. Pre investorov, ktorí si zvolia stávku na poľnohospodársku pôdu tak môže budúci vývoj znamenať okrem rastu hodnoty pozemkov i rast výnosu z predaja toho, čo sa na nich urodilo.