Cirkus okolo voľby a menovania Čentéša za GP je krásnou ukážkou intelektuálneho a morálneho bahna, do ktorého našu politiku zatiahli NiktošiAsociáli. Tento vo svojej podstate zástupný problém slúži iba na zviditeľňovanie úbožiakov, ktorí nedokážu zaujať verejnosť aktuálnejšími a podstatnejšími témami.
Redukujme mediálny cirkus na zásadné fakty. Funkcia GP by mala byť obsadená kandidátom, ktorý by mal spĺňať nasledovné kritériá :
1. Odbornosť, kompetentnosť a praktické skúsenosti a to nie iba ako právnik a prokurátor. Na riadiacu funkciu by mal mať GP aj elementárne administratívne a riadiace schopnosti;
2. Morálna bezúhonnosť;
3. Politická neangažovanosť.
Genialissimus Róbert Veľký odovzdal voľbu GP našej impotentnej opozícii vo forme, ktorá z nej urobila priam Danajský dar! :-D
Opozícia dostala možnosť menovať kandidáta, ktorý by spĺňal všetky tri kritériá a bol by akceptovateľný cez celé politické spektrum parlamentu. Ak by to dokázala, ani SMER by si nedovolil ho neakceptovať. Bola by to politická aj morálna prehra, veľmi dobre použiteľná opozíciou.
Naša "pravica" sa zaskvela svojou nejednotnosťou a tuposťou a teraz sa snaží vykydnúť sr.čky, čo nakálala na prezidenta a genialissima. Vôbec ich neľutujem, ale spôsob ako to robia, je nechutný a sprostý.
Zvolili si Čentéša a to napriek tomu, že v bodoch 1. a 2. nespĺňal kritériá už pred samotnou voľbou. A nakoľko o tom vedela aj časť opozičných poslancov, z voľby urobili frašku, v ktorej sa kandidát dokonale diskreditoval aj v bode 3.
Prepáčte ale po roku 1970 funkcionárčiť v SZM a uchádzať sa o členstvo v KSS nemohol nik, ktorý si nárokuje na titul "Čestný človek".
V tomto období tieto organizácie boli už tak morálne diskreditované, že o vstup do nich a funkcionárčiť v nich mohol iba veľmi nehanebný oportunista a karierista. Pripomínam, že už to neboli 50-te roky, nik nikoho neohrozoval. Jedine čoho sa museli vzdať bola kariéra. Slušný človek podľa mojich kritérií neobetuje kariére svoju morálku a osobnú česť. Oportunisti buď klamali komunistom a imitovali vernosť zásadám, ku ktorým sa svojim členstvom a funkcionárčením prihlásili, alebo boli korunovaní blbci,čo verili drístom papalášov. V oboch prípadoch sa mali páni po roku 1989 utiahnuť do súkromnej anonymity a nepchať sa opäť do špičkových funkcií.
Svoje schopnosti administrátora a managera pán Čentéš predviedol v plnej kráse pri skartovaní politicky veľmi explozívnej výpovede Zmatkoviča. Naozaj netreba k tomu komentár a mne by to osobne tiež postačovalo na to, aby takéhoto nemožného GP som odmietol menovať.
Našej opozícii to zjavne nestačilo a snažila sa presadiť Čentéša za každú cenu. Podstatná otázka je PREČO? Naozaj už nedokáže žiaden kompetentný slušný a politicky neangažovaný človek akceptovať ponuku našich "pravicových" strán? Ak sa pozeráme na kandidátov na prezidenta, je to celkom možné. Ak je to tak, je to chyba prezidenta alebo genialissima?
A tak sa rozhodli presadiť Čentéša za každú cenu, a to spôsobom, ktorý diskreditoval samotného kandidáta. Komentáre Sulíka pred novinármi boli vrcholom politického amaterizmu, ukazovanie si mobilov s nasnímanými volebnými lístkami pred TV kamerami a záverečné finále s detinskými švindľami pri označovaní volebných lístkov bola už čerešnička na torte. Korunu nasadil samotný Čentéš, ktorý sa NA POLITICKÚ OBJEDNÁVKU vzdával a znovu uchádzal o miesto GP.
"Nevymenovať kandidáta môže len z dôvodu, že nespĺňa zákonné predpoklady na vymenovanie, alebo z dôvodu závažnej skutočnosti vzťahujúcej sa na osobu kandidáta, ktorá dôvodne spochybňuje jeho schopnosť vykonávať funkciu spôsobom neznižujúcim vážnosť ústavnej funkcie alebo celého orgánu, ktorého má byť táto osoba vrcholným predstaviteľom, alebo spôsobom, ktorý nebude v rozpore so samotným poslaním tohto orgánu, ak by v dôsledku tejto skutočnosti mohol byť narušený riadny chod ústavných orgánov (čl. 101 ods. 1 druhá veta Ústavy Slovenskej republiky)."
Dôvody, ktoré uviedol Gašpar Ivanovič vôbec nie sú svojvoľné!
Priebeh voľby a hlavne jeho správanie sa počas voľby a po nej sú dostatočným dôvodom pochybovať o tom, či má " schopnosť vykonávať funkciu spôsobom neznižujúcim vážnosť ústavnej funkcie".
Ústavný súd neposudzoval morálnu stránku priebehu voľby, posudzoval jej legalitu. Neposudzoval "jeho schopnosť vykonávať funkciu".
Ale nie všetko, čo je v súlade s právom, je aj morálne prijateľné pre obyvateľov Slovenska na úrovni funkcie GP. Ak toto nedokáže pochopiť pán Čentéš a nevzdal sa funkcie po tejto škandalóznej voľbe, opakovane potvrdil svoj postoj kandidáta KSS. Ak po všetkom cirkuse má ešte tú drzosť vyhrážať sa žalobami na zahraničných súdnych dvoroch, chová sa ako
MODRÝ HARABIN!