Vo štvrtok 29. novembra 2012 sa uskutoční vo Valnom zhromaždení OSN hlasovanie o palestínskej žiadosti o povýšenie krajiny z pozorovateľa na štatút nečlenského štátu pri OSN, podobne ako ho má Vatikán. Zaujímavé na tomto hlasovaní je, že žiadna krajina nemá právo veta. Hoci sa na Rade ministrov v Bruseli rokovalo o spoločnej pozícii krajín EU pri hlasovaní, táto (ako sa vyjadril rakúsky minister zahraničia Spindelegger) "v poslednej sekunde stroskotala". Podľa súčasných informácií bude pri hlasovaní na Valnom zhromaždení OSN vo štvrtok zhruba polovica krajín EU hlasovať "Áno", ako napr. Rakúsko, jedna, až dve krajiny zrejme žiadosť Palestínčanov odmietnu a zostávajúce krajiny sa pravdepodobne zdržia, zaznelo z rakúskeho ministerstva zahraničia.
Aj keď hlasovanie VZ OSN sa koná už zanedlho, zatiaľ márne očakávame stanovisko z nášho Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí ako sa zachová Slovensko.
Aj keď hlasovanie VZ OSN sa koná už zanedlho, zatiaľ márne očakávame stanovisko z nášho Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí ako sa zachová Slovensko.
Ako sme sa dozvedeli z webovej stránky MZV, prijal dňa 26.11.2012 štátny tajomník Ministerstva zahraničných a európskych záležitostí Peter Burian veľvyslanca Palestíny v Bratislave Abdalrahmana S. O. Bsaisa, ktorý ho informoval o vývoji situácie v súvislosti s palestínskym plánom predložiť na prebiehajúcom 67. zasadnutí VZ OSN rezolúciu žiadajúcu pre Palestínu štatút nečlenského štátu OSN.
Obdobne prijal ten istý deň aj veľvyslanca Štátu Izrael v Bratislave Alexandra Ben-Zviho. Partneri sa v rozhovore venovali aktuálnym zahranično-politickým otázkam, vrátane ostatného vývoja na Blízkom východe.
Aj keď sa to v informácii MZV nespomína, palestínska žiadosť bola rozhodne ťažiskovou témou. Veď nie nadarmo zvolal nedávno izraelský minister zahraničia Avigdor Lieberman kvôli palestínskej žiadosti krízové stretnutie izraelských veľvyslancov v Európe do Viedne. Títo majú za úlohu varovať európske štáty pred podporou palestínskej žiadosti a naznačujú konsekvencie podobné tým, aké nasledovali po prijatí Palestíny na riadneho člena UNESCO.
Keď už sa hrdíme svojou samostatnosťou, mali by sme sa vedieť na medzinárodnom fóre aj nezávisle rozhodnúť a hlavne vedieť dostatočne jasne zdôvodniť ľudom svoj postoj.