Pod týmto názvom bola na webovej stránke Komsomolská pravda zverejnená úvaha francúzskeho publicistu Thierry Meyssana o tom, ako Západ manipuluje masy, ktoré uskutočňujú "farebné" revolúcie. Prinášame jej úplné znenie.
.
V roku 1985 americky politológ Gene Sharp publikoval podrobný výskum, ktorý si u neho objednalo NATO. Išlo o to, ako "urobiť Európu neporaziteľnou". V danej práci uvádzal, že akákoľvek moc existuje len do doby, dokedy sú ľudia pripravení sa jej podčiniť. Uvádzal tiež, že ZSSR by nemohol kontrolovať Západnú Európu, ak by ľudia, ktorí tu žijú odmietli sa podriadiť komunistickým vládam.
.
Narazili v Číne
.
O niekoľko rokov, v roku 1989 CIA uložila Sharpovi vyskúšať svoje teórie. Malo sa to uskutočniť v Číne,, kde USA chceli zosadiť Teng-Siao-pchinga v prospech Čžao-c zjana. Úlohou bolo legalizovať štátny prevrat cestou pouličných nepokojov. CIA skúšala uskutočniť takéto veci aj predtým. V Iráne, pri zvrhnutí vlády Mohammada Mosadeka/1953/, sa snažili vytvoriť ilúziu ľudového povstania podplácaním demonštrantov v Teheráne. V Číne sa Sharp opieral o reálne existujúce skupiny proamericky naladených mladých ľudí a jeho úlohou bolo vydávať prevrat za revolúciu. Teng-Siao-pching nechal uväzniť Sharpa priamo na námestí a vyhostil ho z krajiny. Prevrat sa nepodaril. Nehľadiac na to, CIA už podnietila mládež na masové protesty na námestí, s tým, aby potlačenie rebélie skompromitovalo Teng-Siao-pchinga. Neúspech operácie vysvetľovali ťažkosťami, spojenými s mobilizáciou aktivistov v potrebnom smere.
.
Na pomoc si vzali Freuda
.
Od doby, kedy sa na konci 19.storočia na svet dostali práce francúzskeho sociológa Gustava LeBona všetci vedia, že v dave sa dospelí ľudia začínajú správať ako detí. Stavajú sa ľahko ovládateľní. V roku 1990 sa Sharp zblížil s plukovníkom Roivegom Halom, ktorý bol vtedy hlavným psychológom izraelskej armády /neskôr sa stal pomocníkom v otázkach národnej bezpečnosti premiéra Ariela Sharona, dnes sa zaoberá rozpracovaním manipulačných teórií vo vzťahu k nežidovskej izraelskej mládeži/. Keď Hal zjednotil objavy Freuda a LeBona tak prišiel k záveru, že je možné úspešne využiť freudovsky "oidipov komplex" dospievajúcej mládeže, zhromažďovať davy mladých a nalaďovať ich proti lídrovi krajiny, pretože líder symbolizuje pre nich postavu otca. Na základe týchto záverov Sharp a Hal rozpracovali programy výcviku mladých aktivistov, smerujúc protestne naladenú mládež na organizovanie štátnych prevratov. V roku 1998, po niekoľkých úspešných experimentoch v Rusku a baltických štátoch Sharp finalizoval svoju technológiu "farebnej" revolúcie dosiahnutím zvrhnutia Slobodana Miloševiča.
.
Rebeli na obojku
.
Prezident Venezuely Hugo Chavez dokázal predísť štátnemu prevratu, opierajúc sa o moje výskumy ohľadom úlohy a metód Gene Sharpa. Po tomto neúspechu Sharp zrušil činnosť svojho Inštitútu Alberta Einsteina, ktorý mu slúžil na maskovanie a vytvoril rad nových štruktúr /CANVAS v Belehrade, Akadémia zmien v Londýne, Viedni a Doche/. Plody činnosti týchto organizácií je možné vidieť v mnohých regiónoch a krajinách, vrátane Libanonu /cédrová revolúcia/, Iránu /zelená revolúcia/, Tunise/jazmínová revolúcia/, Egypte/lotosová revolúcia/. Princíp je jednoduchý. Je potrebné vyostriť všetky možné protiklady, zvaliť vinu za všetky problémy na vládu, manipulovať mladými podľa "freudovského scenára" "zabi otca" a potom organizovať prevrat a vytvoriť zdanie, že vládu zvrhla ulica. Svetové spoločenstvo ľahko skočilo na tento háčik. Po prvé preto, že nikto v skutočnosti nevidí rozdiel medzi davom a ľudom. Tak napríklad "lotosová revolúcia" bola len krátkou "šou" na námestí Tachrin v Káhire. V "predstavení" sa zúčastnilo len niekoľko desiatok tisíc ľudí, kým samotný ľud v prevažnej väčšine podujatie odignoroval. Po druhé - nikto si už nepamätá, čo znamená slovo "revolúcia". Revolúcia - to je zmena sociálnej štruktúry spoločnosti, ktorá trvá niekoľko rokov, kým "farebná" revolúcia je len zmena moci, ktorá trvá niekoľko týždňov. Násilnú zmenu jednej vládnucej skupiny za druhú, pri zachovaní sociálnej štruktúry je správnejšie nazývať prevratom. Na príklade Egypta je dobre vidieť, že Mubaraka vôbec neodstavil ľud, ale že to urobil americký veľvyslanec Frank Wisner, ktorý na to vydal zodpovedajúci rozkaz.
.
Samotné slovné spojenie "farebná revolúcia" priam srší detstvom, pretože činnosť predpokladá akciu zvrhnutia lídra, avšak bez programu ďalšej činnosti. Nemyslite na budúcnosť, za vás ju premyslí Washington. Keď si už ľudia začnú uvedomovať čo sa udialo, je neskoro. Pri moci sú persóny, ktoré nikto nevolil, pretože aj oni šli v komplete s "revolúciou". No spočiatku všetci kričali "Preč so Ševarnadzem", alebo "Ben Ali prac sa". Oveľa civilizovanejší variant výzvy odznel na 3.konferencií "Priateľov Sýrie" /Paríž 6.júla/ - "Bašar musí odísť".
.
Mimochodom, tentokrát sa stala čudná anomália. Pretože sa CIA nepodarilo nájsť mladých Sýrčanov, ktorí by boli ochotní skandovať toto heslo na uliciach Damašku, alebo Aleppo, tak ho zo svojich rezidencií vykrikujú Barack Obama, Francois Holland, David Cameron a Angela Merkel. Washington a jeho spojenci sa pokúšajú manipulovať západnými ministerstvami presne tak, ako oni manipulujú mládežou.
.
Zatiaľ je výsledok smiešny. Vykrikujúc na adresu Rusov a Číňanov "Bašar musí odísť" sa lídri koloniálnych krajín správajú ako rozmarné deti, ktorým dospelí nechcú dať hračku.