Dnešní totalitní ideje se vždy převlékají za spravedlivé plány na zajištění "férovosti" a "sociální spravedlnosti" a často začínají právě v Evropě. Potom nad nimi začnou slintat blahem US Demokraté a spřádat spiknutí, jak je propašovat do US. V Evropě je teď posledním hitem získat větší kontrolu nad médii. Vlajková loď mezi německými deníky Fraktfurter Allgemeine Zeitung už má článek s názvem: Poradci EU si přejí tužší dohled nad médii. Tip dal: www.achgut.com/ A do jaké míry to bude mít dopad na blogy, to nemám ponětí.
Skupina poradců Komise EU říká: "Evropská svoboda tisku je v nebezpečí," a tak musí Evropa jednat. Pravda že!
Poradci volají po tužším dohledu nad médii. Podle FAZ tato skupina říká: "Určité mediální kanály by se nakonec měly podporovat." A ty další ne?
Kdokoliv, kdo žije v Evropě a do jisté míry sleduje média, ví, že evropská tradiční levičácká mainstreamová média jsou strašlivě v úzkých. Spousta levicově centristických deníků v poslední době kouše hlínu, a tak předpokládáme, že se poohlíží po štědrých přídělech.
FAZ píše, že tužší dohled ze strany států EU by "zajistil pluralismus a kvalitu". Ta skupina poradců navrhuje, aby "Agentura pro základní práva Evropské unie monitorovala svobodu tisku a svobodu slova v členských státech." Vidíte to, dnes jsou tu mediální kanály, které pociťují, že jejich práva na svobodu slova jsou porušována, protože občané už nemají zájem jim platit za ten jejich brak. Teď by měla vláda občany přinutit za ten brak, co nikdo nechce, platit - přes dotace.
Poradci rovněž říkají, že by se mohla zřídit "nezávislá monitorovací agentura" sestávající z vědců. Tito poradci říkají, že "se musí dosáhnout většího pluralismu, a to zvláště u on-line médií."
Poradní skupina nesestává jen z nějakých lehkotonážních byrokratíků. Patří k ní bývalá německá ministryně spravedlnosti Herta Däubler-Gmelin (která svého času přirovnala presidenta George W. Bushe k Hitlerovi) a bývalá litevská presidentka Varia Vike-Freiberga. Däubler-Gmelin např. apeluje na Evropu, aby od členských států požadovala "panely nezávislých médií, které by uvalovaly pokuty, vnucovaly protinázory nebo odnímaly mediální licence," aby se zajistilo, že tyto mediální panely členských států budou "zastávat evropské hodnoty". Docela mi to připadá jako policie svobody slova.
Tito poradci věří, že "svoboda tisku je v ohrožení politickými silami, nadměrnou komerční silou, novými podnikatelskými modely, změnami v mediálním prostředí a vzestupem nových médií."
FAZ píše:
Jedním ze zvláště velkých problémů, který poradci zjišťují, je plíživá ztráta kvality zpráv, jako to ukázala paní Vike-Freiberga. Mezi jinými to vyvstává z těch nových médií, jako jsou ta na Internetu, kde si může informace šířit každý. "Z tohoto důvodu tato skupina také navrhuje, že je podstatné, aby stát podporoval nezisková média"
Ten panel rovněž říká, že média by měla dodržovat kodex řádného chování a směrnice pro publikaci.
Takže co když Obama zkusí zase v USA protlačit Zákon o férovosti? Nebuďte překvapeni, když to zkusí.
http://www.youtube.com/watch?v=GiOxrnvYTnU
Zpráva Evropské unie naléhá na zpřísnění regulace tisku a požaduje, aby bruselští činitelé dostali kontrolu nad dohledem na jednotlivá národní média s pravomocí udílet pokuty a vyhazovat žurnalisty. Zpráva chválí návrhy lorda spravedlnosti Levesona: Doporučení z "vysoké úrovně", která budou použita ke koncipování budoucí legislativy EU, rovněž útočí na Davida Camerona, že selhal, když automaticky nerealizoval návrhy lorda spravedlnosti Levesona, který požadoval státní regulaci britského tisku.
EU panel na "vysoké úrovni", do nějž patří bývalá litevská presidentka a bývalá německá ministryně spravedlnosti dostal o Neelie Kroes, vice-presidentky Evropské komise, loni nařízeno, aby podal zprávu o "mediální svobodě a pluralismu". Ten dospěl k závěru, že přišel čas zavést nová pravidla vlády nad tiskem.
"Všechny země EU by měly realizovat zavedení mediální rady,"dospívá k závěru zpráva.
"Mediální rady by měly mít skutečné donucovací pravomoci, jako je uvalení pokut, nařizování tištěných nebo odvysílaný omluv nebo změnu statutu žurnalisty."
Stejně jako ustanovit státní regulaci s drakonickými pravomocemi, tento panel rovněž doporučil, aby Evropská komise nasadila celkovou kontrolu, aby zajistila, že ti noví dozorčí nebudou porušovat zákony EU.
"Rady národních médií by měly dodržovat soustavu celo-evropských norem a být monitorovány Komisí, aby se zajistilo, že postupují v souladu s evropskými hodnotami," uvedla zpráva.
Zpráva EU pochválila lorda spravedlnosti Levsona za kontroverzní návrhy a zaútočila na politiky včetně ministerského předsedy za to, že zpochybnil státní regulaci novin.
"Těžké prohřešky odhalené při Levesonově šetření vedly její autory, aby navrhli daleko tužší institucionální dohled, jímž budou média daleko bedlivěji monitorována," uvedla zpráva.
"To, že by doporučení soudce Levesona mohla být určitými politiky z vysokých úřadů z oleje odmítnuta, není příliš uspokojující."
Paní Kroes včera večer včera přivítala "konkrétní ideje k provedení akcí" v této zprávě jako poskytující "přesně to, co jsem hledala."
"Zajištění nezávislosti regulátorů ve všech členských státech a jejich spolupráce bude v mé agendě zaujímat vysokou prioritu,"řekla.
"Doporučení v této zprávě jsou důležitou základnou pro tvrdou a principiální diskusi, kterou v EU naléhavě potřebujeme."
Doporučení této zprávy v Británii vyvolala hněv, tato země je evropskými činiteli často kritizována za své mediální zpravodajství o záležitostech EU.
Mluvčí ministerstva kultury, médií a sportu řekl: "Nemáme vůbec v úmyslu Evropě dovolit regulaci britského tisku. Vyjádřili jsme se jasně, že jak bylo koncipováno v Levesonově zprávě, očekáváme, že britský tiskový průmysl realizuje přísnou nezávislou samo-regulaci."
Douglas Carswell, konzervativní poslanec za Clacton, na zprávu zaútočil, že činí "prazvláštní a hluboce znepokojivé návrhy."
"Dopustit, aby činitelé EU dohlíželi nad naším svobodným tiskem a monitorovali noviny, aby zajistili dodržování 'evropských hodnot' - by bylo celkem prostě netolerovatelné,"řekl.
"Tohle je takový typ myšlení, jaký bychom očekávali, že najdeme v Iránu, ne na Západě. Tyhle praštěné nápady nám trochu napovídají o budoucnosti regulace tisku. Tím ale nenaznačuji, že samotný evropský projekt je neslučitelný s myšlenkou svobodné společnosti."
Vůdce UKIP Nigel Farage tyto návrhy srovnával s "Orwellovým 1984". Tohle je flagrantní útok na svobodu tisku. Když slyším, jak nevolení byrokraté v Bruselu chtějí mít moc pokutovat a vyhazovat žurnalisty, tak je to nehoráznost,"řekl.