Quantcast
Channel: Zpravodajství
Viewing all articles
Browse latest Browse all 50809

Moslimský pohľad na problém Gazy (podľa iránskej tlačovej agentúry)

$
0
0
Pár poznámok k mýtom o izraelskom útoku na Gazu
1. Izraelskí "jastrabi" opisujú seba samých ako spolupracovníkov na mierovom procese s Palestínčanmi, na ktorý ale hnutie Hamas nechce pristúpiť. No Izrael neustále odmieta prestať s kolonizovaním a privlastňovaním si palestínskeho územia, vďaka čomu mu plynú zisky z výhodných obchodov.
Izrael tiež pravidelne stavia nové stavby v palestínskej zóne Západného brehu Jordánu. O akom mierovom procese hovorí americký a izraelský "sen"? Nejestvuje žiaden mierový proces. Hovoriť o mierovom procese znamená totiž tiež všímať si izraelských nacionalistov, ktorí chcú vziať Palestínčanom všetko a nechať ich bez živobytia.
2. Akcie, ako útok na Gazu, nemôžu dosiahnuť strategický cieľ dlhodobo. Útoky totiž nastávajú kvôli uisteniu sa, že izraelskí židia budú mať ako prví prístup k prírodným zdrojom. Demonštrácia sily proti Palestínčanom vytvára zámienku pre ďalšie pozemné invázie a tiež vytvára nové židovské kolónie na palestínskom území. Vojenský zásah proti obyvateľom Gazy je taktickým. Skutočným cieľom je vybudovať Veľký Izrael (Erec Jisra'el ha-Šlema, doslovne úplná zem izraelská), a zvrchovanosť Izraela nad celým územím bývalého britského mandátu Palestina.
Izraelský pohľad na situáciu v Gaze
3. Izraelskí jastrabi prezentujú svoju agresívnu vojnu ako obrannú. Avšak hlava rabínov v UK priznal, že útok na Gazu má spojitosť s Iránom.
4. Izraelskí jastrabi démonizujú Palestínčanov z Gazy a definujú ich ako "zlých susedov", ktorí neakceptujú Izrael. No 40% populácie Gazy sú utečenci, ktorí vo väčšej miere žijú v utečeneckých táboroch, a sú potomkami palestínskych rodín z obdobia pred r. 1948, ktoré žili na území dnešného Izraela tisíce rokov. Boli vyhnaní zo zeme, ktorá sa teraz volá Izrael, počas etnických sionistických čistiek v roku 1948. Izraeliti teraz žijú v ich domovoch, obrábajú ich zem a Palestínčanom sa nedostalo žiadneho odškodnenia za zločiny, ktoré sa voči nim napáchali. Skutočnosť, že Izrael nedokázal poskytnúť odškodnenie palestínskym utečencom za uplynulých 60 rokov, niektorí považujú za porušenie medzinárodného práva. Izrael netoleruje právo uznať Palestínu, zatiaľ čo neprestajne vyžaduje uznanie Izraelského štátu aj od samotných Palestínčanov, ktorí žijú v režime okupácie.
5. Izraelskí jastrabi a ich "americkí bratia" vykresľujú Gazu ako cudzí, nevraživý štát, s ktorým je Izrael vo vojne. V skutočnosti je však Pásmo Gazy malým teritóriom, s 1,7 miliónmi obyvateľov, okupovaným Izraelom. Izrael nedovolí Gaze mať prístav alebo letisko, ani exportovať väčšiu časť toho, čo produkuje. Palestínčania nemôžu obrábať cca tretinu ich územia, ktoré Izrael drží ako tzv. bezpečnú zónu. Okupované územie je kryté Haagskymi predpismi z r. 1907 a Štvrtým Ženevským dohovorom o zaobchádzaní s obyvateľstvom na okupovanom území. Bombardovať okupované územia zo strany okupujúceho je teda i podľa medzinárodného práva nelegálne.
Palestínsky pohľad na situáciu v Gaze
6. Izraelskí jastrabi sa považujú za nevinné obete mätúceho palestínskeho hnevu v Gaze. Izrael však nielen že drží Palestínčanov Gazy v najväčšom otvorenom väzení na svete, ale ich aj drží nakrátko v režime nelegálnej blokády, ktorá je už niekoľko rokov nacielená obmedziť ich obživu len natoľko, aby mohli prežiť. V dôsledku tohto potravinového obmedzovania sa spomalil rast asi 10% percent palestínskych detí Gazy do veku 5 rokov kvôli podvýžive. Nedávna správa organizácie Save the Children a Medical Aid for Palestinians zistila, že okrem iného je veľmi rozšírená anémia a postihuje 2/3 novorodencov, v priemere 58,6% detí v školskom veku a vyše tretinu tehotných žien.
7. Izrael démonizuje palestínskych obyvateľov, že sú prívržencami Hamasu, no polovica Palestínčanov Gazy sú maloletí, ktorí nikdy Hamas nevolili a nemôže tu byť teda ani reči o kolektívnej zodpovednosti.
8. Izrael ospravedlňuje svoju agresiu voči Palestínčanom na základe sebaobrany. Izrael je však krajinou s 7,5 milióna obyvateľmi, zabezpečený drahou milíciou, bojovími lietadlami F16 a F18 ako aj 400 nukleárnymi hlavicami, kým Gaza je len malým teritóriom s 1,7 milióna obyvateľmi, ktorí nemajú žiadne ťažké zbrane. O neporovnateľných počtoch obetí na životoch ani nehovoriac.
Izraelský pohľad na situáciu v Gaze
9. Izrael tvrdí, že boli vyprovokovaní k útoku. V skutočnosti sa však Ahmad Jabari, hlava Hamasu, ktorého Izraeliti zabili začiatkom uplynulého týždňa, angažoval v rokovaniach o prímerí. Takéto otvorené zabíjanie s použitím ťažkej techniky a vojenskej ľsti nám len potvrdzuje, že tu nie je skutočný záujem o rokovania o prímerí.
10. Hoci väčšia časť amerických médií predstavuje podporný sektor izraelskej strany Likud, svet je už unavený z narastajúcej agresivity Izraela. Bojkoty a sankcie budú časom pravdepodobne narastať, čo vyústi do ekonomického deficitu pre izraelských jastrabov…

Viewing all articles
Browse latest Browse all 50809