Teherán (IRIB) - Iránsky prezident označil vytvorenie spoločnej správy nad svetom a navodenie trvalého mieru za ciele Hnutia nezúčastnených krajín (NAM).
Mahmúd Ahmadínežád dnes vo štvrtok počas svojho príhovoru hlavám štátov a delegátom Hnutia nezúčastnených krajín na 16. samite v Teheráne vyhlásil, že súčasný deň je dňom národov a dňom vytýčenia a sledovania skutočných cieľov Hnutia nezúčastnených krajín, a zdôraznil: "Vytvorenie spoločnej správy nad svetom, a navodenie trvalého mieru na základe spravodlivosti, slobody a ľudskej dôstojnosti sú základné ideály Hnutia nezúčastnených krajín."
Iránsky prezident ďalej povedal, že všetky národy sú nespokojné s existujúcimi pomermi na svete a historické a spoločné požiadavky a ideály ľudí, t. z. odstránenie chudoby, diskriminácie, ohrozovania, ponižovania, vojen a pomstychtivosti ako aj vytvorenie podmienok na šťastný život plný krásy, lásky, radosti a zdravia v znamení spravodlivosti, slobody a dôstojnosti ako aj trvalý mier, dodnes nenašli príležitosť na uskutočnenie.
Upozornil na to, že utrpenie ľudí a národov pretrváva celé storočia a uviedol: "Veľká časť bohatstva a hlavné hospodárske centrá sveta sú v rukách niekoľkých kapitalistických skupín určitých vlád a väčšina národov, zatiaľ čo žije v chudobe, musí znášať ich zneužívanie a úmyselne zlý manažment."
Dr. Ahmadínežád poukázal aj na to, že väčšina nerastného bohatstva Afriky a Latinskej Ameriky sa nachádza v rukách niekoľkých kapitalistických koncernov, zatiaľ čo ľudia týchto regiónov z tohto Bohom darovaného bohatstva nemajú ani halier. Doplnil: "Ekonomické mechanizmy panujúce na svete sú také, že problémy niektorých kapitalistických krajín sú systematicky prenášané na iné krajiny a tiež na ich vlastníctvo."
Iránsky prezident poukázal na premenu predaja zbraní na výnosný obchod, a označil ho za zvyčajnú tému, ktorá slúži na podporu a vojen a rozdielov medzi národmi a krajinami ako aj na udržanie prekvitajúceho obchodu so zbraňami, a doplnil: "Obchodovanie s ľuďmi, pestovanie a šírenie drog a terorizmus, ktoré sú podporované a posilňované úplne zjavne, v tomto poradí zmenili trvalý mier a trvalú bezpečnosť na nesplnené požiadavky."
Ahmadínežád tiež povedal, že existujúci vládnuci mocenský poriadok napriek založeniu Organizácie spojených národov, ktoré vzbudilo množstvo nádejí a napriek úprimným snahám zúčastnených zabránil, aby sa postavenie ľudí zlepšilo a aby sa vytvorením mieru a bezpečnosti zlepšil život ľudí na svete.
Poukázal tiež na úplnú monopolizáciu manažmentu Bezpečnostnej rady OSN a vyzdvihol: "Po 65 rokoch a napriek uznaniu práv Palestíncov zo strany všetkých národov, postup Bezpečnostnej rady viedol k upevneniu a rozšíreniu okupácie a násilia a zločinnosti falošného a neústupného sionistického režimu."
Iránsky prezident vysvetlil: "V Afganistane, v Iraku a Pakistane sú ľudia organizovane a vo veľkom rozsahu zabíjaní a Bezpečnostná rada OSN túto situáciu túto situáciu iba zdôvodňuje. Prečo? Pretože hlavný aktér týchto udalostí je stálym členom Bezpečnostnej rady OSN s právom veta."
Mahmúd Ahmadínežád poukázal na veľké kapacity členov Hnutia nezúčastnených krajín a pozorovateľov a povedal: "Hnutie nezúčastnených krajín môže hrať určujúcu rolu v medzinárodných záležitostiach v prospech členských krajín a v prospech mieru a spravodlivosti na svete."
Arabské členské krajiny MAAE požadujú kontrolu izraelského jadrového arzenálu
Arabské členské krajiny Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu, MAAE, budú počas septembrového stretnutia vo Viedni požadovať kontrolu izraelských atómových arzenálov.
Podľa správy z Press TV zo stredy (29.8.2012) iniciatíva arabských krajín MAAE, ktorá sa zasadila za zorganizovanie medzinárodnej kampane proti skladovaniu jadrových zbraní Izraelom, vzbudila v Tel Avive hnev zodpovedných osôb.
Podľa tejto správy na septembrovom stretnutí, na ktorom sa zúčastní 154 krajín, 17 arabských členských krajín MAAE bude požadovať kontrolu izraelských atómových arzenálov.
Očakáva sa, že túto požiadavku podporia islamské krajiny a iní odporcovia Izraela.
Ehud Azoulay, zástupca Izraela v IAEA, túto požiadavku kritizoval a vyhlásil, že arabské krajiny nemajú právo vyjadrovať sa na túto tému. Zopakoval tvrdenia Tel Avivu na tému iránskych jadrových aktivít a povedal, že je to iba ďalšia akcia na odpútanie pozornosti od iránskych jadrových aktivít.
To celé sa deje v situácii, v ktorej Irán nevlastní jadrové zbrane a podpísal zmluvu o nešírení jadrových zbraní.
"Americký vojensko-priemyselný komplex hľadá nové trhy"
Penzionovaný podplukovník Anthony Shaffer, vedúci vedec v Center for Advanced Defense Studies vo Washingtone: »Je ťažké pre mňa priznať, že [v USA] máme obrovský vojensko-priemyselný komplex, o ktorý sa treba starať s ktorý treba kŕmiť, ale taká je skutočnosť. Dovoľte mi vysloviť to otvorene, vojenské operácie v Iraku a Afganistane sa v dohľadnom čase skončia, a brutálna pravda znie: Potrebujeme pre nás [náš zbrojný priemysel] nové trhy« povedal v rozhovore pre Russia Today.