...mne tie filmy pripadajú ako reklama na neoSZM,
Kauza Od Fica do Fica je zbytočne nafúknutou bublinou, ale tiež trefnou paralelou na stav slovenskej spoločnosti.
Tak som si pozrel toľko diskutovaný film od Zuzany Piussi, Od Fica do Fica. A priznám sa, že nerozumiem, prečo celý tento humbug okolo neho vznikol. Iste, čerstvá žaloba na režisérku a odmietnutie premietania filmu zo strany multiplexov mu priniesli veľkú publicitu a chuť zakázaného ovocia (ktorému som koniec - koncov sám podľahol ). Áno, film bol plný nelichotivých narážok na domácu politiku, ale až na pár "gorilových" pešiakov sa viac-menej niesol (až mi to miestami prišlo alibistické) vo všeobecnej rovine. Navyše dokument niesol depresívne posolstvo. Od začiatku do konca bolo cítiť skepsu a apatiu autorky. Suma sumárum - film pôsobil politicky absolútne neškodne.
Negatívnym dôsledkom publicity je paradoxná skutočnosť, že médiá, ktoré sa postavili na stranu Z. Piussi a nechtiac z nej vyrobili martýrku, jej v podstate veľmi uškodili. Aké sú dôsledky tejto nafúknutej bubliny?
1. Po odmietnutí kinovými multiplexami prišla podobná odpoveď od väčšiny jednosálových kín. Prečo? Lebo médiá vytvorili dojem o "protificovskom kultovom" filme. Väčšina z desiatok menších kín je minimálne spolufinancovaná samosprávou. A keďže v podstatnej časti obcí sú starostami a primátormi zástupcovia SMER-SD, nedovolia si kinári pod ťarchou medializovaných informácií premietnuť "nepohodlný" film a riskovať tak svoju existenciu. Nehovoriac už o rôznych eurofondoch, ktoré tečú cez jednofarebné ministerstvá.
2. Výrazne obmedzená distribúcia v kinách, že film si pozrie rádovo menej divákov (za úvahy, že film si nedovolí odvysielať RTVS napojená na financovanie zo štátnej pokladnice). Jediný, kto sa teší, je systém spoplatneného obsahu na webe Piano, na ktoré sa v zúfalosti Piussi obrátila a cez ktoré ponúka svoj film v rámci spoplatneného balíka.
3. Piussi (aj keď film natočila lowcostovo) nedokáže na filme zarobiť. Keďže si ale navyše získala nálepku "problémovej a zaradenej", aj zohnať financie na ďalší film bude nesmierne ťažké. Ak chce byť taká transparentná a teda opakom tých, ktorých si vo filme berie na mušku. Biznis investor si totiž dvakrát premyslí, či vloží peniaze do filmu, ktorý bude mať automatický problém dostať sa do kín. Áno, môže skúsiť vyzbierať peniaze od ľudí (ako Shooty pred voľbami 2010), ale v súčasnej atmosfére je šanca mizivá.
Čiže výsledok práce médií? Málo divákov, jedna martýrka a ešte väčšia depka pravičiarov.
A ešte poznámka na záver - zúfalosť a bezmocnosť organizátorského tímu protestov Gorila (vo filme miestami až tragikomická) boli akýmsi mikrosvetom nás Slovákov - večne šomrajúcich, ale bez schopnosti dohodnúť sa ani len na spoločnom cieli, nieto ešte ceste za ním.
Skutočný organizátori protestu Gorila boli Dáša Tonková a Stanislava Červeňová! Mená hentých pobehajov nech ostanú zabudnuté!
http://www.youtube.com/watch?v=SkylzS7qhZk